Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 05-09-2018 22:38

Yerli ve Milli Tarım Zamanı...

Köy hayatını, bağı ,bahçeyi seviyorum. Dolayısıyla da buralarda görev yapmak hoşuma gidiyor. Zira köyde yaşayan insanlar  daha naturel ve samimidir.

Gittiğim her köyde sadece bir görevli olarak bulunmuyorum, onlarla sıkı dostluklar kurup ayrılıyorum . Devamında diyaloglarımız hiç kesilmiyor. 

Düğün ve bayramlarda hasta ve taziyelerinde ziyaretlerine giderim. Her gittiğim köye teyzelere ablalara genç hanımlara şunu soruyorum: Ziraatle çiftçilikle köyünüzün arası nasıldır?

Fakat aldığım cevaplar içler acısı; Çünkü köylüler de çiftçilik yapmak istemiyorlar. Mekan ve şartlar uygun olmasına ragmen köylüler var olan tek ineklerini de satmışlar, tavuk yok, keçi , koyun yok!

Soruyorum: nereden alıyorsunuz ihtiyaçlarınızı? şehirden marketten. Donup kalıyorum.

Şimdi düşünelim; bizler çiftçilikten ziraatten gelme bir toplumuz. Yumurtamızdan tutun kurutmalıklarımızı kışlıklarımızı kendimiz hazırlardık. Ne oldu da bu tembelliğe düçar olduk. Sadece tüketim toplumu haline geldik. Bu soruların cevabı bir tane degil pek çoktur.

Bir kere toplum sosyal yardımların artmasıyla tembelleştirildi. Ikincisi pahalılık. Üreticinin zarar etmesi. üçüncüsu ithalat... Hasılı yanlış tarım politikaları...

Şunu da belirtmeliyim, bu sorun bir kaç yıllık değildir. Tarım ve ziraatte dışa bağımlı hale gelmemiz 30/40 yıllik bir durumdur.

Ve gittikçe de artmıştır. Örnek olarak Israil'i verelim. İsrailden "piç tohum" yani bir defalık ekilen tohum ithal etmekteyiz. Bu tohumlar Ikinci bir defa ürün vermez. Neden bu hale geldik? Halbuki İsrail,çölde kurulmuş küçücük bir devlet. Yüz ölçümü orta büyüklukte bir şehrimiz kadardır.

Bakın İsrailin yüz ölçümü 20.770 km² dir. Dikkat bilin bakalım Konya'nın ne kadar? 38.873 km² dir Tekraren soruyorum bir Anadolu şehri İsrail'in bir buçuk katıyken nasıl oldu da israil'den tarım ve ziraat tohumu ve ürunlerini ithal eder hale geldik. Ve baska ülkeler...

Okuyucunun aklına şu da gelebilir yüz ölçümü sorun degil, onlardaki eğitim ve bilim bizden ilerdedir. Egitim ve bilime ciddi yatırım var ve bu konuda gayet iyiler. Evet haklıdır okuyucu. Temel sorunumuz zaten orada. Eğitim -bilimsel çalışmalar olmayınca ziraat ve tarım da sekteye uğrar. Acilen bu alanlarda bilimsel çalışmalar hızlandırılmalı, milli ve yerli tarım , ziraat acilen uygulanmalıdır.

Bir yazar olarak neden mi bu konuya değindim diye düşünebilirsiniz. 

Sebebi şu ki; Anadolu'nun bir evladı ve Anadolu aşığı, Türkiye aşığı birisi olarak bu duruma çok üzülüyorum ..

Üretim çok azaldı toplum tüketim toplumu haline geldi. Her alanda üretime ihtiyaç var . Eğitim- bilim-bilgi, kültür, sanayi, tarım, ziraat...

Üretim olmadan bir ülke ayakta duramaz, tutunamaz. Üretimin olmadığı yerde dışa bağımlılık oluşur. Dışa bağımlılık ülkenin uluslararası arenada söz sahibi olamamasıdır.

Milletce her zorluğu aşacağımızdan eminim, yeter ki doğru adımları,doğru zamanda atmayı bilelim....

Vatandaş olarak devletten isteklerimizi sıralıyoruz ama olayın bir de bize vatandaşa bakan yönü var. "Tuz kadar seviyorum " Hikayesini bilirsiniz. Umarım birgün değerli çiftçilerimiz köylülerimiz ziraat ve tarımın en önemli yaşamsal ürünler oldugunu marketten değil kendi elleriyle üretmenin ne kadar kıymetli olduğunu ögrenmek için "tuz" hikayesi durumuna düşmezler.

Toprağı araziyi seven biri olarak hep şöyle demekteyim. Arazim olsa bu tecrübesiz halimle; keçi, koyun, tavuk beslerdim. Bostan ekerdim. Ama yazık ki bana ait bir arazim yok. Dilerim birgün olur ve ben de çiftçilik yapma imkanı bulurum.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Unutmayın uzaya gitmemiz için önce doymamız gerekir.... Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA