Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
Giriş Tarihi : 17-12-2019 08:53

Türkiye’de Dindarlaşma Niye Azalıyor…

Konda araştırma şirketi yakın zamanda yaptığı anket çalışmasının verilerini paylaştı.

Araştırmaya göre: gençler arasında kendini ‘geleneksel muhafazakâr’ olarak tanımlayanların oranının yüzde 45’ten 43’e, ‘dindar muhafazakâr’ olarak tanımlayanların oranı yüzde 25’ten 15’e 'modern' olarak tanımlayanların oranının ise yüzde 29’dan 42’ye yükselmiş. Gençlerde oruç tutanlar yüze 74’ten 58’e düşmüş. Düzenli olarak namaz kılarım diyenler yüzde 27’den 24’e gerilemiş. İnanç seviyelerinde 'dindarım' diyenler azalıyor. Ateistim diyenler 10 yılda yüzde 1’den yüzde 4’e çıkmış. Başını örtenler azalıyor yüzde 57-58’den 50’ye düşmüş” 

Geldiğimiz bu noktada can alıcı soru şu: Dindar nesil yetiştirmek istiyoruz diyen bir iktidar varken ve bu iktidar döneminde İmam Hatip Liseleri, Kuran Kursları, İlahiyat Fakülteleri ciddi anlamda artarken, Diyanet personeli çoğalırken ve toplumu dindarlaştırmak için faaliyet yürüten STK’lara devlet ciddi destekler sunarken gençlik neden dindarlaşmıyor hatta dinden uzaklaşıyor.

İşte bu soruyu Haber ON4 TV’de ‘İşin Özü’ programından Muhammed Acar sordu. Bu programda canlı yayında şöyle bir değerlendirme yaptım.

O değerlendirmede:

“Toplumun dindar insandan öncelikli beklentisi ahlaklı güvenilir insan olmasıdır.  İslam Peygamberi “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” buyurmuştur. Müslüman elinden dilinden emin olunan insandır. Yalan söylemeyen, sözünde duran, emanete hıyanet etmeyen, kul hakkı yemeyen, kamu malına zarar vermeyen, adil olan, düşmanına bile haksızlık yapmayan insandır. Bu özelliklere sahip olan insanlarda güvenilir insanlardır. Dolayısı ile yönetim mekanizmasında bulunan dindar insanlardan öncelikle beklenende adaletli olmasıdır.  İmam Ali “Devletin dini adalettir” der.

1990lı yıllarda toplumda dindar insanlara karşı bir güven vardı. Dindar insan çalmaz hırsızlık yapmaz adaletsizlik yapmaz deniliyordu. 1990 yıllarda Refahlı belediyeler bu imajı çok zedelemediler. Belediyecilikte başarılı da oldular, işte o başarı belki de Ak Parti iktidarını getirdi.

Ancak bugün Ak Parti ile dindar olarak bilinen kesimde maddi imkanların artması ile birlikte bir dünyevileşmenin başladığını bu dünyevileşme ile  yolsuzluk ve adaletsizlik söylemlerinin arttığını görüyoruz.  Yolsuzluk ve adaletsizlik söylemlerinin arması, dindar olarak bilinen kişilerin yaşamlarındaki olumsuzlukların çokça görülmesi ile süreç içerisinde toplumda dindar insana olan güven zedelendi.

Ak Parti iktidar süreci dindar olarak bilinen insanların daha yoğun olarak makamla ve parayla tanıştıkları sahip oldukları bir dönem oldu. Zorluklar karşısında dik duran, İslami değerlere sahip olanlar, para ve makam karşısında yenilgiye uğrayarak, dünyevileştiler ve İslami değerlerden uzaklaştılar.  Yolsuzlukla, kibirle, israfla haksızlıkla ahlaksızlıkla anılır oldular. Buda toplumda dindar insana olan güvenin sarsılmasına yol açtı. Dün dindar insanlara güven duyanlar bugün duymaz oldular. Dindarlara duyulan güvenle birlikte dine olan güvende sarsılmaya başladı.

Dindar bilinen insanların kötü örnekliği sonuçta insanların dindarlarla birlikte dinden soğumasını da beraberinde getiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık tekrarladığı “dindar gençlik yetiştireceğiz” söyleminin gereğini yapmak için iktidar okulların nerede ise tamamına yakınında Kuran ve Temel Dini Bilgiler dersi koydu.  Çok sayıda yeni İmam Hatip Lisesi, Kuran Kursu, İlahiyat Fakültesi açtı. Diyanet teşkilatına yeni kadrolar verdi.  İslami STK’lara birçok imkan sundu.

Ancak tüm bu yapılanlara rağmen toplum dindarlaşmıyor ve toplumda dindarlaşma yüzdesi düşüyorsa bir şeyler yanlış yapılıyor demektir.

Başörtüsünün yasaklandığı 28 Şubat sürecinde sürekli yeni örtünen insanları konuşurken, başörtüsünün bütün kurumlarda serbest olduğu ve başörtülü bakanların olduğu bu dönemde başını açanları konuşuyorsak bir şeyleri yanlış yapıyoruz demektir.

Bugün belki de en çok bu konu üzerinde, nerede yanlış yaptığımız noktasında düşünmemiz gerekiyor.

İktidar şekilsel olarak dindar nesil yetiştirmek için yapabileceği kurumsal şeyleri fazlası ile yapıyor. Ancak belki de bunları bu kadar yoğun yapmaktansa, Siyasal iktidar emin ve güvenilir yöneticiler seçe bilse ve işe alımlarda adalet ve liyakatı esas alabilseydi dindar neslin yetişmesine daha çok katkı suna bilirdi.

Kuran bize liyakat ve adaleti esas almamızı emrederken biz tarafgirliği esas aldık. Kuran bize yakınlarımıza torpil yapmamayı, düşmanlarımıza adaletsizlik yapmamayı emrederken biz adaleti unuttuk güvenliği ve tarafgirliği esas aldık.

17 yıldır iktidarda olan ve "Nefsimize ağır gelse de hayatımızın merkezine dönemin koşullarını değil, dinimizin hükümlerini yerleştireceğiz" diyen bir Cumhurbaşkanın iktidarında dostlarını bırak düşmanlarının bile bu ülkede iş alımlarında, ihalelerde, yönetim işlerinde liyakat ve adalet içerisinde yapılır demesi gerekmiyor muydu? Ama bugün düşmanları bırak dostlarımız işlerin liyakat ve adalete göre yapıldığını söyleye bilir mi? 

Elbette insanoğlunun olduğu yerde tüm uygulamalarda mutlak bir adalet beklemiyoruz. Toplumun adalet ahlakına sahip olmadığı yerlerde böyle bir beklenti boşunadır. Ancak 17 yıl iktidarda olup da liyakat ve adalete dayalı bir sistem kurmaya çalışmıyorsak problem birazda bizim anlayışımızdadır. İktidar ve toplum olarak güvenlikçi ve tarafgir anlayışın gerekli ve doğru olduğuna inanmamızdandır.

Dindar bir nesil yetiştirmek için tüm bu yapılanlara rağmen başarılı olamıyorsak, toplum dindarlaşmıyor ve toplumda dindarlaşma yüzdesi düşüyorsa belki yanlışı birazda buralarda aramak gerekiyor diye düşünüyorum….” Demiştim..

Peki çözüm nedir?

Bence öncelikle kendimizden başlamalıyız.. Toplumda dindar bilinen insanlar olarak Şii’si ile Sünnü’sü ile a cemaati ile b cemaati ile emin ve güvenilir insanlar olmak zorundayız.

İslamın esası tevhid adalettir.. Müslümanlar olarak İslami bilinen STK’lar olarak Adaletten yana bir duruşumuz olmalı bu çok önemli adaletten yana durmadan gençliğe güven veremeyiz. Bugün Türkiye’de İslami STK’lar nerede ise sadece yardım faaliyeti yürütüyor. Yanlış anlaşılmasın ilahi bir emir olan bu yardım faaliyetlerini küçümsemek gibi bir niyetim asla olamaz. Yurt dışına yapılan yardımlarda ülkemizin en çok yardım yapan ülkelerden olduğunu hatırlarsak bu faaliyetleri taktir etmemek nankörlük olur. Bu yardım faaliyetleri çok önemli ancak görüldüğü gibi yeterli olmuyor. İslami STK’lar haksızlıklara karşı adaletten yana bir duruş ortaya koymadıkları sürece topluma güven veremezler. Ve devletin imkanlarını kullanan onunla faaliyet yapan kurumlar olarak görülürler.

Yöneticilerimiz dindar bir nesil yetiştirmek istiyorlarsa adalet ve liyakata dayalı bir sistemi yerleştirmeleri gerekiyor. Yöneticilerimiz adalet ve liyakata dayalı bir sistemi getirsinler onların dindar görüntüleri bile gençleri dine yönlendirecektir diye düşünüyorum. Bu kadar İmam Hatip, İlahiyat açmalarına gerek kalmayacaktır.

Gençliğe sadece milli duygular vererek dindar bir nesil yetiştiremeyiz. Sadece milliyetçi bir gençlik yetiştiririz. Milliyetçi olan ancak ahlaki zafiyetleri olan dinden uzak bir gençlik yetiştiririz.

Diğer bir önemli noktada genç neslin bu çağın şartlarında dilini nasıl yakalayacağımız noktasında kafa yormamız gerekiyor. İlahi hakikatleri genç neslin anlayabileceği şekilde onlara sunmamız gerekiyor.

Bunu nasıl yapacağımız noktasında doğrusu söyleye bileceğim somut şeyler yok ancak İslami STK’ların bu konuda kafa yorması, araştırmalar yapması lazım. Dindar İslamcı Pedagogların, eğitimcilerin bu konu üzerinde çalışmalar yapmaları gerekiyor. Bugün İslami STK ve cemaatler olarak gençliğin dilini yakalayamadığımız gerçeği ortada.

Bu konu üzerinde yoğunlaşmazsak gençlik elden gidiyor ve bu durumdan hepimiz sorumluyuz.

İsrafil Balcı hoca “Din, çocukları değil reşit insanları muhatap alır. Dindar gençlik yetiştirmeliyiz gibi laflar etmenize gerek yok ahlakınızla insanlığınızla onlara örnek olun kafi” diyor. Belki de İsrafil hocanın dediği gibi sadece güzel örnek olabilsek başka bir şey yapmaya gerek olmayacak..

Vesselam..

NELER SÖYLENDİ?
@
Ramazan DEVECİ

Ramazan DEVECİ

DİĞER YAZILARI Taliban ve Taliban'ın Yönetim Anlayışı Üzerine... 07-09-2021 11:29 Okullar Açılmaz Yine İşyerleri Kapatılırsa Üçüncü Aşıyı Yaptırmayacağım… 23-08-2021 15:24 Saadet Partisi Cumhur İttifakında mı yoksa millet ittifakında mı yer almalı? 18-07-2021 08:29 Babalar Günü Üzerine… 20-06-2021 13:12 Kudüs Gününü Anmak Özgür Kudüs Bilincine Sahip Olmaktır… 07-05-2021 00:14 20 Soruya 20 Cevap… 23-04-2021 08:46 Dünyadan Ahirete, Anneme Mektup… 26-03-2021 06:57 İslam’ın Özgürlük Anlayışı ve Adem-Şeytan Kıssası… 27-02-2021 00:00 Allah'ın İstediği Gibi Müslüman Olmak... 20-01-2021 09:37 Yemen’den Yükselen Feryad, Bu Feryadı Duyun… 01-12-2020 08:43 İslamofobi Ve İslam’a Saldırılar… 15-10-2020 07:17 Yusuf’un İmtihanı Züleyha… 07-09-2020 08:47 Konuşan Kuran Hz. Ali Kitabını Niye Yazdım? 06-08-2020 10:46 Müslüman Ahlak İlişkisi ve Riya, İhlas Arasına Sıkışan Amellerimiz .. 07-07-2020 16:43 Filistin’e Sadece Türkiye mi Sahip Çıkıyor? 01-06-2020 13:19 Amerika’ya Karşı Olmak, Küresel Adalet Mücadelesi Vermektir… 08-05-2020 07:53 Adalet İçin Mücadele Örneği: Hılfu’l-Fudûl… 07-03-2020 13:16 41. Yılında İran İslam Devrimi: Başarıları Ve Başarısızlıkları? 03-02-2020 08:40 Cemaatten PY'ya, PY'dan Terör Örgütüne FETÖ, FETÖ Mücadelesinde Yapılan Adaletsizlikler 20-01-2020 08:43 Türkiye’de Dindarlaşma Niye Azalıyor… 17-12-2019 08:53 Takva Adalet Sahibi Olmak, Adalet Mücadelesi Vermektir.. 21-10-2019 08:10 Nijerya İslami Hareketi ve Şeyh İbrahim Zakzaki… 17-07-2019 18:16 Şehitlerin Mesajı: Tevhid- Adalet- Vahdet- Özgürlük- Kudüs 04-05-2019 00:08 31 Mart seçimlerinin düşündürdükleri… 15-04-2019 05:35 İmam Humeyni Düşüncesinde ve İslam Devrimi'nin 40 Yıllık Sürecinde İslami Vahdet 06-03-2019 08:20 Doğum Günü ve Ölüm Günü... 22-01-2019 00:13 Kadın Sorunu Mu, Erkek Sorunu Mu? 17-12-2018 12:25 Günümüzün Kerbela’sı Yemen’in Serencamı ve Ümmetin Duyarsızlığı… 10-10-2018 06:56 Hz. Osman’ın Kanı Üzerinden, Hz. Ali’den İstenen Adalet mi, Yoksa Adaletsizlik mi? 05-09-2018 21:24 Ak Parti ve 24 Haziran Seçimleri... 03-07-2018 21:52 ‘Türkiye- ABD İlişkilerinin Psikolojisi’ Kitabı ve Büyük Şeytan Amerika’yı Tanımak… 28-05-2018 13:03 Erzincan İzlenimleri Erzincan Candır…. 28-04-2018 00:09 Bize de Ali’nin yalnızlığı düştü… 16-03-2018 09:59 Piri Aşk’ın, Davası Devrimden Özgür Kudüs’e… 09-02-2018 15:21 Üstad Bediüzzaman’ı ve Risale-i Nur’ları Doğru Anlamak… 15-01-2018 00:46 Kudüs İçin ne Yapmak gerekiyor, Kudüs eylemleri Müslümanların gazını mı alıyor? 21-12-2017 19:52 Yalnız Devrimciler Ali ve Ebuzer 11-11-2017 09:57 Ümmetin Dirilişi ve Direnişi Kudüs’ten Geçer… 01-10-2017 00:07 Kurban Yaklaşırken, İbrahim’in İmtihanına Hazır Mıyız? 24-08-2017 10:33 Hz. Ali Örnekliğinde: Tevhid, Adalet ve Vahdet 06-08-2017 15:09 15 Temmuz Darbe Girişiminin Düşündürdükleri… 14-07-2017 17:57 İktidarın Dayanılmaz Cazibesi ve İslamcılardaki Değişim.. 01-07-2017 18:01 İyi olmak kolaydır zor olan adil olmaktır…. 12-06-2017 00:43 Devletin Dini adalettir, dinin devleti de özgürlüktür... 17-05-2017 08:49 Emperyalizm ve Sömürgecilik Karşısında İnsanlığa Umut Olmak… 08-04-2017 22:55 İmam Ali ve Nefsini Tanımak… 03-03-2017 08:28 Şubat Ayı Şahadet Ayıdır; Şahadet Kudüs’tür…. 04-02-2017 22:33 İnsanı Tanımak mı Zor Yoksa Anlamak mı? 01-01-2017 07:23 Aşk Yolculuğu Kerbela... 04-10-2016 08:47 Kuran’da Sevgi ve Aşk.. 17-09-2016 22:56 Ali’nin Adaleti, Muaviye’nin Maslahatçılığı… 04-08-2016 10:09 Medeniyet ve Modernizm Üzerine ….. 08-07-2016 11:50 Ramazan Ayı Kuran Ayı… 06-06-2016 08:55 İmamı Azam Ebu Hanife’nin Siyasi Mücadelesi... 18-05-2016 09:27 İmamı Azam Ebu Hanife… 06-05-2016 00:02 Müslümanların Kardeşliği ve Vahdet 01-02-2016 00:01 Çağdaş Medrese; İslami Değerler Akademisi… 01-01-2016 00:26 İslami Mücadelede Metot 01-12-2015 10:45 Ebul Fazl Abbas; Kerbela’nın Yiğit Savaşçısı 23-10-2015 00:04 Mustafa İslamoğlu hoca ve Uydurulmuş din-İndirilmiş din söylemi… 09-10-2015 00:01 Ak saçlı bilge: Atasoy Müftüoğlu 12-08-2015 19:00 İran Gezi Notları 30-06-2015 18:28 Miraç, Namaz ve Kudüs 15-05-2015 08:17 Aşka ve Sevgiye Dair 06-04-2015 08:22 Kuran'da Müslüman 28-01-2015 22:27 Fıtratın İlahi Yanı; Kamil İnsan Olmak 25-12-2014 10:37 Hz. Zeynep; Babasının Süsü…. 24-11-2014 09:00 Kerbela ve Kuran 25-10-2014 06:31 Kurbanda İbrahim’ce Bir Duruş… 26-09-2014 05:52 Kudüs, İslahiye Ve İstanbul 23-08-2014 06:06 Kuran Rehberliğinde Huriyi Doğru Anlamak 11-08-2014 19:36 Kudüs Sevdamız Aşkımız Hayalimiz Bizim. 25-07-2014 00:59 Bireysellik Ve Bencillik 23-06-2014 04:57 Hayat Sigortamı Annemi Kaybettim 07-04-2014 00:06 Dostluk Üzerine 25-03-2014 00:02 Nisa Suresi Tevhid Adalet ve Kadın 03-03-2014 07:51 Dünya Sevgisi ya da Dünyevileşme 02-02-2014 11:01 Kadınlardan Yönetici Olur mu? 21-12-2013 08:34 Oruç Tutmak İhram Giymek Gibidir 29-09-2013 07:06 Annem.... 01-08-2013 07:03 Müslümanların Suriye İmtihanı 19-04-2012 07:08 Hz. Fatıma Timsali Bir Anne ve Onun Çocuk Eğitimi 25-06-2013 07:09 Bebeğini Özleyen Anne 28-05-2013 07:10
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA