Vedat Kahyalar
Vedat Kahyalar
Giriş Tarihi : 05-01-2018 23:57

Arakanlı Yalın Ayaklılar Büyüyünce…

Myanmar’dan kaçan Arakan’lılara yardım götürme teklifiyle karşılaştığımda, gördüklerimi görebileceğim hiç aklıma gelmezdi.
 
KATAR
Yılbaşından hemen önce yola çıktık. İlk durağımız 24 saat aktarmalı olduğundan gezme imkanı bulduğumuz Katar’ın başkenti Doha’ydı. Bu kentte gördüğümüz gökdelenlerin hiç biri birbirine benzemiyordu. İhtişam ve lüks abideleri olarak inşa  edilmişlerdi. Her şey tamamdı ama ne kadar aradıysan namaz kılacak bir yer bulamadık. İsrafın, zenginliğin  dorukta olduğu bu kentte sevgi yoktu, merhamet yoktu, adalet yoktu… Oysa ne demişti yüce peygamber (SAV)  
“Yer altı kaynakları,  ümmetin ortak malıdır“
Orta doğu’da ,geçen yüzyılın başlarında, hilafete ihanet etmenin bedelini, ümmetin ortak malı olan petrolü ; kendilerinin, emperyalistlerin ve ailelerinin lüks ve şatafatlı saltanatları için kullanan İngiltere (Bugün buna ABD ve İsrail aşkı da eklendi) bağlantılı yönetimler, ümmetin sorunlarını zerre kadar önemsemiyorlar. Önemsemedikleri bir yana, aleyhlerine bir çok kumpas ve kirli planların uygulayıcısı konumundalar. Bugün geçici olarak onlardan ayrı göründe de Katar’ın da onlardan çok farklı olmadığını anlamak çok ta zor değil. Ülkedeki küçücük dükkanlar dahil her yere fotoğraflarını astıran lider/Şeyh/halife…Bıyıklarını sünnete uygun kısaltmış, ancak ülkedeki şatafat ve saltanatı hangi sünnette bulmuşlar bu ciddi araştırmaya muhtaç bir konu.
 
BANGLADEŞ
Buradan geçtiğimiz Bangladeş’in başkenti Dakka’da yükseklerden uçuruma yuvarlanmış gibi olduk. Yokluk ,yoksulluk, açıktan akan kanalizasyon şebekesi, müthiş kalabalık ve gürültülü trafik ,180 milyonluk ülkenin aslında ne kadar geri kaldığını açık açık haykırıyordu .Bunun üzerine bir Baas tipi bir iktidarın olması işin tuzu biberi oldu. Kısa süreli kaldığımız Dakka’dan ,adını İngiliz kaptan Cox’tan alan Cox bazar  kentine kısa sürede intikal ettik.
Cox Bazar; Hint Okyanusu kenarında, hesapta turizm kenti. Kanalizasyonların açıktan aktığı, asfaltın, kaldırımın, trafik işaret ve lambalarının olmadığı bir garip kent. Pislik her taraftan fışkırıyor adeta. Arakan’lıların kaldığı kamplar buraya 50 km ötede. Dünyadan gelen tüm yardım kuruluşları mensupları burada konaklıyorlar.
Akşam otelde bizi karşılayan IHH Genel Merkezden yetkililerle kamptaki yardım organizasyonunu planladık. Sabah erkenden kamplara doğru yola çıktık. 
 
ARAKAN KAMPLARI
Kamplara ulaştığımızda ,ummadığımız kadar ilkel, çamur deryası bir bölge ve yalın ayaklı kadınlar ve çocukların varlığıyla irkildik. İlk olarak TİKA merkezine gittik. Günlük olarak 20.000 kişiye sıcak yemek yapılan merkezi gezdik, sonra Sağlık Bakanlığımızın 2.5 milyon dolara sadece çadırlarını getirttiği, içerisinde her türlü ameliyatların ,doğumların yapılabildiği sahra hastanesini gördük. Ardından gittiğimiz yemek dağıtım merkezinde binlerce yalın ayaklı çocuğun terbiyeli bir şekilde yemek dağıtımı beklediğini gördük. Yemek dağıtımı başladığında oluşan hava, tam bir festival coşkusu gibiydi. Önce çocuklar sonra kadınlar ve erkekler…20.000 kişilik yemek bir saattte tükendi.
Bizim organizasyonun yapılacağı kampa giderken gördüklerimiz içimizi burkuyor, yer yer ağlıyorduk. Bizim yardımların dağıtılacağı kampa geldiğimizde heyecan doruğa çıktı. Merakla bizi bekleyen 500 aile temsilcisi ve o gün gıda kolisi günü olmayan, meraktan bekleyenlerle birlikte bine yakın Kadın, çocuk ve erkeklerden oluşan kalabalık bizi dikkatle süzüyorlardı.
Dağıtım kamyonumuz geldiğinde, bugüne kadarki uygulamaların aksine, ekibimiz büyük bir şevkle,aşkla kamyonu boşalttı. Askerler, Arakan’lılar şaşkınlık içinde izliyorlardı, çuvalları bir bir indirip dağıtıma hazır hale getirmemizi. Bütün gün kampları gezip dağıtımlar yaptık. Sabah 8 de başladığımız mesaimiz akşam 9 da sona ermişti. Ne yemek yemek aklımıza geldi ne de dinlenmek. Aklımızda hep Myanmar’ın düzenlediği soykırım vardı .İnsanların diri diri yakıldığı, doğrandığı, açlık ve sefalete mahkum edilip ,topraklarından hor-hakir biçimde sürüldüğü gerçeğini un utamıyorduk. 57 islam ülkesinin  2 milyara yakın mensubunun gözleri önünde, iletişim çağında yaşandı bu emsalsiz zulümler. Bir türlü içimize sinmiyordu bu zulüm. Yemek dağıtım merkezinde pilavının bir kısmı yere dökülen çocuğun pilavını yerden sıyırıp yemesi gözyaşlarına boğmuştu  bizi. Okula gitmesi, oynaması, şımarması gereken çocuklar ,yalın ayak, neredeyse yarı çıplak yemek /ihtiyaç dağıtım kuyruklarında en çok korktukları askerlerin gözetiminde yaşıyorlardı. Yaşadıkları travma yetmemiş gibi eli sopalı askerlerin sert komutları eşliğinde sıralara diziliyorlardı.
Ziyaret ettiğimiz okul bizi kısmen rahatlattı. Kuran-ı Kerim ,İngilizce ,Bengalce, matematik öğretilen okul ; yere serilen naylon şilteler ve bambuların üzeri branda ile kapatılarak yapılmıştı. Yan duvarlar bambu çubuklarla örülmüş, doğal bir perde görünümündeydi. Çocukların coşkusu görülmeye değerdi. Maharetlerini bizimle paylaşırken çok mutlu ve gururluydular. Ziyaretin en güzel anı, hediye dağıtım töreniydi. Oyuncaklar, şekerler ,kırtasiye vs malzemeler onları çok mutlu etmişti.
Kamptaki son günümüzde gıda, hijyen seti, oyuncak dağıtımlarının ardından ev ziyaretlerine başladık. IHH’nın yaptırdığı ,kampın en güzel ve kullanışlı evlerinin olduğu bölgeye gittik. Bambuların sepet misali örüldüğü, duvarların oluşturduğu ahşap konteynırlar Arakan’lı sığınmacılar tarafından çok beğenilmişti. Etrafta  ortak kullanılan banyolar, çeşmeler, tuvaletler yapılmıştı. Sayıları bini bulan bu evlerin sayısının  beş bine tamamlanması hedeflenmiş.
Burada sığınmacılarla oturup, rehberimiz aracılığıyla uzun uzun sohbet imkanı elde ettik. İngiliz’lerin, Hindistan’dan, Pakistan’ı ayırırken arada sorunlu “Keşmir “ i bıraktığı gibi,Bangladeş’i de Hindistan’dan ayırırken 2 Milyona yakın Arakan’lı Müslümanı da Keşmir misali Bangladeş ile Myanmar’ın arasında problem yumağı halinde kasıtlı bırakmışlar. 75 yaşındaki teyze  “Kendimizi bildiğimiz bileli mutlu yaşayamadık. Hep zulüm, hep baskı, hep ölüm yaşadıklarını anlattı .Suud’ların destekledikleri Arakan Kurtuluş Ordusu “ARSA” nın birkaç karakol basıp 20 civarında Myanmar askerini  öldürmeleri zaten zulmün doruğunda olana Myanmar Hükümetine yeterince bahane olmuş ve soykırım başlamış. Bir yandan erkekler öldürülürken ,bir yandan da köyler boşaltılıp yakılmaya başlanmış .Sürgün, baskı, cinayetler…800 bine yakın Arakan’lı Müslüman sürgüne gönderilmiş. Kaç kişi ölmüş? bilen yok. Tahmin bile edilemiyor.
 
SONUÇ NE YAPMALI?
Sonuç olarak bu insanlar bizim kardeşlerimiz. Bu insanların ihtiyaçlarını karşılamak üzerimize en büyük vazife. Sadece ihtiyaçlarını karşılamak değil yaşadıkları zulmü dünyaya haykırmak gerek ,duyurmak gerek.Buna hiç ara vermemeliyiz.
Kampta gördüğümüz en önemliş eksiklik ve çözüm önerilerimiz :
1-Arakan’lıların kamp dışına çıkmaları yasak.Adeta açık hava cezaevindeler.
--Mesleki kurslar organize edilerek kardeşlerimizin nitelikli hale getirilmeleri gerekir.
2-Okul diye nitelenen yerler hem yetersiz,hem de diploma yeterliliği yok.
--Çocuklarımıza denkliği olan eğitimler verilmeli
3-Savaş,sürgün,göç,baskılar kadın ,erkek ve çocukları çok olumsuz etkilemiş.  Ürkeklik, korkaklık, özgüven eksikliği had safhada.
--Psikologlar, psikiyatristler ,uzmanlar aracılığıyla rehabilite eğitimleri yapılmalı.
4-Çocuklar için oyun parkları yok.
--Çocukların enerjilerini boşaltabilecekleri, oyunlar oynayabilecekleri oyun parklarının acilen kullanıma açılması gereklidir.
5-İnsanlar yeterince temiz değiller. Su kaynakları ve diğer şartlar çok zayıf.
--Başta anneler olmak üzere tüm kamp mensuplarına hijyen, tuvalet, diş fırçalama, el yıkama , banyo etme vs ile ilgili eğitimler verilmeli .Banyo, mutfak, WC ‘lerin sayıları arttırılmalı.
6-Kamp mensuplarına tarım usulleri öğretilmeli ,insanlar üretime kazandırılmalı .
Bizim birkaç günde gördüklerimiz ve izlenimlerimiz böyle.Elbette ki bölgede yaşayanların görüş ve önerileri ciddiyetle sorgulanmalı ve geri dönüş takvimi netleştirilmeli ve kardeşlerimiz vatanlarına kavuşmalı. Kimlik ve insani tüm haklarına kavuşmaları BM güvencesine alınmalı.
İnanıyorum ki kamplarda elektrikten ve bir çok olanaklardan yoksun olarak yaşayan on binlerce  yalın ayaklı Arakan’lı çocuk büyüyecek ve bu yaşadıkları zulümlerin hesabını soracaktır.
Bize düşen saman alevi misali parlayıp sönmek değil, kardeşlerimize her alanda sürekli sahip çıkmaktır.Bu  sürekli ilgiyi Arakan’lılara olduğu gibi Filistin’li, Yemen’li, Afganista’nlı, Somali’li  …. kardeşlerimize de aynı duyarlılıkla gösterebilmeliyiz.
NELER SÖYLENDİ?
@
Vedat Kahyalar

Vedat Kahyalar

DİĞER YAZILARI İslam ve Yönetim İlişkisi.. 15-10-2021 15:08 Boş Vitesle Giden Ekonomi 04-10-2021 16:59 Bu Gidiş Nereye? / Fe eyne tezhebun.... 22-09-2021 13:12 Marketlerde Aranan Suçlu.. 18-09-2021 15:20 Suriye İle Resmen Görüşmek İçin Ne Bekleniyor? 09-09-2021 07:04 Sizden İstediğim Yakınlarıma Sevgidir... 19-08-2021 14:21 Afganistan Laboratuarı 17-08-2021 17:35 Küresel Isınma Geliyor... 10-08-2021 22:26 Türkiye Yanıyor, Kurtarma Yetersiz. 04-08-2021 18:06 Gadir Hum Ve Yürüyen Kuran... 27-07-2021 15:13 İbadetler Yanlışı Örtmez! 17-07-2021 11:14 Ne Olacak Bu Muhafazakarların Hali... 09-07-2021 00:01 İhtiyaçlar Sınırsız Değildir... 02-07-2021 20:28 Türkiye’nin Vizyonu... 25-06-2021 22:30 Yepyeni bir Hikayemiz Olmalı.. 18-06-2021 14:12 Milletin Gelirleri Millete Eşit Ve Adil Dağıtılmalı.. 11-06-2021 10:54 Dini Tanınmaz Hale Getirerek Başarı Kazanmak... 07-06-2021 10:55 Çocuklar Terk Etmeyin Bu Ülkeyi!.. 31-05-2021 14:53 İslamofobi 25-05-2021 22:42 Suriyeli Sürünüyor, Petrolü Çalınıyor, İsrail Şirazeden Çıkıyor 15-05-2021 11:05 Siyasetin Vizyonu İle Halkın Gelişmişliği Aynı Çizgide.. 06-05-2021 22:57 Geleceğimiz İçin Ne Yapıyoruz? 02-05-2021 13:03 Biyoemperyalizm- Resetlenen Dünya.. 26-04-2021 16:10 Hamasetle Değil Bilimle... 14-04-2021 19:08 Dost Acı Söyler 02-04-2021 12:06 İnsanlığa İhanet Edenler... 26-03-2021 16:41 Dünya’nın Bütün Müslümanları ARGE Yapın... 19-03-2021 15:10 Ülkelerin Kaderi Neye, Kime Göre Belirleniyor.. 12-03-2021 16:46 ABD Suriye'de Başardı mı? 05-03-2021 11:07 Doğalgaz Serüveni Ve Adana.. 25-02-2021 17:13 Gençliğin Çığlığını Duyuyor Musunuz? 09-02-2021 16:12 Balık Bilmezse Halık Bilir 05-02-2021 18:48 Eskiyen Sistemlerimizi/Yüklerimizi Taşımak Zorunda Mıyız? 29-01-2021 18:54 Kalkınacağız Diye Fıtratı Bozmayalım... 22-01-2021 11:34 2021 Sebze Meyve Ve Bağışıklık Yılı 07-01-2021 21:56 2021'de Heyecan Verici Bir Hikayemiz Olmalı... 31-12-2020 17:53 Türkiye'de Kumara Bu Aşırı İlgi Neden? 25-12-2020 12:11 Türkiye'de İnsan Gelişimi Neden Çok Yavaş? 17-12-2020 20:09 Aklınıza Gözünüz Gibi Bakın... 11-12-2020 21:09 Coronanın Bizden Aldıkları / Kattıkları.. 04-12-2020 16:35 Türkiye'nin Stratejik Üstünlüğü Önemsenmiyor Mu? 20-11-2020 10:16 Bir Şey Değişti, Türkiye Değişti 15-11-2020 19:13 En Hakiki Dost Samimiyettir... 08-11-2020 11:56 İhtisaşlaşma, Uzmanlaşma Çağı Ve Bir Anı 31-10-2020 15:32 Bireyselden Toplumsala Geçiş... 28-10-2020 12:24 Allah Aklını Kullanmayanları Mağdur Eder 20-10-2020 14:13 Yeni Ekonomik Program 30-09-2020 16:03 Gençlik Giderse Ne Hale Geliriz? 22-09-2020 13:06 Peygamberimize Şikayet Mektubumdur. 16-09-2020 06:22 Lâyık Olmayan Birine Görev Vermek Zulümdür! 09-09-2020 15:59 Gençler Kime Oy Verecek? 03-09-2020 15:12 Bugün Günlerden Hüseyin/Kerbela 29-08-2020 12:37 Doğalgazla Gelen Sorumluluk 21-08-2020 18:56 Dünya İnsan Yetiştirme Savaşı Veriyor! Ya Biz? 07-08-2020 15:57 Nasıl Bir Türkiye İstiyoruz? 14-07-2020 20:46 Yeni Gençler Ne İstiyor? 02-07-2020 18:22 Türkiye'nin Geleceği 'Z' Kuşağı Tarafından Şekillenecek 13-06-2020 20:13 Beyin Göçü 01-06-2020 14:17 Bölge Müdürlüğümün İlk Günü İdi... 26-05-2020 17:19 Corona Aşısını Biz Bulmalıyız! 19-05-2020 21:44 Bir Teklifim Var 07-05-2020 15:39 Yeni Normal 30-04-2020 19:59 Geleceği İnşa Etmek.. 22-04-2020 16:10 Corona Sonrası Dünya 08-04-2020 18:22 Bu Kriz Aşılabilir Yeter Ki! 30-03-2020 09:25 Görünüm 2020... 28-03-2020 12:48 Koronanın Şeker Ve Glukoz Aşkı 18-03-2020 18:22 Islam Dünyasının İçine Düştüğü Zillet 10-03-2020 13:09 Adana'ya Ve Türkiye'nin Bir Çok Kentine Manda Osb Kurulmalı. 04-03-2020 09:52 Sözde Değil Özde İslam 23-01-2020 23:04 Türkiye Alimler Birliği.. 15-01-2020 20:07 Süleymani Cinayeti Neden İşlendi? 05-01-2020 18:52 2020' ye girerken Türkiye 24-12-2019 18:29 Sabancılar Ve Kapitalizmin Sadakati 16-12-2019 14:57 Üniversitelerimiz... 09-12-2019 14:06 İslam Sizin İçin Ne İfade Ediyor ? 18-11-2019 16:14 Seçimlerinizin Sonucunu Yaşarsınız 28-10-2019 09:34 Bıçak Kemiğe Dayandı Temel Sorun: Liyakatsizlik 04-10-2019 13:12 İslam Ümmeti Entellektüel Alanını Oluşturmalıdır 19-09-2019 14:46 Önemli Sorun Ve Çözüm Önerileri.. 09-09-2019 23:44 Müslüman , Dünya İçin Ne Anlam Taşıyor? 31-08-2019 18:15 Siyaset Kendini Adama Makamıdır. 06-08-2019 17:44 Güzel Şeyler Oluyor Ülkemde... 25-07-2019 22:34 2023 hedefleri nasıl yakalanır? 30-06-2019 23:18 Kentli Müslümanlık 18-06-2019 22:33 Muhafazakar Bürokrasi Neden Göze Battı? 07-06-2019 06:32 Mantığa Bürüme 21-05-2019 11:43 Karar Vermek İçin Acele Etmeyin 08-05-2019 11:05 Gençliğimiz Ve Geleceğimiz 22-04-2019 15:18 Beka Sorunu -2- Bu Gidiş Nereye? 15-04-2019 05:05 Beka Sorunu 09-04-2019 18:27 Seçimlerin Verdiği Ders... 01-04-2019 23:09 Bilgi Diktatörlüğü (2) 24-03-2019 23:08 Bilgi Diktatörlüğü 17-03-2019 21:50 Basiretli Müslüman 13-01-2019 07:36 ABD'nin Son Dönem Stratejisi Yapmamız Gerekenler 14-08-2018 13:46 Dost Acı Söyler 25-05-2018 22:52 Cihad İlan Etme Yetkisi Kimde? 21-05-2018 00:01 Suriye 'De Neler Oluyor? 11-04-2018 21:26 Arakanlı Yalın Ayaklılar Büyüyünce… 05-01-2018 23:57 Suriye’de Neler Oluyor? 30-08-2017 16:11 FETÖ' yü doğru anlamak 14-07-2017 11:18 Ne Ekersen Onu Biçersin 05-07-2017 16:58 Günümüzde İşletmecilik Ve E-Ticaret... 01-02-2017 12:22 Obama Dönemi, Büyük Hayal Kırıklığı.. 09-01-2017 14:41 İnsaf, Merhamet, Adalet Nehirler Gibi Akmalı... 24-10-2016 16:34 Darbecileri Anlamak... 22-07-2016 17:25 Medeniyetler Çatışması 24-06-2016 19:32 Küresel Çağda Tükenen İslam Toplumları.. 15-06-2016 03:02 Mavi Marmara 6 Yaşında... 30-05-2016 13:57 Canım Peygamberim, Ya RASULALLAH (sav) 20-04-2016 23:17 İslam Zirvesi 18-04-2016 14:51 Kerbela, bir iktidar savaşı mıydı ? 30-03-2016 15:07 Dünyanın Bütün Müslümanları Birleşin.! 04-03-2016 16:24 Türkiye’nin Dış Politikası... 21-02-2016 14:54 Vahdet Ya Da Zillet 11-02-2016 12:45 Peygamberimiz Ve Başarı (2) 06-02-2016 10:10 Peygamberimiz Ve Başarı (1) 31-01-2016 18:06
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA