Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 21-09-2018 16:19

Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım

Sosyal Medyada gezinirken beni hayli etkileyen, bu yazıyı yazmama vesile olan Iğdırlı Çobanın videosunu görünce;  genç çobana hem hayran kaldım, hem de çok duygulandım.

Dudağımdan şu cümle döküldü:

"Başımın tacısın çobanım."

Bu samimi duygular, işte Anadolu’nun "öz evladı"

Bu bilinç, bu doğallık her şeye bedel.

Elbette eğitim çok önemli, lakin hangi eğitim bu samimiyeti, doğallığı, özgüveni verir ki?

Yaşadığı ortam ve yüklendiği sorumluluk onu ne olduğunu bilmeye sevk etmiş.

Peki ya bir eli yağda bir eli balda, bilgisayar başından kalkmayan, üşenip fırına ekmek almaya gidemeyen, bencil egoist şehirli  hımbıl çocuklara ne demeli.!

Değerli Anne babalar, lütfen erken yaşta çocuklarınıza sorumluluk yükleyin. Yükleyin ki, güçlü olsunlar ve emeğin değerini bilsinler.

Çalışmanın, bütçenin öneminin farkına  varsınlar. Har vurup harman savurmasınlar.

Yazık ki şimdiki çocuk ve gençler genelde beceriksiz, aileye bağımlı, babaya yük, eve hiçbir katkısı olmayan asalaklar halindedir. "Asalak" dediğime kızmış olabilirsiniz ilk başta ama eminim iyi bir düşününce bana hak vereceksiniz.

Özellikle de erkek çocuklarımız 20 / 25 yaşına geliyor hala eli para tutamıyor. Sorumluluklarını bilemiyor. Diyeceksiniz ki öğrencilik hayatı vs .

Evet öğrenci olabilir ama bu onun en azından kendine yetecek harçlığı çıkaracak kadar zamanının olmadığı anlamına gelmez. Bakın bizler sürekli batıya- Avrupa’ya özenip duruyoruz. Hatta bazıları Avrupa’yı övünç kaynağı gösterip kendi toplumunu ezmektedir. Ama şunu bilmiyorlar ki, batıda çocuk bizdeki gibi asalak olarak yetiştirilmez. Erken yaşta sorumluluk yüklenir tıpkı bu Iğdırlı çocuk çoban gibi. Çoğu kendini bilmez insanın dudak büküp çoban deyip aşağıladığı, çobanlık mesleği, ya da çoban, aslında övünçle hayranlıkla bahsettiğiniz batı insanının kalibresindedir. Çünkü erkenden hayatı öğreniyor.

Yazık ki bizim toplum geçmişiyle küskün, ezik, ne şehirli olabilmiş ne de köylü kalabilmiş üçüncü tür bir varlık olduğu için, kimliksiz, kişiliksiz bir kitle oluşmuştur. Çoğunluğu orta sınıftan oluşan, göçle şehirlere doluşan bir toplumuz.

Erkek sabah işe giderken köy -kent kültürü karışığı bir kültürle ne yaptığını bilemeyen kadınımız, elektronik eşyaların verdiği rahatlıkla televizyon başına kamp kurmuştur. O dizi senin bu dizi benim...

Geri kalan vakti mahalle turuyla tamamlayan, dedikodudan vakit bulamayan bir kadın/anne portresi...

Haa köyde ki hayata dudak büker ama köy dizilerine de bayılır tarzda kadınlar...

Okumayan, kafa bomboş, akşam eş eve dönünce yorgun argın, çenesi durmayan kadınlarımız. Bir de yetmiyor kendini erkeğine rakip görüp  erkekliğe soyunmaktalar. Bunlar mı sorumluluk sahibi, edep, terbiye sahibi çocuk yetiştirecek. Peh!

Böyle bir anne ancak asalak yetiştirir. Çünkü kendini daha yetiştirememiştir.

Yani ey yumurtadan çıkıp kabuğunu beğenmeyen mutasyonu tamamlanmayan şehirli (!) anne babalar siz mi daha bilgili bilinçlisiniz yoksa hayat dersi veren bu çoban mı?

Hepiniz bir çoban eder misiniz?

Bir çoban etmezsiniz!

Not : Bilinçli, geçmişiyle barışık, geldiği coğrafya ile gurur duyan, çocuklarına bir hizmetçi değil, sorumluluk bilinci yükleyen anne babalar yazımın konusu dışındadır. Onlar baş tacıdır. O anne babalara selam

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA