GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-09-2022 18:34

Siyonist rejim İsrail, Türkiye'ye büyükelçi atadı...

Siyonist İsrail'in yeni Türkiye Büyükelçisi Irit Lillian oldu.

Siyonist rejim İsrail, Türkiye'ye büyükelçi atadı...

Son dönemde Ankara ve Tel Aviv arasında yapılan görüşmeler sonrası iki ülkenin karşılıklı büyükelçi atanacağı açıklamıştı. Siyonist İsrail'in yeni Türkiye Büyükelçisi Irit Lillian oldu.

Siyonist basının haberine göre, Dışişleri Bakanlığı'na bağlı bir komite Lillian'ın İsrail'in Türkiye Büyükelçisi olarak atanmasını onayladı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecinde ve öncesinde Lillian, İsrail'in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı idi.

Irit Lillian, 26 Ağustos'ta yaptığı açıklamada ülkesinin Ankara'ya yeniden büyükelçi atamasının birkaç haftadan fazla bir süre alabileceğine işaret etmişti.

İsrailli diplomat Lillian ayrıca ağustos ayında, Hamas'ın Türkiye'deki varlığına ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

TÜRKİYE- İSRAİL NORMALLEŞMESİ 

Türkiye ve İsrail yakın zamanda ilişkilerin normalleştiğini duyurmuş ve karşılıklı olarak büyükelçi ataması kararı almıştı.

Bu kapsamda İsrail tarafından büyükelçi ataması geldi. Ancak Türkiye henüz bir büyükelçi atamasına dair bir açıklama yapmadı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, büyükelçi atamasına ilişkin "Elçilerin atanması önümüzdeki günlerde gerçekleşecek. Kapsamlı bir kararname hazırlıyoruz. Dönecek büyükelçilerimiz var, atayacağımız büyükelçilerimiz var.

Çalıştık, Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz. Cumhurbaşkanımıza da söyledik, ilk fırsatta arz edeceğiz, aşağı yukarı taslak bitmek üzere. Alternatif isimler var. Biz arkadaşlarımızın büyükelçi olup olmama yeteneği var mı, liyakatı, eğitimi var mı buna bakarız." ifadelerini kullanmıştı.

Çavuşoğlu ayrıca, katıldığı bir televizyon programında gerek Hamas gerekse Filistin tarafının Türkiye'nin İsrail ile normalleşmesini istediğini söylemişti.

Ancak Hamas tarafından yapılan bir açıklamada, hareketin Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesine olumlu yaklaştığına dair çıkan haberlerin asılsız olduğu belirtilmişti.

Bu kapsamda Hamas, İsrail ile olan her türlü normalleşmeyi reddettiğini yinelemişti.

Irit Lillian kimdir?

1962 Rehovot doğumlu olan Irit Lillian, 2015-2019'da İsrail'in Bulgaristan Büyükelçisi, 2007'de de İsrail'in Avustralya Büyükelçisi görevinde bulundu.

1986'da İsrail Dışişleri Bakanlığı'na katılan Lillian, Tel Aviv Üniversitesi'nden Arkeoloji ve Mısırbilim alanında BA ve HUJ'da Doğu ve Batı Çalışmaları alanında yüksek lisans yaptı.

Öte yandan Lillian son olarak, İsrail'in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı görevini yürütüyordu.

Milli gazete/Ensonhaber

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com