DÜNYA
Giriş Tarihi : 24-12-2022 11:39

Taliban ABD ile anlaştı: 6 bin asker Kabil’e geliyor!

Taliban ABD ile anlaştı: 6 bin asker Kabil’e geliyor!

CIA ile Afgan istihbaratının üst düzey isimlerinin Kabil’de ABD’nin üs talebiyle bir araya geldiği öğrenildi. Görüşmede ABD’nin Kabil Büyükelçiliği’ne 6 bin Amerikan askerinin gelmesi konusunda anlaşma sağlandığı belirtildi.

Taliban’ın Afganistan’da kontrol sağlamasından yaklaşık 1,5 yıl sonra Amerikan askerleri yeniden Kabil’e geliyor.

Veryansın Tv’nin Kabil’deki devlet kademesinde görevli bir kaynaktan edindiği bilgilere göre ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ile Afgan istihbaratının üst düzey yöneticileri Kabil’de bir araya geldi.

ABD, gizli görüşmede Taliban’dan üs talebinde bulundu. Söz konusu üsler için İran’a yakın konumu ile dikkat çeken Herat ve Kandahar önerildi.

Taliban ise üs talebine olumlu bakmadığını iletti ve teklifi kabul etmedi.

ELÇİLİĞE 6 BİN AMERİKAN ASKERİ

Ancak görüşmeden dikkat çeken bir uzlaştı çıktı.

Washington’un talebiyle Taliban’ın, ABD Kabil Büyükelçiliği’ne 6 bin Amerikan askerinin gelmesini kabul ettiği öğrenildi.

Taliban’ın Amerikan askerlerinin elçiliğin dışına çıkmamasını istediği, ABD’nin bu şartı kabul ettiği dile getirildi.

Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’na giden ana cadde üzerindeki Mesud kavşağı üzerinde bulunan ve 61 bin m2 ile büyük bir alanda kurulu ABD’nin Kabil Büyükelçiliği’nin genişletebileceği de dile getirildi.

TALİBAN’A HAFTALIK HİBE

Edinilen bilgilere göre ayrıca ABD’den Taliban’a haftalık 45 milyon dolar hibe verilmesi konusunda da anlaşma sağlandı.

Taliban’ın 15 Ağustos 2021’de Kabil’e girmesinin ardından Amerikan askerleri başkentten ayrılmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken 31 Ağustos 2021’den itibaren Kabil’deki diplomatik varlıklarını askıya aldıklarını söylemiş, büyükelçilik faaliyetlerinin bundan sonra Katar’ın başkenti Doha’da devam edeceğini bildirmişti.

TAALİBAN ÇAĞRI YAPMIŞTI

Taliban Sözcüsü ve geçici hükümetin Kültür Bakan Yardımcı Vekili Zabihullah Mücahid, ABD’ye yeniden Kabil’deki büyükelçiliğini faaliyete geçirmesi çağrısı yapmış, “ABD başta olmak üzere tüm dünya ile diplomatik ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinde 1 hafta sonra ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) Başkanı William J. Burns’ün Taliban yetkilisi ile gizli görüşme gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı.

7Sabah

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com