GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-08-2023 22:46

Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi’nden YÖK kararına dair açıklama...

"Amerika’nın siyasî argümanlarla Üniversitemizi ambargo listesine almasının akabinde, Türkiye tarafından denkliğimizin iptal edilmesi bu kararın siyasî olabileceğini akıllara getirmektedir."

Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi’nden YÖK kararına dair açıklama...

Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi’nden YÖK kararına dair açıklama

Maalesef geçtiğimiz günlerde YÖK, almış olduğu ani bir karar ile Üniversitemizin artık tanınmayacağını ve böylece öğrencilerimize denklik verilmeyeceği ilan etmiştir.

Bu karar bizleri, öğrencilerimizi ve iki ülke ilişkilerine samimiyetle inan herkesi derinden üzmüştür.

Bilindiği üzere Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi halihazırda, İslam Dünyası Üniversiteler Federasyonu, Unesco'ya bağlı Uluslararası Üniversiteler Birliği, Uluslararası Üniversite Rektörleri Birliği, Asya ve Pasifik Üniversiteleri Birliği ile İslam Dünyası Öğrencileri Birliği gibi çok sayıda muteber uluslararası eğitim kuruluşunun bir üyesi durumundadır.

Türkiye üniversitelerinde olduğu gibi Üniversitemizde de dünyanın farklı ülkelerinden öğrenciler eğitim almakta ve kendi ülkelerinde denklik ile alakalı bir sorun yaşamamaktadırlar. Bunun en güzel örneği Avrupa ülkelerinin vermiş olduğu denkliktir.

Camiatu’l-Mustafa yetiştirdiği bilim insanları ve ilim dünyasına kazandırdığı düşünürler ile dünya kültürüne büyük katkı sağlamıştır. Özellikle yetiştirdiği Türkiyeli mezunları ülkenin en faydalı kurumlarını tesis etmiş, toplumsal faaliyetlerde öncü olmuş ve halkımızın en çok ihtiyaç duyduğu alanlarda yönlendirici olmuşlardır. Özellikle son yaşanan deprem felaketinde mezunlarımızın göstermiş olduğu maddi-manevi özveri herkesimin takdirini kazanmıştır.

İki ülke ilişkilerinin en üst seviyede olduğu bir dönemde ve 30 bine yakın İranlı öğrencinin Türkiye üniversitelerinde eğitim alıp denklik problemi yaşamadığı bir anda; Amerika’nın siyasî argümanlarla Üniversitemizi ambargo listesine almasının akabinde, Türkiye tarafından denkliğimizin iptal edilmesi bu kararın siyasî olabileceğini akıllara getirmektedir.

Aksi durumda uluslararası teamüller gereği, bir üniversitenin denkliği iptal edilmeden önce akademik gerekçeler bildirilmeli ve en kısa zamanda giderilmesi istenmelidir. Üniversitemizin her zaman akademik önerilere açık ve YÖK kuralları doğrultusunda istenilen talepleri yerine getirmeye hazır olduğu bilinen bir gerçektir.

Ayrıca YÖK’ün almış olduğu bu karar, şu anda eğitimini devam ettiren öğrencilerimiz için de bir hak mahrumiyeti teşkil etmektedir.

Yine Türkiye üniversitelerinde okuyan İranlı öğrencilerin de mezuniyetleri sonrası denklik problemleri ile karşılamalarına neden olma ihtimali yüksektir.

Bizler Uluslararası el-Mustafa Üniversite olarak alınan bu kararın takipçisi olduğumuzu ve tüm yabancı üniversiteler için uygulanan denklik kurallarının Üniversitemiz için de uygulanmasını talep ettiğimizi ve yapılan bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi

16.08.2023

Hürsedahaber

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com