Cevdet Işık
Cevdet Işık
Giriş Tarihi : 27-03-2019 07:16

Bekâ Üzerine Zihinsel Bir Egzersiz

Bekâ kelimesi, yapılacak olan yerel seçimler vesilesiyle, gündemin bir numaralı konusu oldu. İktidar cenahı Türkiye üzerinden bir bekâ sorununun varlığından söz ederken, muhalefet cenahı ise Türkiye’nin bir bekâ sorununun olmadığını dillendirmektedir. Biz de bu vesileyle bekâ üzerine zihinsel bir egzersiz yapmanın yararlı olacağını düşünerek bu yazıyı yazmaya karar verdik.

Öncelikle bekâ kelimesinin sözlük anlamına baktığımız zaman, “sebat ve devam etmek, kesintiye uğramadan geleceğe doğru sürüp gitmek” anlamıyla karşılaşmaktayız. Bu anlamda aslında herkesin bekâ konusu üzerinde düşünmesi, plan, proje ve tasarımlarda bulunması hem gerekli ve hem de anlaşılır bir durumdur.

Bir kelâm terimi olarak bekâ Allah’ın varlığının sonsuzluğunu ifade eder. Bütün bir varlık âleminin yaratıcısı olan Rabbü’l-Âlemin için bekâ sorununu tartışmak abesle iştigalden başka bir şey değildir. Çünkü Allah’ın varlığına herhangi bir hâlel gelmesi mümkün değildir.

Allah’tan başka, varlık sahnesinde ne kadar varlık varsa, bütünü için bekâ sorunu vardır. Çünkü canlı cansız bütün varlıkların fâni olduğu ve zamanı geldiğinde varlıklarının sona ereceğini biliyoruz. İnsanın bu hususta bir bekâ mücadelesi başlatmaya, ne zamanı ve ne de güç ve kabiliyeti müsait değildir.

Bekâ meselesi ile ilgili bütün güç ve tasarrufun yegâne sahibi Rabbimiz Teâlâ’dır. Bu doğru yargının dışındaki bütün fikir ve düşünceler sadece oyalayıcı, saptırıcı ve zaman öldürücü fikir ve düşünceler olmaktan öteye geçemez.

Tarih boyunca nice hayalperest, kendi imkânlarının sınırlarındaki failliği yanlış değerlendirmek suretiyle ilahlık taslamış, ama zamanla sahip olduğu acziyetin tokadını yemekten de kurtulamamıştır. Bunun adına haddini bilmezlik diyoruz. Zira insan eğer haddini bilseydi, bu dünyada bekâ gibi bir hedefi önüne koymaz ve bütün bir enerjisini boşa harcamazdı.

Mübarek Kur’an, her insanın, her toplumun ve her medeniyetin bir süresinin olduğunu haykırmak suretiyle bizlerin fenâ bir âlemde olduğumuzu, fenânın olduğu bu dünyada bekâyı gerçekleştirmenin imkânsız olduğunu bildirmektedir.

Varlık âleminde yürürlükte bulunan bütün yasalar, adeta gelip geçiciliğin talimini yapmaktadır. Her sabah güneş doğuyor ve akşam olduğunda batıyor. Her canlı dünyaya geliyor ve bir süre sonra ölüyor. Her mevsim belli bir vakitte başlıyor ve belli bir vakitten sonra bitiyor.

İnsanlık tarihi boyunca nice devletler kurulup yıkılmıştır. Hiçbir devlet ilelebet var olma imkânına sahip olmamıştır. Bundan sonra da böyle bir olanak söz konusu değildir. Asıl olan kurulan devletlerin adalet, meşveret ve merhamet temelinde kurulması ve insanlara barış ve güven ortamını sağlamasıdır.

Allah’a ait bir sıfat üzerinden, insana ait bir edimin nitelenmesi doğru bir bağlam olmamaktadır. Bağlamları iyi tespit etmek gerekir. Farklı bağlamlar üzerinden yapılacak tanımlamaların hedefini bulmasını beklemek, sonuçta hayal kırıklıklarını beraberinde getirecektir.

Bizler insan olarak kalmak istiyorsak, adil, doğru ve hakiki tanıklıklarda bulunmak zorundayız. Neticede varlık amacımızı tanıklıklar oluşturmaktadır. Sürüp gitmekte olan hayat içinde, her şeyin birer emanet olduğu bilinciyle hareket edersek, iflah olmaz ihtirasların oluşturacağı tuzaklardan da emin olabiliriz. Bu manada bekâ, insanın önünde bulunmakta olan en büyük tuzaklardan birisidir. Unutmayalım ki, Âdem bu tuzağa düşerek yere düşmüş ve fakat hakiki bir tövbe ile ayağa kalkabilmiştir.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Mahmedi Remi Osı 3 yıl önce
Yoruma değmez bir mugalata olmuş. Muhalefeti savunan, iktidarı vurmaya çalışan, kavramdan kastedileni mecrasından saptıran, yarası olanın gocunarak yazdığı kripto bir yazı... Allah ıslah etsin cümlemizi...
Cevdet Işık

Cevdet Işık

DİĞER YAZILARI İnsan Bir Yolcudur.... Adalet Düşüncesinin İnşası Gerçekliğe Düşen Cemre: Oruç Bir Yolcu Gelir Gibi... Dumdum Kurşunu Tarih Felsefesinin Gerekliliği Konuşan Kuran Hz. Ali.... Rabbimiz Allah mıdır? Mikro Milliyetçilikler Sezai Karakoç Tanıklığım.. Milliyetçi Tasavvurları Aşmak-2- Milliyetçi Tasavvurları Aşmak-1 İtibar Üzerine... İktidar Tiryakiliği Kesintisiz Çoklu Okumalar Hayatsız Gündem Gündemsiz Hayat.. Kudüs Gerçekliğini Doğru Okumak... Nadide Zamanlar Yaşamsal Bir Unsur Olarak “Müphemlik” Varoluşsal Bir Trajedi Olarak Şeyleşme.. Bir Sorunsal Olarak Gündem Sorumluluğun Zirvesinde Bir Mü’min: Mehmet Akif.. Öznelliğin İktidarı-2 Öznelliğin İktidarı-1 Zamanın Ayarını Kaçırmak Farkı Fark Ettiren Fark Öznel Özerklik-3 Öznel Özerklik-2 Öznel Özerklik-1 Hayat Ve Hicret Yanıltıcı Varoluşsal Katılık... Kur’an Ahlakının Gerekliliği Hüzünle Giden Ramazan.. İnsanı Tanımak Hiçbir Şey Olmamak.. Müslümanların Kafes Hayatı Şuradan Şuraya Post Truth Dünyada Müslüman Kalmak Adaletin Ayağa Kalkması Yaraların Kabuk Bağlaması... Bir Nitelik Olarak Adaleti Ayakta Tutmak.. Sanal Resepsiyon.. Can Alıcı Ve Can Yakıcı Kısım İçerik Bakımından Adalet Çarkı Adl Üzere Bir Hayat Adaletin Kuşatıcılığı Aklın Hakikatinden Uzaklaşmak Cenneti Arayan Adam Felsefik Bir Nazarla Seçim Olgusu Hakikate Dair Görmezlikten Gelmek... Kilitli Labirent: Üstünlük Çıkmazı Gizli Irkçılıklar
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA