Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 25-03-2018 17:52

Toplum Güvensiz

Bir grup gençle ayak üstü sohbet etme fırsatım oldu.

Hepsi de ya ortaokul ya da lise mezunu.

Bir kaç kişi içeri girip çıkmış çeşitli suçlardan. Hayli konuştuk. Hepsi ömürlerinin baharındaydı ama bir yorgunluk vardı yüzlerinde. Bedenleri genç lakin ruhları sanki evvel zaman ötesinden fırlamış piri faniler.

Birçok konu hakkında soru sordum.

Gençler dillerini kilitleyip gözleriyle konuşmak istiyordu adeta. Onlar birbirilerinin gözlerine kuşkuyla bakıp susmaya devam ettikçe ben üsteledim. Belli ki konuşmaya çekiniyorlardı. Kendilerini tanımaya çalıştıkça yavaş yavaş güven toplamaya çalıştıklarını gözlemliyordum.

Sizce ekonomi nasıl gençler diye sordum. Sesler birbirine karıştı kimi iyi kimi kötü diyordu. Mesela nasıl kötü olduğunu düşünüyorsunuz dedim. İnsanların alım gücü azaldı pahalılık arttı dedi biri. Diğer iki genç olur mu hükümet çok çalışıyor fiyatlar evet yüksek olabilir ama bir çok artı durumlar var dediler.

Konu konuyu açtı gençler hayli rahatlamış fikir beyan etmek için yarışıyordu artık. Mesela eksiklerimiz nelerdir diye sordum.

Biri hiçbir eksiğimiz yok dedi. Diğeri itiraz etti etin kilosu kaç lira biliyor musun?  dedi.

Gençlerin en çok üzerinde hem fikir olduğu konu, hayat pahalılığıydı.

Her fikirden bir grup arkadaş dost.

Bir aradaydılar ve kimse kimseyi dışlamıyordu. Gayet de güzel tartışabiliyorlardı. Bu durum beni mutlu etmişti, çünkü ötekileştirme yoktu Anadolu ruhuydu bu.

Üzüldüğüm nokta ise gençlerin ilk etapta konuşmaktan fikir beyan etmekten korkmalarıydı. Güven sarsılmış durumda. Bu güven sorunu toplumun kılcallarına kadar indi. Nasıl tamir edilir kaç yılda bu sorun giderilir bilemem.

İnsanlarda yüksek düzeyde korku hali var. Fişlenme korkusu, "başıma bir şey gelir mi" korkusu toplumu esir almış adeta. Yazık ki Türk toplumunun makus şansızlığıdır bu. On beş yirmi yılda bir darbe ve postmodern darbelere maruz kalınca...

Gençlerle güncel konular hakkında epeyce muhabbet ettikten sonra sohbetimizin sonuna biraz da maneviyat katalım dedik Kurtuluş maneviyatta dedik.

İslam insan merkezli bir din Allah insanı en güzel surette yaratmış ve onu çok seviyor besmelenin sırıdır bu dedik. Duayı ihmal etmeyin. Unutmayın Allah; kulu günahkar da olsa kulunu çok seviyor, muhakkak dua yoluyla Allah ile konuşun diye tavsiyelerde bulunup ayrıldık.

Sonuç olarak: Kalkınma, sağlık konusunda iyiyiz. Eğitim ve kültür konusunda kötüyüz. Hukuk konusunda birçok adaletsizlik var. Toplumsal olarak güven zedelenmesi hayli yüksek.

Benim üzerinde en çok durduğum nokta adalet ve toplumsal korkudur ikisi de gelecekte bunalımlar yaratır.

Yöneticiler geçicidir. Kalıcı olan devlettir. Devletler toplumsuz ayakta kalamaz. Onun için sağlam bir topluma ihtiyaç var bahsi geçen problemlerin acil bir şekilde ortadan kaldırılması gerekir. Yoksa  toplumları oluşturan fertler birer zombi haline gelir ki, zombilerin kendine faydası olmaz.

Önlemler şart

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA