Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 06-01-2018 22:14

Şarkıcı Hadise Başkaldırdı.

"Hadise Başkaldırdı" Diye haber yapmış koca koca gazeteler. Sanırsın Hadise 300 spartalı ya karşı ayaklanma başlatmış. O derece heyecanla haber yapılmış.
 

E adamlar da haklı magazin konuları tık rekoru kırıyor. Ne yapsınlar ekmek kapısı. Neyse konunun özüne geçelim. Haberi okuyunca kaç gündür tartışma konusu olan Hadise'nin o malum klibi, ve RTÜK'ün haklı olarak uygunsuz bulduğu bu şarkı klipine verdiği ceza mevzusu. Hadise de buna baş kaldırmış yani.
 

Neye baş kaldırıyorsun Hadise?
Klipi izledim tamamen cinsellik üzerine...
Çoğu kareler yatakta geçiyor.
Açıklığın, özgürlüğün de bir ölçüsü olmalı. Yıllarca genç neslimizi uygunsuz kliplerle, şarkılarla, filmlerle, dizilerle zehirlediler.
Özgürlük teşhircilik değildir. 

 

İslam demiyorum dikkatinizi çekiyorsa, Anadolu kültürüne azıcık saygısı olmalı klip yapılırken.
 

Ama yok sanki bir el aksine gençlerimizi kültürümüzden koparmak için inadına müstehcen yayınlar yaptırmaya ısrarcı.
 

Yazımın çıkış noktası şarkıcı Hadise'nin haberi oldu.
 

Lakin tek olumsuz örnek Hadise'nin klibi değil ki, onun gibi nice klip, dizi ve film var. Konu hakkında yazdığımız vakit ise hemen karşı atağa geçip "ÖZGÜRLÜK" diye feveran ediyorlar.
 

Tamam güzel kardeşlerim özgürlük olsun, ama bu özgürlüğün de bir ölçüsü yok mu? Özgürlük; başka fertlerin alanını ihlal etmeye başladı mı orada özgürlüğüm diye tutturamazsınız. Kaldı ki bu toplumun ahlaki kurallarına ters. Zaten hep özgürlük diye diye bu hale gelmedik mi?
 

Evet özgürlük hakkın var, yani günah işleme özgürlüğün var. Fakat bunu insanların gözüne sokarak değil. Göze sokunca bu özgürlük değil toplumu dejenere etme oluyor.
 

Sonrasında ne mi oluyor? 
Küçücük ķızlarımız ve oğlanlarımız rol model olarak şarkıcı ve oyuncuları benimsemeye başlıyor. Şahit olduğum birçok örnek var. Ama bu konuyla ilgili olabileceği için müşahede ettiğim bir olayı yazma gereği duyuyorum. Lakin öncesinde kullanacağım bir tabirle ilgili açıklama yapmalıyım. 

 

Varoş tabirini kullanacağım. Ama "Varoş" derken asla küçümsemek için kullanmamaktayım bu sözü. Sadece konuyu daha anlaşılır kılmak için kullandım.Toplumumuzun büyük kesimi bu muhitlerden gelmedir daha sonra kentleşme ve akabinde "Modernleşme" baş göstermekte. Yani olumsuz örnekler ilk başta bu muhitlerde kabul görmekte, hem de hızlıca. Zira buralar popüler kültürle besleniyor. Okuma ,eğitim oranı daha az, kitle iletişim aracı olan televizyonlar daha fazla izlenmektedir. Durum böyle olunca şahit olduğumuz pek çok örnek vuku bulabiliyor.
 

Varoş bir muhitte yaz Kur'an kursunda kız çocuklarını okutuyordum . Bıcır bıcır, gözleri ışıl ışıl mutluluk saçan, ilkbahar mevsiminin güzel bir sabahında çiçek çiçek dolaşan, nazenin kelebek misali kız çocukları.
 

Musiki saatinde çocuklardan ilahi okumalarını istemiştim.
İlahi bilmeyen sevdiği çocuk şarkılarını da seslendirebilir dedim.
İlahiler okundu çocuk şarkıları da tabi...

 

Güzel gözleriyle dikkatleri üzerine çeken minik tatlı örgencim parmak kaldırdı hocam ben de sevdiğim bir şarkı okumak istiyorum dedi. Tamam dedim .
Kalktı bir adım öne çıktı okumaya başladı. Merakla bekliyordum ne okuyacak acaba? O yazın fenomen olmuş şarkısı "Tuttu fırlattı kalbimi" okumaya başladı .
Tabi bir yandan da bedenen uyum sağlıyor figürlerle...
Daha sonraki günlerde bu şirin kızımızla konuşmuştum büyüyünce ne olacaksın hangi mesleği seçeceksin "Şarkıcı olacağım hocam" demişti.

 

Neden şarkıcı olmak istiyorsun başka meslekler de var diye sorduğum da gerekçelerini sıralamıştı... Elbette şarkıcı olabilirdi müziğe sanata ilgi duyup o mesleği seçebilirdi. Peki hangi sanat, hangi musiki? Sanat soyunmak ve teşhir etmek midir? Asla değil. çocuklarımız güzel sanatlar okumalı, hatta söyleşi ve seminerlerimde çocuklara tavsiyede bulunmaktayım. Ama gayri ahlakiliği, toplumun değerlerini zedeleyen klipler, şarkılar, filmler, diziler yerine daha kaliteli, içi dolu, evrensel mesajlar veren sanat sergilenmelidir.
 

Evet değerli okuyucularım yazık ki göz önünde olan, hele de popüler kültür ünlüsü insanlar çocuklarımızı gençlerimizi fazlasıyla etkilemektedir.
 

Peki çözüm nedir diye soracak olursanız hemen yazayım. Her aklı başında gençliğin geleceğini kendine dert edinen yazarlarımız sanatçılarımız elini taşın altına koyup faydalı alternatif projeler üretmelidir. Her projeyi devletten beklemek tembelliktir. sivil kuruluşlar ve dahi her fert bu minvalde üzerine düşeni yapmalı. Çocuklarımızı gençlerimizi güzel, aydınlık, inançlı,ahlaklı yarınlar oluşturabilecek donanıma sahip kılınmalıdır. Bize düşen kısmı olarak sosyal anlamda "Okumak Mutluluktur " Projesi başlattık değerli yazar ve işadamı Recep Bayraktaroğlu ile...
 

Projeye konu olan kitabımız "Paçanya Krallığı" isimli kitabımızdır. Bir çok hayırsever insanımızın desteğini aldık kendilerine çok teşekkür ediyoruz.
 

Ve siz değerli insanların da desteklerini bekliyoruz.

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA