Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 07-01-2020 13:15

Erdemsizlik Diz Boyu

Türkiye de hiçbir başarı cezasız kalmıyor.

İstenilen insan profili vasat bir profildir.

Başarı gösteren kim olursa olsun bulunduğu kurum ve çevre içinde derhal törpülenip mobbing uygulanır.

Ya vasat hale getirilir ya da uzaklaştırılır. Siz buna ister kıskançlık deyin, ister cehalet deyin. Adına ne derseniz deyin.

Binlerce örneği var çevremizde.

En alt basamaktan başlayıp üst basamaklara kadar durum bundan ibaret. Bunu bilen insanımız çalıştığı yerde başarıdan ziyade amirine, üstüne, yalakalık yapma, göze girme derdinde. Amirin canına minnet övülmek, etrafında dalkavukluk yapan çalışanların oluşunu büyük bir hazla seyretmektedir.

Bahsi geçen bu hadise geçmişte de böyleydi.

Onun içindir ki deyimlerimizin içinde "Padişahım sen çok yaşa" gibi bir deyim yerini almaktadır. Temizlikçi memura, memur amire, amir genel müdüre, genel müdür valiye, vali bakana, bakan cumhurbaşkanına şirin gözükme derdinde. Başarı, hizmet hak getire. Herkes günü kurtarma derdinde. "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın" ın gereğini yapmaktadır.

Es kaza biri ülkenin geleceği deyip toplum için faydalı işler yapmaya kalktı mı, ya yalnızlaştırılır, Ya da uzaklaştırılır. Düşünün sıradan bir okulda bile başarılı öğretmen istememekte ve mobbing uygulanabilmektedir.

Öğretmen hele de idealist bir öğretmen ise öğrenci merkezli ise, veliye saygı gösterip dikkate alıyorsa, öğrencinin başarısı için velilerle iletişim içindeyse, işini profesyonelce ustaca yapıyorsa asla üstleri ve arkadaşları tarafından takdir edilmez. Hatta başarı gösteren hangi öğretmen ya da memur, varsa uzaklaştırılma derdine düşürülür.

Bu bakış açısı kırılmadıkça kimse ülkede başarı beklemesin.

Başarı erdemlilikle oluşur. Bizim sorunumuz Erdemli toplum olamayışımızdır. Yalan, iftira, hak gaspı, dolandırıcılık, zulüm, haklıdan yana değil güçlüden yana olmak, hırs, açgözlülük, ikiyüzlülük ve daha sayısız kötü huy toplumun iliğine kadar işlemiştir.

Bir ur gibi her tarafı sarmıştır. Onun için kimse kendini kandırmasın bu erdemsizlikler yok edilmediği sürece ülkede ne bir başarı ne de geleceğe güzel bir miras bırakılamaz.

Güzel, erdemli bir toplumu, erdem sahibi ebeveynler, önderler, eğitimciler, alimler, ileri gelenler oluşturur.

Peki kaç kişi var bunlardan etrafımızda? Tırpanlanıp "kırk katır mı istersin, kırk satır mı" durumuna düşürülmüş bir kaç mazlum dışında kimseyi göremiyorum.

Nitekim Allah c.c. “kendini değiştirmeyen bir toplumu değiştirmem diye” buyurmuştur.

Değişim içten başlar. İçinizi temizleyip sevgi, yardımseverlik, doğruluk, hoşgörü, hakka ve hukuka saygı, adil olma, sadakat, vb güzelliklerle doldurmadıkça değişemezsiniz.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA