Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 07-02-2018 22:35

Ey Kul Haddini Bil

 “Ey iman edenler! Allah'ın size helal kıldığı iyi ve temiz nimetleri kendinize haram etmeyin ve Allah'ın koyduğu sınırları aşmayın. Çünkü Allah haddi aşanları sevmez.” (Maide- 87)

“İnsanlara karşı kibirlenme ve yeryüzünde çalımla yürüme. Çünkü Allah övünen ve kuruntu edenlerin hiçbirini sevmez.” (Lokman -18)

İnsanoğlu çoğu zaman acizliğini unutur ve azgınlaşarak haddini aşar. Ey insanoğlu ne kadar direnirsen diren zamana muhakkak yenilecek ölümle karşılaşacaksın. Çünkü sen aciz ve muhtaçsın. O kadar acizsin ki ne ölümü öldürebilir, nede açlık, uykusuzluk duygularını yok edebilirsin.

Ey insan bil ki aciz olman kulluğunun gereğidir. Kul demek haddini bilen demektir.

Had bilmek; tevazu ile başlamak, teslimiyet ile sürdürmek, huşu ile son bulmasıdır...

Haddini bilen kendini bilir, kendini bilen Rabbini bilir. İnsanoğlunun isyanı, kul olduğunu unutmasından ileri gelmektedir.

Düşün ey insanoğlu tek bir zerre ölçüsündeki mikroba yeniliyor çaresiz kalıyorsun.

Zerre miktarınca mikroba gücün yetmez, ama seni, kainatı, tüm varlığı yaratana kafa tutmaya hak ve cesaret buluyorsun.

Ey akletmeyen asi kul, sen Allahın sabır isminin hürmetine mühlet verildiğinden, habersiz ebedi ziru zeber olmayacağını düşünürsün heyhat...

Unutma akletmeyen kul!
Allah Sabırdır ama aynı şekilde zuntikam dır. Perçeminden tuttu mu kurtuluşun olmaz.

Kendine gel! Kendini tanı!
Rabbini tanı!
Tevazuyla başla, teslimiyetle sürdür, huşu ile ruhunu teslim et.
Kadiri zülcelalin kadrini bil,
Hakimi zülcemalin güzelliğine ayına ol,
Fatırı zülkemalin tecellisine mazhar ol.

Ey kul o dur ki seni sonsuz nimetlerle çepeçevre saran, yeryüzünü sana musahhar kılan,
Geceyi dinlenme aracı, gündüzü doyma aracı kılan.
Kalk aklet, düşün! Şükret, Hamdet!

İhtiyaç sahibini gözet ,
Yardıma muhtacın yardımına koş, kin besleme, adavet etme, hased etme, çüd sahibi ol, isar sahibi ol!

Ey kul! sev insanı sev!
Allah için sev!
O ki insanı ahseni takvim suretinde yaratmıştır.
Sev ki, hamd et, boyun eğ ki en güzel surette yaratılmışken esfeli safiline düşmeyesin.

Ey kul Allah için ol ki "Allah onlardan razı onlar sa Allahtan razı" hitabının muhatabı ol.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA