Cem Bozlu
Cem Bozlu
Giriş Tarihi : 25-06-2019 22:20

Ekrem İmamoğlu'na Açık mektup...

Ekrem İmamoğlu göreve başlarken

Sayın Ekrem İmamoğlu: Artık seçim öncesinde çevre, tasarruf, israf, ulaşım, yeşil alan, vs ne vaat ederek neyi eleştirerek yol yürüdüyseniz hepsinin takipçisiyiz, iletişim çok hızlı, malumunuz her cümle adeta sanal yada yazılı ortamda arşivlenmiş ve kayıt altında. Zaman da bir o kadar hızlı akıp gitmekte vakti kuşanmanız, iyi bir şehircilik planlaması yapmanız vaatlerinizin teminatı olacaktır.

Zaten insanımız tersi bir durumda kerameti ferasetine denk bir değerlendirme yine yapacaktır. Bu saatten sonra sağduyulu insanlara ön yargısız, ön kabulsüz, çelme takmadan işlerinizi, davranışlarınızı, kararlarınızı, izleyip takip edip itham etmeden değerlendirmek düşer.

Sözlerinizin, çoğunluğun iradesinin geçerli olduğu seçimlerde tartışmaya gerek bırakmayacak derecede makes bulduğu anlaşılmıştır ama, "ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz görünür rütbe-i aklı eserinden" vecizesi el an caridir ve iddialar ispat istemektedir hızla akan tarih size bu sorumluluğu yüklemiştir."Hak yemem ama hakkımı da yedirmem" sözünüzün anlamını bulması bakalım nasıl tecelli edecek.

Tüm bunlarla birlikte yine seçim çalışmaları sürecinde genel başlıkları ile taahütte bulunduğunuz içeriğine belki şartlar gereği belki politik ortam gereği pek fazla girmediğiniz pozitif mesajlar oldu, ayrımcılıktan uzak kalma, her kesimi kucaklama, özgürlükler gibi konularda içeriği serdetme saadeti gelmiştir.

Naçizane kanaatim o dur ki; yerel sorunların altını çizip bunlar arasında küresel bağlar kuramayan, kurma cesaretini kendinde bulamayan siyasi bir lider popüler, folklorik ve sönen bir umut olmaya mahkum olacaktır .

İnsanımızın cebini yakmanın sorumluluğu kadar gönlünü kırma nın, umutları boşa çıkarmanın da bir o kadar riskli ve veballi olacağı konusunda sanırım aklı selim hiç bir kesimin anlamadığı bir yer kalmamıştır.

İstanbul gibi bir dünya şehrinin Belediye Başkanı olmanız ve haliyle siyasi bir kişilik olmanız, bir parti adına seçilmeniz sebebiyle doğal olarak iç ve dış siyasetle ilgili konularda da bir duruşunuz olacaktır dolayısıyla bu toplumun ama aktif ama pasif ama gönülden ama aktivist olarak öyle pekte dünya görüşü gözetmeden azami derecede duyarlı olduğu konularda sizin de bu hassasiyetlere kayıtsız ilgisiz kalıp kalmayacağınız da gözlenip, toplum tarafından izlenecektir.

Bu bağlamda bir turnusol kağıdı durumunda olan, örneğin sömürge odaklarıyla, siyonist İsrail’le ve ajandası farklı lobilerle olan mesafenizin, reel politik pragmatizme karşı tavrınızın, komşu ülke ve milletlere bakış ve değerlendirmenizin de ölçüleceğini göz önünde tutunuz. Kapitalist dış sermayeye belediye imkanlarıyla alanlar açmanız , Filistin, Kudüs, muhtemel ABD yaptırımları vs.. bir yönüyle sosyal ve siyasal genel ortak paydalarımız hususunda toplum sizi yanında ve arasında görebilirse, diğer farklılıkların çok ama çok kolay aşılabileceğini görmek işten bile değildir. Hele özgür düşünceye açık, kültür, tarih, sanat alanında toplumun ve gençlerin ufkuna katkı sağlayacak faaliyetlere önem verip katkı sağlamayı başarmanız vaadlerinizi taçlandıracaktır.

Sizden beklenen özveriyle çalışmanız, din, dil, ırk, mezhep ve ideoloji ayrımı yapmadan halkın gönlünü/taktirini sandıktan sonra fiilen de kazanmanızdır. Zaten bunları vaad etmiştiniz. Aldığınız tarihi oy oranına saygı bağlamında ümid edip yanılmayı, reddedip/güvenmeyerek haklı çıkmaya tercih eden bir iyi niyetle başarılar muvaffakiyetler dilerim.

Allah utandırmasın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
tempobet