Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 25-04-2020 11:37

Üslubunuz Kimliğinizdir

Samimiyetimin olmadığı insanların bana  ismimle hitap etmesi beni rahatsız ediyor. Eminim bir çoğumuzda böyledir. Bu davranış şekli özellikle  sosyal medyada çok yaygındır.
Normalde adabı muaşeretin gereğidir bu. Sosyal ilişkilerde de belli bir mesafeyi koruyarak uslup ve hitaba dikkat edilir saygı ve de nezaket gereği.
Saygı ve Nezaket  gibi değerler sosyal ilişkikerin olmazsa olmazıdır. 

Üzülerek belirtmeliyim ki gittikçe bu değerlerden uzaklaşmaktayız. 

Erkek olsun kadın olsun lütfen hitap şeklimize dikkat edelim. 
Hitap şeklimiz yani uslubumuz kimliğimizdir . 

Sosyal Medyanın hızlı ulaşılırlığı bizlere mahalle komşumuz ya da asker arkadaşımız modunda hitap etme hakkı vermez.
Teknolojinin hızla yayılması kimi yerde artıdır fakat değerler açısından kimi zaman da eksidir .

İnsan ilişkilerinde Nezaket, Edep, Adap  kuralları daima geçerlidir.
Sanalda  da olsa! 

Özel ilişkilere girmiyorum bile, unutmayın hiç bir veri silinmez kaybolmaz.
Burası mahrem, evimizin içi bir yer değildir.
Hiçbir sosyal ağ mahrem, gizli degildir. Hatta mesaj kutularımız bile. Akıllı telefon kullananların gün içinde konuştukları mesaj kutularına ve sosyal ağ hesaplarına reklam olarak önerilmektedir.
Teknoloji elbette bir nimettir fakat bilinçsizce kullanıldığı vakit kabusumuz olabilir.
Bir kaç gün önce teknoloji ve insan düşüncelerine dair bir video izlemiştim.
Çok çarpıcı görüşler öne sürülmekteydi. 

Şöyleki: Gün gelecek düşüncelerimiz bir tür dalga frekanslar, aygıtlar aracılığıyla aktarılabilecek karşı tarafa.
Yani düşüncemiz okunabilirmiş .  Sevgimiz, öfkemiz, planlarımız, kararlarımız mahrem kalmayacak demektir bu.

"Ne yapalım yani kullanmayalım mı teknolojiyi "
diyen seslerini i duyuyorum burdan.
Tabiki kullanacağız fakat "İsraf" ederek değil. Bize gerektiği kadar kullanmalıyız.

İsraf kelimesini özellikle seçtim.
Zira israf haramdır. Teknolojiyi kullanmanın da israfı olur mu demeyin. Her şeyin gereğinden fazla kullanılması israftır. Gerek maddi olsun, gerek manevi..
Mesela telefon ya da bilgisayarla tüm gün meşgul olmak, sanal dünyada sörf yapmak bir israf çeşididir. İşini tamamen İnternet üzerinden yürütenler bile eğer ibadetini, aksatıp, ailesinin onun üzerinde var olan hakkını yerine getirmiyorsa, paylaşımda bulunmuyorsa sosyal ve bireysel ilişkiler zarar görüyorsa  bu durum da israftır. İş olsa bile...
Allahu Teala :Yiyin için fakat israf etmeyin "diye buyururken bu buyruğu sadece  maddi durumlara has  kılmamıştır.
Teknolojiyi israf etmeden bilinçlice kullandığımız vakit elbette sorun teşkil etmez.
Mahrem, gizlilik yok bunu lütfen aklınızdan çıkarmadan kullanalım.
Sosyal ağların olumsuz  bir başka yönü de egoyu beslemesidir. Yapılan paylaşımlar beğeni aldıkça,  popüler oldukça, paylaşanın psikolojisi buna hazır değilse hezeyanlar yaşayabilmektir.

Bu konular üzerine elbette yazacak çok şey var fakat şimdilik bu kadar yeter. Bu konunun devamı hazırladığım tezimin kitaplaştırılmasıyla okumanıza sunulacaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA