GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-10-2022 09:42

Türkiyeli Caferilerden 'Liderlik' iddialarına tepki...

Türkiye'deki Caferiler "Liderlik" konusunda gündeme gelen taratışmalara son vermek için bir bildiri yayınladı. Bildiride, "Selahaddin Özgündüz biz Caferilerin lideri değil" vurgusu yapıldı.

Türkiyeli Caferilerden 'Liderlik' iddialarına tepki...

Bismillahirrahmanirrahim,

Son günlerde bir takım medya organlarında “Türkiye Caferileri'nin Lideri” ünvanlıyla yapılan açıklama ve konuşmalar, ülkemizde yaşayan Caferi mezhebi mensubu vatandaşlarımız ile Ehl-i Beyt dostlarını derinden üzmüş ve rencide etmiştir.

Bu sebeple Ehlibeyt /Şia mezhebi mensubu özel ve tüzel olarak aşağıda belirtilen hususlarda kamuoyunu aydınlatmayı ve başta medya kuruluşları olmak üzere tüm tarafları bu konuda dikkatli olmaya çağırmayı görev telakki ediyoruz:

1- Demokratik bir ülkede her vatandaş ülke içi, bölgesel ve uluslararası çeşitli konularda görüşünü belirtmekte, eleştiriler yapmakta, teklifler sunmakta özgürdür. Her vatandaş yasalar çerçevesinde kurulmuş dernek, vakıf, parti v.b. kurum ve kuruluşlara başkanlık yapabilir, o kuruluş tarafından lider olarak tanınabilir. Buna kimsenin itirazı olamaz. Ancak hiç kimse kendinden menkul "Türkiye Caferilerinin Lideri" ünvanını kullanmak, birilerinin kendisine böyle bir ünvan vermesine susarak onay vermek veya milyonlarca kişi adına konuşmak hakkına asla sahip değildir.

2- Türkiye Cumhuriyeti’nde hiçbir mezhep mensubu için (Hanefi ve Şafii'ler gibi) böyle bir makam belirlenmezken, bu tip bir ifadenin sadece Caferiler için kullanılması ister istemez birtakım şüphelere yol açmakta ve işin arka planında farklı projeler olduğu düşüncesini güçlendirmektedir.

3- Selahattin Özgündüz adlı kişi yasal çerçevede bir derneğin, vakfın veya kurumun başkanı, lideri olabilir. Dolayısıyla o kurum adına istediği şekilde açıklamalar yapabilir. Ama milyonlarca mensubu olan bir mezhep veya camia adına temsil yetkisi olmadığı için, "lider" ünvanını kullanarak veya kullanılmasına izin vererek hiç bir açıklama yapamaz.

4- Bu durum gerek yasal, gerek örfi, gerekse de etik ilke ve kurallara kesinlikle uygun değildir.

Türkiyeli  Şia mezhebi mensupları ve Ehl-i Beyt dostları olarak aşağıda imzası bulunan bizler böyle bir ünvan veya makamı tanımadığımızı, ayrıca bu ünvanın yetkisiz bir şekilde kullanılmasını da kınadığımızı kamuoyuna ilan ederiz.

ÖZEL KİŞİLER:

Prof. Dr. Hüseyin Hatemi

Feyzullah Güney

Ali Tünay

Av. Teoman şahin

Av. Uzm. Arb. Bayram YAZICI

Ali kıran

Fatih Bilgin

İbrahim Demir

Alper Basmaz

Muhammed Can

Aydın Atay

Murat Nazlı

Bahir Aydın

Av. Ziya Türkyılmaz

Atakan Çelik

İbrahim Pirgaip

Necati Topçu

Şenol Akyüz

Seref Ertekin

Korkut Conkuroglu

Celalettin Yurtoğlu

Erol Gök

Yaşar Yüksel

Emre Eker

Recep İlker Demir

Hüseyin Türkoğlu

Mesut Angi

Ebuzer Demir

Saliha Demir

Zeki Kiraz

Ertem Bilgin

Adem Namlı

Sedat Doğan

Cemil Çetin

Mustafa Kemal Taşpınar

Erdoğan Yılmaz

Ali Gültekin

Hüseyin Kılınç

Ercan Günde

Ercan Alagöz

Mehmet Mavi

Hacı Yeğin

Cüneyt Ekmen

Nadir Ersoy

Tuncay Bölükgiray

Şeref Keleş

Neşe Taştan

Hüseyin Ak

Muharrem Ak

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com