FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 11-04-2022 00:42

Siyonistler 6 Çocuk Annesi Filistinli Kadını Şehit Etti...

Siyonistler 6 Çocuk Annesi Filistinli Kadını Şehit Etti...

Olay, işgalci rejim İsrail güçlerinin Batı Şeria'da artan gerilimler nedeniyle üst üste ikinci gece Cenin mülteci kampına baskın düzenlediği sırada gerçekleşti.

Filistin sağlık bakanlığı, Siyonist İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria'da tansiyon yükselirken, İsrail güçlerinin Pazar günü Beytüllahim yakınlarında bir Filistinli kadını vurarak öldürdüğünü söyledi.

Bakanlık, Bethlehem'den altı çocuk annesi 35 yaşındaki dul Ghada İbrahim el-Aridi olarak tanımlanan kadının, güvenlik çitlerinin olduğu bölgede vurulduğunu daha sonra da kan kaybından Batı Şeria'daki Beit Jala kentindeki bir hastanede öldüğünü söyledi.  

İsrail ordusu, kadının Husan kasabası yakınlarında kendilerine yaklaştıklarında, askerlerin "şüphelinin vücudunun alt kısmına doğru ateş açmadan" önce askerlerin havaya uyarı ateşi açtığını iddia etti.

Siyonist basının önde gelen gazetesi Haaretz'e göre, üzerinde herhangi bir silah bulunamadı. Ordu, olayı araştırdığını söyledi.

Filistin medyasına göre, olay yerinde bulunan Filistinliler ile İsrail güçleri arasında çatışma çıktı.

Olay, işgal altındaki Batı Şeria'dan ve İsrail'in içinden Filistinliler tarafından gerçekleştirilen silahlı ve bıçaklı saldırılarda 14 İsraillinin öldürüldüğü üç haftalık gergin bir dönemin ardından geldi. 

Aynı dönemde Batı Şeria'da İsrail ateşi sonucu en az yedi Filistinli öldü, bunlardan biri bir yerleşimci Siyonist tarafından vuruldu.

Perşembe günü, kuzey Batı Şeria'daki Cenin mülteci kampında yaşayan bir kişi, Tel Aviv'de direniş eyleminde bulunarak 3 İsrailliyi öldürmüş 12 kişiyi de yaralamıştı.

Pazar sabahı İsrail ordusu üst üste ikinci gece Cenin'e baskın düzenledi.

Filistin sağlık bakanlığı, Cenin, Eriha ve Tulkarem'de çıkan çatışmalarda en az 10 kişinin yaralandığını söyledi.

Filistinli Mahkumlar Kulübü, Batı Şeria'nın çeşitli şehirlerinde 24 Filistinlinin tutuklandığını söyledi.

23 yaşındaki Ahmed el-Saadi olarak tanımlanan bir Filistinli, Cumartesi günü Cenin mülteci kampında Filistinli direniş eylemcileri ile İsrail güçleri arasında çıkan çatışmada hayatını kaybetmişti. 

İslami Cihad hareketinin askeri kanadı Kudüs Tugayları (Saraya al-Quds), Cenin birliğinde komutan olduğu açıklandı.

Baskın sırasında aralarında 19 yaşındaki bir kadının da bulunduğu en az 13 Filistinli de kurşun yarası alarak yaralandı.

 

/Middle East Eye-Tercüme ve edit: İsrailpost

Zehra

AdminAdmin