Ümmiye Yılmaz
Ümmiye Yılmaz
Giriş Tarihi : 08-09-2020 17:29

Ne Büyüğüm Anne Ne De Küçük Kalabiliyorum…

Hani şu kocaman kocaman sivilcelerimizin çıktığı hatta kaküllerimizle kapatmaya çalıştığımız, Vücudumuzun farklı oranlarda büyümeye başlamasından dolayı denge problemleri yaşadığımız en zorlu insan evrelerinden biri olan ergenlikten bahsetmek istiyorum .Bu bölümde değineceğimiz noktalar çocukluktan nasıl kolay çıkılıp rahat ergen olunur?.Ailelere düşen görevler nelerdir?

Anne ve babaların eyvah kızımız oğlumuz büyüyor diye paniklemekten yakınlarındaki tehlikeyi göremedikleri bu dönemlerin, tüm uzmanlar rahat geçirilmesinde ailenin fonksiyonunun oldukça önemli olduğunda birleşiyorlar. Bütün suç gerektiren olaylara bu dönemde başlanıldığı; sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yapan kötü alışkanlıkların başlangıcının yine bu dönem olduğu araştırmalar da göstermektedir.

Bedensel değişiklikler kadar duygusal bir karmaşanın içinde kendini bulan birey fazlasıyla kararlarında bocalamalar yaşar. Özellikle kızlarda 9-21 erkeklerde 12-23 yaşları arasını kapsayan bu dönemde yapılan yanlış evlilikler, okuldaki başarısızlık, evden kaçma gibi istenmeyen olaylarla da yüz yüze gelinebilir.

Aileler çocuklarının tavırlarında daha sabırlı, stresli hallerinde daha yapıcı ve konuşandan çok dinleyen konumunda olmalıdırlar. Bazen sürekli evde eşyaların kırılması rahatsızlık verip "çocukken yapmadıklarını yapıyorsun önüne baksana her şeyi düşüp kırıyorsun " tarzında yaklaşımlar güvensizliğe mahcubiyete yol açacağı gibi çocuğun ailenin bireylerinden uzaklaşmasına da sebep olabilir. Zaten denge probleminin sebebi fiziksel büyümenin orantısız olmasından kaynaklandığının da bilinmesi bu duruma yaklaşımı değiştirecektir. Önce ellerin büyümesi, kolların kısalığı, bacaktan önce ayak büyümesi bu sakarlıklara sebep olmaktadır.

Sürekli dalgın, bazen fazla asabi, uyku isteğinin yoğun olduğu, fazla besin alma

isteği, asilik, arkadaşlarla sürekli vakit geçirmek, aileden daha uzak olmaya başlamak dışarıya meyilli bir yapı bazen aileleri ürkütmektedir. Neler oluyor çocuğuma dediğimiz bu dönemler sadece ergenliğin belirtilerinden başka bir şey değildir.

Ergenliği çocuğunuzun rahat geçirmesini istiyorsanız bir spor aktivitesiyle ilgilenmesini sağlayın. Basketbol, voleybol ya da futbol kurslarıyla ilgilenen çocukların hayat disiplinini daha rahat kazandıkları gözlenmiştir. Fazla sıkılgan bir yapıya giren ergen ise tiyatro, müzik okulları, resim vb insanlarla daha sosyal bir diyalog kuracağı ortamlarda bulundurulması sağlanmalıdır.

Ne büyüğüm anne ne de küçük kalabiliyorum…Çocuk değilim ama büyük hiç değil..Çok cahilim ne olacak halim..:) Dikkatli gözlem ve doğru bir yaklaşımla ergenlik dönemi kolay atlatılabilir.Şimdiden çocuğu olanlar için bu bilgilerin faydalı olmasını diliyorum.Her şey gönlünüzce olsun sevgili okurlar..Dostça kalın…

NELER SÖYLENDİ?
@
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA