İbrahim Eser
İbrahim Eser
Giriş Tarihi : 24-04-2019 07:12

Ramazan’da Kuran’la Yol Yürümek..

Şanı yüce Rabbimiz; hayat ve hidayet menbaı olan kitabımız Kuran’la önemini, yüceliğini ve anlam derinliğini bizlere lütfettiği Ramazan ayının iklimine doğru yol alıyoruz.

İnşallah Rabbimizin rızasına uygun tarzda bu Kur’an ayında Kur’an’la yol yürümeyi prensip edinerek, hayatımızı O’nun istikameti doğrultusunda Oruç ibadetiyle taçlandırarak tezyin ederiz.

Her türlü nefsi kötülüklere karşı kalkan olan oruç; bizi tüm olumsuzluklara karşı muhafaza etme noktasında sabır ve tahammül gücüyle mukavemetli ve dirençli kılar.

Oruç sessiz ve derinden gelen irfani yüceliğin ve ahlaki hasletlerin hareketsiz halidir.

Kur’an’ın nazil olduğu ve bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi’ni barındıran Kutsal Ramazan Ayı, onbir ayın sultanı olması hasebiyle nefis terbiyesi, tezkiyesi, murakabe ve arınması için büyük birimkan ve fırsattır.

Bu vesileyle günahlarımızdan, hata ve eksikliklerimizdenrücu etme adına Ramazan ayının maneviyatı büyük bir fırsattır.

Ramazan ayı Kur’an ayı, oruç ayı, sabır, şükür, ibadet, kulluk, rahmet, zikir, barış, sevgi, kardeşlik ayı olan Ramazan kısaca tüm iyiliklerin, her türlü erdemli ve ahlaki faziletlerin neşvünema bulduğu mübarek bir ay.

Peygamberimizin bu anlamda çok ağır ve bir o kadar da çarpıcı olduğu bir hadisi var; ‘’Kim Ramazan’a ulaşırve günahları bağışlanmadan çıkarsa, burnu yerde sürtülsün’’ demek suretiyle Ramazanın önemine, yüceliğine ve anlam derinliğine vurgu yaptığı görülmektedir.

İnşallah biz Müslümanlar, Rabbimizin bize sunduğu bu Ramazan atmosferinden gereği gibi dosdoğru anlamına ve amacına uygun tarzda istifade ederiz diye düşünüyorum. Çünkü bir dahaki seneye Ramazana kavuşup kavuşmayacağımız meçhul.

Dolayısıyla Kitabımız Kur’an’la daha ciddi boyutta hem hal olma adına üzerinde düşünerek, tefekkür ve tezekkür ederek anlamaya ve yaşamaya azami gayret etmeliyiz.

Ramazan Orucuyla alakalı yeteri kadar ayet ve hadisleri zaten biliyorsunuz. Önemli olan inanç, bilinç, sadakat, samimiyet, dürüstlük ve ihlasla Kur’an ayı olan bu ayda Kur’an’ın ahlakıyla ahlaklanmaktır. Şerefli Kur’an ayında şahsiyet sahibi olmak en yüksek idealimiz olmalı.Bu inanç, duygu ve düşüncelerle inşallah Ramazan ayına kavuşmayı ve istifade etmeyi Rabbim bizlere nasip eder ve en güzel en verimli bir biçimde geçirtmeyi bizlere ihsan etsin inşallah.

Şimdiden hepinizin Kuran’ın Kadrü kıymetini yücelttiği Ramazan ayınızı tebrik ediyorum.

Vesselam.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erdal ÖZMEN 2 yıl önce
Ey wallah sağı değer kardeşim insan bilinçlenmeden ufku açılmaz
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA