Vedat Kahyalar
Vedat Kahyalar
Giriş Tarihi : 05-01-2018 23:57

Arakanlı Yalın Ayaklılar Büyüyünce…

Myanmar’dan kaçan Arakan’lılara yardım götürme teklifiyle karşılaştığımda, gördüklerimi görebileceğim hiç aklıma gelmezdi.
 
KATAR
Yılbaşından hemen önce yola çıktık. İlk durağımız 24 saat aktarmalı olduğundan gezme imkanı bulduğumuz Katar’ın başkenti Doha’ydı. Bu kentte gördüğümüz gökdelenlerin hiç biri birbirine benzemiyordu. İhtişam ve lüks abideleri olarak inşa  edilmişlerdi. Her şey tamamdı ama ne kadar aradıysan namaz kılacak bir yer bulamadık. İsrafın, zenginliğin  dorukta olduğu bu kentte sevgi yoktu, merhamet yoktu, adalet yoktu… Oysa ne demişti yüce peygamber (SAV)  
“Yer altı kaynakları,  ümmetin ortak malıdır“
Orta doğu’da ,geçen yüzyılın başlarında, hilafete ihanet etmenin bedelini, ümmetin ortak malı olan petrolü ; kendilerinin, emperyalistlerin ve ailelerinin lüks ve şatafatlı saltanatları için kullanan İngiltere (Bugün buna ABD ve İsrail aşkı da eklendi) bağlantılı yönetimler, ümmetin sorunlarını zerre kadar önemsemiyorlar. Önemsemedikleri bir yana, aleyhlerine bir çok kumpas ve kirli planların uygulayıcısı konumundalar. Bugün geçici olarak onlardan ayrı göründe de Katar’ın da onlardan çok farklı olmadığını anlamak çok ta zor değil. Ülkedeki küçücük dükkanlar dahil her yere fotoğraflarını astıran lider/Şeyh/halife…Bıyıklarını sünnete uygun kısaltmış, ancak ülkedeki şatafat ve saltanatı hangi sünnette bulmuşlar bu ciddi araştırmaya muhtaç bir konu.
 
BANGLADEŞ
Buradan geçtiğimiz Bangladeş’in başkenti Dakka’da yükseklerden uçuruma yuvarlanmış gibi olduk. Yokluk ,yoksulluk, açıktan akan kanalizasyon şebekesi, müthiş kalabalık ve gürültülü trafik ,180 milyonluk ülkenin aslında ne kadar geri kaldığını açık açık haykırıyordu .Bunun üzerine bir Baas tipi bir iktidarın olması işin tuzu biberi oldu. Kısa süreli kaldığımız Dakka’dan ,adını İngiliz kaptan Cox’tan alan Cox bazar  kentine kısa sürede intikal ettik.
Cox Bazar; Hint Okyanusu kenarında, hesapta turizm kenti. Kanalizasyonların açıktan aktığı, asfaltın, kaldırımın, trafik işaret ve lambalarının olmadığı bir garip kent. Pislik her taraftan fışkırıyor adeta. Arakan’lıların kaldığı kamplar buraya 50 km ötede. Dünyadan gelen tüm yardım kuruluşları mensupları burada konaklıyorlar.
Akşam otelde bizi karşılayan IHH Genel Merkezden yetkililerle kamptaki yardım organizasyonunu planladık. Sabah erkenden kamplara doğru yola çıktık. 
 
ARAKAN KAMPLARI
Kamplara ulaştığımızda ,ummadığımız kadar ilkel, çamur deryası bir bölge ve yalın ayaklı kadınlar ve çocukların varlığıyla irkildik. İlk olarak TİKA merkezine gittik. Günlük olarak 20.000 kişiye sıcak yemek yapılan merkezi gezdik, sonra Sağlık Bakanlığımızın 2.5 milyon dolara sadece çadırlarını getirttiği, içerisinde her türlü ameliyatların ,doğumların yapılabildiği sahra hastanesini gördük. Ardından gittiğimiz yemek dağıtım merkezinde binlerce yalın ayaklı çocuğun terbiyeli bir şekilde yemek dağıtımı beklediğini gördük. Yemek dağıtımı başladığında oluşan hava, tam bir festival coşkusu gibiydi. Önce çocuklar sonra kadınlar ve erkekler…20.000 kişilik yemek bir saattte tükendi.
Bizim organizasyonun yapılacağı kampa giderken gördüklerimiz içimizi burkuyor, yer yer ağlıyorduk. Bizim yardımların dağıtılacağı kampa geldiğimizde heyecan doruğa çıktı. Merakla bizi bekleyen 500 aile temsilcisi ve o gün gıda kolisi günü olmayan, meraktan bekleyenlerle birlikte bine yakın Kadın, çocuk ve erkeklerden oluşan kalabalık bizi dikkatle süzüyorlardı.
Dağıtım kamyonumuz geldiğinde, bugüne kadarki uygulamaların aksine, ekibimiz büyük bir şevkle,aşkla kamyonu boşalttı. Askerler, Arakan’lılar şaşkınlık içinde izliyorlardı, çuvalları bir bir indirip dağıtıma hazır hale getirmemizi. Bütün gün kampları gezip dağıtımlar yaptık. Sabah 8 de başladığımız mesaimiz akşam 9 da sona ermişti. Ne yemek yemek aklımıza geldi ne de dinlenmek. Aklımızda hep Myanmar’ın düzenlediği soykırım vardı .İnsanların diri diri yakıldığı, doğrandığı, açlık ve sefalete mahkum edilip ,topraklarından hor-hakir biçimde sürüldüğü gerçeğini un utamıyorduk. 57 islam ülkesinin  2 milyara yakın mensubunun gözleri önünde, iletişim çağında yaşandı bu emsalsiz zulümler. Bir türlü içimize sinmiyordu bu zulüm. Yemek dağıtım merkezinde pilavının bir kısmı yere dökülen çocuğun pilavını yerden sıyırıp yemesi gözyaşlarına boğmuştu  bizi. Okula gitmesi, oynaması, şımarması gereken çocuklar ,yalın ayak, neredeyse yarı çıplak yemek /ihtiyaç dağıtım kuyruklarında en çok korktukları askerlerin gözetiminde yaşıyorlardı. Yaşadıkları travma yetmemiş gibi eli sopalı askerlerin sert komutları eşliğinde sıralara diziliyorlardı.
Ziyaret ettiğimiz okul bizi kısmen rahatlattı. Kuran-ı Kerim ,İngilizce ,Bengalce, matematik öğretilen okul ; yere serilen naylon şilteler ve bambuların üzeri branda ile kapatılarak yapılmıştı. Yan duvarlar bambu çubuklarla örülmüş, doğal bir perde görünümündeydi. Çocukların coşkusu görülmeye değerdi. Maharetlerini bizimle paylaşırken çok mutlu ve gururluydular. Ziyaretin en güzel anı, hediye dağıtım töreniydi. Oyuncaklar, şekerler ,kırtasiye vs malzemeler onları çok mutlu etmişti.
Kamptaki son günümüzde gıda, hijyen seti, oyuncak dağıtımlarının ardından ev ziyaretlerine başladık. IHH’nın yaptırdığı ,kampın en güzel ve kullanışlı evlerinin olduğu bölgeye gittik. Bambuların sepet misali örüldüğü, duvarların oluşturduğu ahşap konteynırlar Arakan’lı sığınmacılar tarafından çok beğenilmişti. Etrafta  ortak kullanılan banyolar, çeşmeler, tuvaletler yapılmıştı. Sayıları bini bulan bu evlerin sayısının  beş bine tamamlanması hedeflenmiş.
Burada sığınmacılarla oturup, rehberimiz aracılığıyla uzun uzun sohbet imkanı elde ettik. İngiliz’lerin, Hindistan’dan, Pakistan’ı ayırırken arada sorunlu “Keşmir “ i bıraktığı gibi,Bangladeş’i de Hindistan’dan ayırırken 2 Milyona yakın Arakan’lı Müslümanı da Keşmir misali Bangladeş ile Myanmar’ın arasında problem yumağı halinde kasıtlı bırakmışlar. 75 yaşındaki teyze  “Kendimizi bildiğimiz bileli mutlu yaşayamadık. Hep zulüm, hep baskı, hep ölüm yaşadıklarını anlattı .Suud’ların destekledikleri Arakan Kurtuluş Ordusu “ARSA” nın birkaç karakol basıp 20 civarında Myanmar askerini  öldürmeleri zaten zulmün doruğunda olana Myanmar Hükümetine yeterince bahane olmuş ve soykırım başlamış. Bir yandan erkekler öldürülürken ,bir yandan da köyler boşaltılıp yakılmaya başlanmış .Sürgün, baskı, cinayetler…800 bine yakın Arakan’lı Müslüman sürgüne gönderilmiş. Kaç kişi ölmüş? bilen yok. Tahmin bile edilemiyor.
 
SONUÇ NE YAPMALI?
Sonuç olarak bu insanlar bizim kardeşlerimiz. Bu insanların ihtiyaçlarını karşılamak üzerimize en büyük vazife. Sadece ihtiyaçlarını karşılamak değil yaşadıkları zulmü dünyaya haykırmak gerek ,duyurmak gerek.Buna hiç ara vermemeliyiz.
Kampta gördüğümüz en önemliş eksiklik ve çözüm önerilerimiz :
1-Arakan’lıların kamp dışına çıkmaları yasak.Adeta açık hava cezaevindeler.
--Mesleki kurslar organize edilerek kardeşlerimizin nitelikli hale getirilmeleri gerekir.
2-Okul diye nitelenen yerler hem yetersiz,hem de diploma yeterliliği yok.
--Çocuklarımıza denkliği olan eğitimler verilmeli
3-Savaş,sürgün,göç,baskılar kadın ,erkek ve çocukları çok olumsuz etkilemiş.  Ürkeklik, korkaklık, özgüven eksikliği had safhada.
--Psikologlar, psikiyatristler ,uzmanlar aracılığıyla rehabilite eğitimleri yapılmalı.
4-Çocuklar için oyun parkları yok.
--Çocukların enerjilerini boşaltabilecekleri, oyunlar oynayabilecekleri oyun parklarının acilen kullanıma açılması gereklidir.
5-İnsanlar yeterince temiz değiller. Su kaynakları ve diğer şartlar çok zayıf.
--Başta anneler olmak üzere tüm kamp mensuplarına hijyen, tuvalet, diş fırçalama, el yıkama , banyo etme vs ile ilgili eğitimler verilmeli .Banyo, mutfak, WC ‘lerin sayıları arttırılmalı.
6-Kamp mensuplarına tarım usulleri öğretilmeli ,insanlar üretime kazandırılmalı .
Bizim birkaç günde gördüklerimiz ve izlenimlerimiz böyle.Elbette ki bölgede yaşayanların görüş ve önerileri ciddiyetle sorgulanmalı ve geri dönüş takvimi netleştirilmeli ve kardeşlerimiz vatanlarına kavuşmalı. Kimlik ve insani tüm haklarına kavuşmaları BM güvencesine alınmalı.
İnanıyorum ki kamplarda elektrikten ve bir çok olanaklardan yoksun olarak yaşayan on binlerce  yalın ayaklı Arakan’lı çocuk büyüyecek ve bu yaşadıkları zulümlerin hesabını soracaktır.
Bize düşen saman alevi misali parlayıp sönmek değil, kardeşlerimize her alanda sürekli sahip çıkmaktır.Bu  sürekli ilgiyi Arakan’lılara olduğu gibi Filistin’li, Yemen’li, Afganista’nlı, Somali’li  …. kardeşlerimize de aynı duyarlılıkla gösterebilmeliyiz.
NELER SÖYLENDİ?
@
Vedat Kahyalar

Vedat Kahyalar

DİĞER YAZILARI Sana Ne, Sen Mi Düzelteceksin? Ne Oluyor Bize? Ne Olacak Bu Sığınmacı Sorunu... Beyin Gücü mü, Beyin Göçü mü? İslami Yönetim Modeli Tarlada Balık Üretimi... İçi Hazine Dolu Mağara ve Ejderha Öyküsü İslam’ın Dünyaya Sunacağı Yönetim Modeli Yok Mu? Amerikalının Önemsediği Sera Maceramız... Çapsızlık, Kıskançlık ve Mobbing Mahalleyi Terk Etmek... Unutulmaz Bir Anı, Bir İnsan Kaynakları Rezaleti... Toplumun Evrensel Değerlerle Alakası.. Hayal Kırıklığı... Bu Ayıplı Üretim Günleri Ne Zaman Aslına Dönecek? Başka Türkiye Yok! Modern Dönemlerde Değişen Taleplerimiz... İslam’ın, İnsanlığın Sorunlarına Çözüm Modelleri Nedir? Kötü Sınav Veriyoruz. Kul Hakkı, Vebâl Artık Taşınamaz Hale Geldi.. Dünya Beşten Büyük, Ya Türkiye? İslam ve Yönetim İlişkisi.. Boş Vitesle Giden Ekonomi Bu Gidiş Nereye? / Fe eyne tezhebun.... Marketlerde Aranan Suçlu.. Suriye İle Resmen Görüşmek İçin Ne Bekleniyor? Sizden İstediğim Yakınlarıma Sevgidir... Afganistan Laboratuarı Küresel Isınma Geliyor... Türkiye Yanıyor, Kurtarma Yetersiz. Gadir Hum Ve Yürüyen Kuran... İbadetler Yanlışı Örtmez! Ne Olacak Bu Muhafazakarların Hali... İhtiyaçlar Sınırsız Değildir... Türkiye’nin Vizyonu... Yepyeni bir Hikayemiz Olmalı.. Milletin Gelirleri Millete Eşit Ve Adil Dağıtılmalı.. Dini Tanınmaz Hale Getirerek Başarı Kazanmak... Çocuklar Terk Etmeyin Bu Ülkeyi!.. İslamofobi Suriyeli Sürünüyor, Petrolü Çalınıyor, İsrail Şirazeden Çıkıyor Siyasetin Vizyonu İle Halkın Gelişmişliği Aynı Çizgide.. Geleceğimiz İçin Ne Yapıyoruz? Biyoemperyalizm- Resetlenen Dünya.. Hamasetle Değil Bilimle... Dost Acı Söyler İnsanlığa İhanet Edenler... Dünya’nın Bütün Müslümanları ARGE Yapın... Ülkelerin Kaderi Neye, Kime Göre Belirleniyor.. ABD Suriye'de Başardı mı? Doğalgaz Serüveni Ve Adana.. Gençliğin Çığlığını Duyuyor Musunuz? Balık Bilmezse Halık Bilir Eskiyen Sistemlerimizi/Yüklerimizi Taşımak Zorunda Mıyız? Kalkınacağız Diye Fıtratı Bozmayalım... 2021 Sebze Meyve Ve Bağışıklık Yılı 2021'de Heyecan Verici Bir Hikayemiz Olmalı... Türkiye'de Kumara Bu Aşırı İlgi Neden? Türkiye'de İnsan Gelişimi Neden Çok Yavaş? Aklınıza Gözünüz Gibi Bakın... Coronanın Bizden Aldıkları / Kattıkları.. Türkiye'nin Stratejik Üstünlüğü Önemsenmiyor Mu? Bir Şey Değişti, Türkiye Değişti En Hakiki Dost Samimiyettir... İhtisaşlaşma, Uzmanlaşma Çağı Ve Bir Anı Bireyselden Toplumsala Geçiş... Allah Aklını Kullanmayanları Mağdur Eder Yeni Ekonomik Program Gençlik Giderse Ne Hale Geliriz? Peygamberimize Şikayet Mektubumdur. Lâyık Olmayan Birine Görev Vermek Zulümdür! Gençler Kime Oy Verecek? Bugün Günlerden Hüseyin/Kerbela Doğalgazla Gelen Sorumluluk Dünya İnsan Yetiştirme Savaşı Veriyor! Ya Biz? Nasıl Bir Türkiye İstiyoruz? Yeni Gençler Ne İstiyor? Türkiye'nin Geleceği 'Z' Kuşağı Tarafından Şekillenecek Beyin Göçü Bölge Müdürlüğümün İlk Günü İdi... Corona Aşısını Biz Bulmalıyız! Bir Teklifim Var Yeni Normal Geleceği İnşa Etmek.. Corona Sonrası Dünya Bu Kriz Aşılabilir Yeter Ki! Görünüm 2020... Koronanın Şeker Ve Glukoz Aşkı Islam Dünyasının İçine Düştüğü Zillet Adana'ya Ve Türkiye'nin Bir Çok Kentine Manda Osb Kurulmalı. Sözde Değil Özde İslam Türkiye Alimler Birliği.. Süleymani Cinayeti Neden İşlendi? 2020' ye girerken Türkiye Sabancılar Ve Kapitalizmin Sadakati Üniversitelerimiz... İslam Sizin İçin Ne İfade Ediyor ? Seçimlerinizin Sonucunu Yaşarsınız Bıçak Kemiğe Dayandı Temel Sorun: Liyakatsizlik İslam Ümmeti Entellektüel Alanını Oluşturmalıdır Önemli Sorun Ve Çözüm Önerileri.. Müslüman , Dünya İçin Ne Anlam Taşıyor? Siyaset Kendini Adama Makamıdır. Güzel Şeyler Oluyor Ülkemde... 2023 hedefleri nasıl yakalanır? Kentli Müslümanlık Muhafazakar Bürokrasi Neden Göze Battı? Mantığa Bürüme Karar Vermek İçin Acele Etmeyin Gençliğimiz Ve Geleceğimiz Beka Sorunu -2- Bu Gidiş Nereye? Beka Sorunu Seçimlerin Verdiği Ders... Bilgi Diktatörlüğü (2) Bilgi Diktatörlüğü Basiretli Müslüman ABD'nin Son Dönem Stratejisi Yapmamız Gerekenler Dost Acı Söyler Cihad İlan Etme Yetkisi Kimde? Suriye 'De Neler Oluyor? Suriye’de Neler Oluyor? FETÖ' yü doğru anlamak Ne Ekersen Onu Biçersin Günümüzde İşletmecilik Ve E-Ticaret... Obama Dönemi, Büyük Hayal Kırıklığı.. İnsaf, Merhamet, Adalet Nehirler Gibi Akmalı... Darbecileri Anlamak... Medeniyetler Çatışması Küresel Çağda Tükenen İslam Toplumları.. Mavi Marmara 6 Yaşında... Canım Peygamberim, Ya RASULALLAH (sav) İslam Zirvesi Kerbela, bir iktidar savaşı mıydı ? Dünyanın Bütün Müslümanları Birleşin.! Türkiye’nin Dış Politikası... Vahdet Ya Da Zillet Peygamberimiz Ve Başarı (2) Peygamberimiz Ve Başarı (1)
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA