Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 26-05-2018 19:32

Tecessüs Nedir Bilir Misiniz?

Kendini ilgilendirmeyen şeyleri, belli etmeden öğrenmeye çalışmadır tecessüs.

Hucurat suresinde ayeti kerime tecessüste bulunmayın der. Tecessüs; insanların kusurunu ya da kusur gibi gördüğü durumları üzerine vazife olmadığı halde büyük bir iştahla araştırmak deşmek, zemin hazırlamak, ayna olmak çanak tutmaktır.

Allah tecessüsü, yani insanlara dair özel hayatın ya da kişiye dair özel durumlarını araştırmayın der yasaklar.

Erdemli bir Müslüman böyle zavallı durumlara tevessül etmez etmemelidir.
Allah’ın doksan dokuz esmasından biri de SETTAR dır. Settar setreden örten demektir.

Yani Allah’u teala insanların hatalarını örtendir. Aynı şeyi insanlardan da ister. Laf gezdirmeyin, koğuculuk yapmayın, gizli halleri araştırmayın, su-i zanda bulunmayın, Hüsnü zan besleyin, İftirada bulunmayın, Gıybet etmeyin diye buyurur.

“Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir.” (Hucurat-18)

Bu kavramların birçoğunu biliyorsunuz, ben özellikle su-i zannı açıklama gereği duyuyorum.

Su-i zan; kişi hakkında suçlayıcı, yapmadığı bir davranıştan düşünce yolu ile kanaate ulaşma yani bir anlamda niyet okuyarak olumsuz hükümde bulunmaktır.  Bunu dile döktüğü vakit ise  iftira ve gıybet olur.

Ey kadınlar!

Hucurat suresindeki söz konusu ayeti üzerinde düşünerek tekar tekrar mutlaka okuyun.

Esasen Hucurat suresini bütün olarak okumak lazım çünkü Hucurat suresi  adabı muaşereti öğretir ve sosyal hayatı dizayn, disipline eder. Tabi ki sadece kadınlar değil erkeklerde okumalı hayata tatbik etmeli..
Ey kadınlar dedim çünkü bu günahları en çok kadınlar işlemektedir. Özellikle de feraset ve erdemden yoksun kadınlar, bu yollara çokça başvurur.

Hırs, cehalet ve kıskançlık gözleri kör edince şeytan ve nefis devreye girer elbette. Şeytanın işi bu zaten her daim devreye girmek. Peki burada sadece şeytan mı suçlu yani biz irade sahibi akıl sahibi insanların suçu yok öyle mi?

Hayır! Tabi ki kul da suçlu çünkü Allah c.c yolları göstermiş, bu davranışlar sizin için zararlı bunlardan sakının, öte taraftan diğer iyi davranışları yapın mutlu olun demiştir.

Ama tabi ki insan, Kur'an’ın deyimi ile cahil ve nankör olduğu için ille de kendini mutsuz edecek akabinde ateşe götürecek davranışları tercih etmektedir. Çünkü bu kolayına geldiği, nefsinin hoşuna gittiği için bilerek tercih ediyor. Peki bu tercih kazandırıyor mu? Tabi ki hayır! Kul hakkına girip her türlü günahı işleyenlerin yeri cehennemdir. Ayrıca Allah böyle insanları dünyada da rezil eder.

Kıymetli okuyucularım, ibadet -Namaz, Oruç, Hac, Zekat ...
Kulun Allaha karşı özel sorumluluklarıdır. Bunları eda etmek bir borçtur, bir üstünlük değildir. Ama erdemli olmak kul hakkına riayet etmek bir üstünlüktür.

Değerli okuyucularım kişiye özel ibadetler eksik olabilir tövbe eder kaza eder vs ama kul hakkını tövbe kurtarmaz bunu bilin. Hakkına girdiğiniz kişi-kişilerin helallığını almak zorundasınız.

Şunu da belirteyim Zulüm de kul hakkı kategorisindedir. Fakat Zulüm bambaşka bir olaydır. Zalim Allah’ın lanetlediği bir durumdur. Çok vahimdir. Onda helallik de kurtarmaz.

Değerli okuyucularım Ramazan ayı içerisindeyiz her ne kadar şeytanlar zincirlenmiş olsa da insi ve cinni şeytanlar aramızda dolaşmaktadır. Çok ama çok dikkatli olmak gerekir. Bu kutsal ve rahmeti, bereketi bol ayda insi şeytanların ihlasınızı kaçırmalarına izin vermeyin. Biri şer ve fitne üzere size yaklaşıyorsa bilin ki o kişiler insi şeytanlardır.

Siz değerli okuyucularımın Ramazan-ı Şerifi bereketli olsun .
Allah bizi burnu sürtenlerden eylemesin…

''Ramazan girip çıktığı halde günahları affedilmemiş olan insanın burnu sürtülsün. Anne ve babasına veya bunlardan birine yetişip de onlar sayesinde cennete girmeyen kimsenin de burnu sürtülsün. Ben yanında zikredildiğim zaman bana salat okumayan kimsesinin de burnu sürtülsün!''

(Tirmizi)

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Unutmayın uzaya gitmemiz için önce doymamız gerekir.... Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA