Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 15-03-2018 07:54

İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı

Sosyal medyada o kadar kirlilik mevcut ki, insanlar hiç tanımadığı biri hakkında rahatlıkla ithamlarda bulunabiliyor. 

Tanımıyor hayatında görmemiş ama, tanımadığı biri hakkında söylenen yalanlara hemen inanıyor ve onun üzerinden yorum yapabiliyor.

El insaf! Allah sosyal medyanın da Allah’ı. Sosyal medyada yaptıklarımızdan da hesaba çekileceğiz. Burada söylenen yalanların, kırılan  gönüllerin, yapılan hakaretlerin de hesabı sorulacak. Bu mecra da ahiret yokmuş gibi davranamazsınız. Unutmayın bu mecrada işlenen günahlar af edilmesi en zor günah olan kul hakkına giriyor..

Kaldı ki birçok paylaşım algı yönetme amaçlıdır. 

Sevgili okuyucular, nasıl ki gerçek hayatta ahrete inanıyorsanız burada da ahiret inancınızı, ahirette vereceğiniz hesabı unutmadan bulunmak zorundasınız. Sanal dünya hesapsız bir alan değil yani.

İnsanoğlu cahil, zalim , nankör, acelecidir diyor Kur'an.

Sevgili okuyucu klavye ile baş başa kalmak ahireti hesabi kitabi yok saymaz. Algı yönetimi konusunda az çok bilgim mevcut. Buna dayanarak okuyucularıma sesleniyorum. Paylaşılan her habere, bilgiye aklınızı teslim etmeyin. Süzgeçten geçirin siz iradesiz, akledemeyen mahluk değilsiniz.

Allah insanı akdedip kainatı, hadiseleri temaşa edip Allaha giden yolu buldurmak için yaratmıştır. Kuran’ı kerimde defalarca akıla işaret edip "Akletmiyor musunuz " buyuruyor.

İnsanı hayvandan ayıran akıldır.

Akletmek insanı alayı illiyine çıkarır mahiyettedir. Eğer akledemeyip her söylenene inanıp bilinçli ya da bilinçsiz olarak ortaya atılan söylemler sorgusuz sualsiz kabul edilirse o vakit esfelei safiline yol alabilir.
Bugun sosyal medyada algı "Altın Çağ" ını yaşıyor. Bir zamanlar bu işi yazılı ve görsel medya yapardı. Hatta o kadar çok etkiliydi ki hükümeti devirecek kadar...

Nitekim 28 Şubatı biliyorsunuz.

Bugün bu algı hegemonyasını Sosyal medya eliyle "Trol" dediğimiz insanlar yapmaktalar.

İnsanlara leke atmak, itham etmek o kadar basit değil olmamalı. Çok üzülerek belirtmeliyim ki bugün bu algıyı en çok da din ve imandan dem vuran insanlar yapmaktadır.

Hesap günü çetindir oysa melekler mizan da sanal defterini önüne açtıklarında o gün hiçbir klavye onları saklamayacaktır. 

Hiçbir rüzgar kalıcı değildir. Bazen karayel, bazen poyraz, bazen keşisleme...

Allah rüzgara göre yön almayı değil vicdana göre yön almayı emreder. Ama eğer vicdan yüklenip uzaklara seyri suluk etmişse ve yerine para geçmişse söylenecek söz kalmamıştır.

Eskiden ruhu şeytana satma deyimi vardı, şimdi öyle bir çağ ki, şeytan bırakın ruh satın almayı, postunu kurtarmak için insanlardan kaçıyor. Çünkü artık insanlar Şeytanlara hile, hurdada nal toplatıyor.

Sevgili okuyucu sadece gözünü değil, aklını da aç, her güç geçicidir. Ahiretini az bir dünyalık karşılığında satma yoksa hem bu dünyada hem ahirette zelil olursun.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA