GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2022 10:12

Türkiye, İşgalci İsrail rejimine büyükelçi atadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı Büyükelçiler Kararnamesi ile Türkiye’nin İsrail rejimi büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar oldu.

Türkiye, İşgalci İsrail rejimine büyükelçi atadı

Ankara’nın Tel Aviv rejimiyle ilişkilerini normalleştirmesinin ardından beklenen adım geldi ve Türkiye, İsrail rejimine büyükelçi atamasını gerçekleştirdi.  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, büyükelçilere yeni görevlerini bildirirken, İsrail rejimine de Şakir Özkan Torunlar’ın atandığı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı Büyükelçiler Kararnamesi ile Türkiye’nin İsrail rejimi büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar oldu. Torunlar, 2010-2014 yılları arasında Kudüs başkonsolosluğu görevini üstlenmişti. Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin ardından Ankara ile Tel Aviv arasında varılan mutabakat sonucu büyükelçi atama kararı alınmıştı. Kararın ardından 19 Eylül tarihinde İsrail rejimi hükümeti, Ankara büyükelçiliği görevine Irit Lillian’ı atamıştı.

ŞAKİR ÖZKAN TORUNLAR KİMDİR?
Türkiye’nin İsrail rejimi büyükelçiliği görevine getirilen Şakir Özkan Torunlar, TED Ankara Koleji’ni bitirip Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1982 yılında mezun oldu. Dışişleri Bakanlığı’na 1983 yılında giren Torunlar, çeşitli dış görevlerde bulundu. Ortadoğu genel müdür yardımcılığı ve güvenlik işleri genel müdür yardımcılığı görevlerini de üstlenen Torunlar, 2008-2010 yıllarında Bangladeş büyükelçisi olmuş, 2010-2014 yılları arasında Kudüs başkonsolosu olarak Filistin büyükelçiliği görevini üstlenmişti. Şakir Özkan Torunlar, Ocak 2017 - Mayıs 2021 tarihleri arasında Hindistan büyükelçisi olmuştu. Torunlar, 2021 yılı itibarıyla da Dış Politika Danışma Kurulu üyeliği görevini yürütüyordu.

Milli gazete

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com