İbrahim Eser
İbrahim Eser
Giriş Tarihi : 19-01-2019 09:00

Modern Hayata Kur'an'i Yansımalar..

Müslümanlar olarak hakiki imanı, sağlıklı düşünceyi, üstün ahlakı, takva libasını ve akli melekeyi merkeze almak suretiyle hayat tarzımızı dizayn edip tezyin etmeliyiz.

Çünkü çok zor ve çetin süreçlerden geçiyoruz. Bizler ancak bu bahsettiğimiz İslami prensiplere tutunarak varlığımızı idame ettirebiliriz. Başka bir alternatifimiz, çıkış yolumuz ne yazık ki yok. O halde sahih bir imanla, çelik bir iradeyle, kararlı bir duruşla, metanetli ve mukavemetli bir sabırla ve tahammül gücü yüksek bir azimle çalışmalarımıza odaklanmalıyız.

Ahlaksızlığın, adaletsizliğin, haksızlığın, hukuksuzluğun ve huzursuzluğun had safhada olduğu bu zorlu ve yorucu süreçlerden ancak yukarıda bahsettiğimiz İslami şiarları düstur edinerek çıkabiliriz.

Rabbimizin bizleri buyur ettiği şerefli ve şahsiyetli bir yaşam tarzını ancak bu şekilde şekillendirebiliriz. Aksi taktirde hiçbir anlamı ve önemi olmayan bir hayat tarzı oluşturmuş oluruz ki, buda bizi hüsrana uğramaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Ferasetsizliğin, basiretsizliğin ve dirayetsizliğin prim yaptığı bir ortamda bilincin, hakikatin, hikmetin dili yerine hamasetin, popülizmin, propagandanın, ayrıştırmanın, ötekileştirmenin, kamplaştırmanın, kutuplaştırmanın kısacası sloganik bir söylemle/üslupla halkların gazı alınıp robotlaştırılan, yığınlaştırılan ve sürüleştirilen bir halk ortaya çıkmış olur.

Allah'u Teala Kitab-ı Mübinin birçok ayeti celilesinde akletmenin önemine vurgu yapmak suretiyle yarattığı insanın dikkatlerine sunmaktadır.

Dolayısıyla bu anlamda, Allah' Tealaya tam iman edip teslimiyet göstermenin yolu ve yöntemi akletmek, sorgulamak, muhakeme ve tefekkür etmekten geçtiğini unutmamalıyız.

Bu anlamda düşünme ve fikir üretme biçimi olan akıl çok önemli, anlamlı ve değerli bir meziyettir.

Vahiysiz, ahlaksız, adaletsiz, ilim, irfan ve marifetsiz bir aklın fonksiyonunun da olmadığı bilinmelidir. Akıl ancak bir ruhla, aşkla ve ilhamla yani Vahiyle kıymet bulur, değer kazanır, anlam ifade eder. Yoksa Vahiyden, ahlaktan, vicdan ve merhametten beri olan bir akıl sadece kuru olarak kalır. Dolayısıyla İslami mefhumları bir bütünlük içinde ve içerisinde anlamına amacına tensip kullanmak gerekiyor.

Dün dilimizden düşürmediğimiz ve hayatımıza taşıma adına derin gayret sarf ettiğimiz bu İslami kavramların bugün neredeyse demode muamelesine tabi tuttuğumuz yadsınamaz bir hakikattir.

Çünkü bu Kur'ani kavramların bırakınız ihtiva ettiği anlamlarını yaşamayı, adeta hayatımızdan çıkarmış vaziyette bulunuyoruz.

Daha düne kadar tevhid, adalet, özgürlük, ihlas, takva, şura, istişare, muşavere, edep, adap, hürmet, hikmet, hicap vb kavramlar hayatımızın vazgeçilmezleri iken bugün maalesef Batının, modernitenin, modernizmin kültürel dayatması olan kavramlarla düşünüyor ve hayatımızı şekillendiriyoruz.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Vahdet 3 yıl önce
Anaşıldı
resul beken 3 yıl önce
Emeyine sağlık ustat selamun aleykum kadeşim
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA