İbrahim Eser
İbrahim Eser
Giriş Tarihi : 26-02-2019 22:33

Sosyal Medya Fenomeni..

Müslüman, hesabını veremeyeceği işlerden ve alanlardan uzak durmalıdır. Çünkü tarafların, grupların, hiziplerin ve hesapların yoğun olduğu zeminlerde gerçekler yarı alıyor. Yükselmek için karanlığa karışanlarla beraber yol alınamaz.

Müslümanlar olarak insanlar tarafından beğenilmek, sevilmek ve takdir edilmek yerine, Allah'ın rızasını kazanmaya dönük kazanımlar edinmeye çalışmalıyız. Zaten fani olan bu kısa dünya hayatı için değmez bu uğurda ömür tüketmeye.

Üç günlük dünya için insanlar beğenmiş beğenmemiş çok mu önemli. Asıl önemli olan Allah'ın rızası değil mi? Malumunuz üzere İslam'da kemiyet dediğimiz sayısal çoğunluk yoktur. Hatta Yüce Rabbimiz çoğunluğa uymayı sapma, sapıtma ve saptırma şeklinde nitelendirmektedir. Esas olan keyfiyettir, çünkü keyfiyette kalite önemli. Az olsun, öz olsun ama nitelikli olsun.

Nitekim hak olan nice az toplulukların sayıca çok olan batıl topluluklara galip geldiği vaki değil mi? Yazdıklarımla hiçbir müminin gönlünde olumsuz bir imaj ve izlenim bırakmak istemem ama-gerçekler acıdır, görünen köy kılavuz istemez, denilmiştir.

Müslümanlar olarak bugün iyi bir sınav vermiyoruz. Kazanımlarımızı bir bir tüketiyoruz. Dün uğruna mücadelesini verdiğimiz başörtüsü bugün ne yazık ki aksesuar malzemesine dönüştürülmüş vaziyettedir.

Müslüman bacımın örtüsü, onuru, takvası diye verilen mücadele neticesinde edinilen bu kazanım tarza, şıkıdımlığa, cıvıl cıvıl renklere dönüştürülmemeli. Başta da ifade ettim. Müslüman hesabını veremeyeceği alanlardan uzak durmalı diye.

Hele çağımızın illeti, afeti ve afyonu olan bu sosyal medya bağımlılığı aman Allah'ım.

Niyet okuyuculuk yaptığım algısı oluşmasın lütfen. Tövbe kapısı açık eyvallah ama bu kimseyi imtiyazlı kılmaz. Sosyal medya kişileri görünür kılmanın cazibesine kaptırarak mahrem duygusunu literatürden çıkarmış olup, edep-haya-utanma-ayıp-günah gibi kavramları yozlaştırıp anlamsızlaştırmıştır.

Arkadaşlık, dostluklar her şey sanallaşmış... İlişkiler, konuşmalar laubali ve buharlaşmış...

Önemli olan ise beğeniliyor, takip ediliyor ve tıklama rekorları kırmak. Neredeyse başta gençlik olmak üzere toplumun tamamı birbirleri ile yüz yüze, göz göze gelerek konuşamaz olmuşlardır.

Bu gidişat hayra alamet görünmüyor. Rabbim çoluk çocuğumuzu, evladu iyalimizi bu sanal illetlerden muhafaza buyursun, ayaklarımızı sabit kılsın, bizleri hepimizi korusun inşallah.

Vesselam.

NELER SÖYLENDİ?
@
resul beken 2 yıl önce
Emeyine saglik
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA