DÜNYA
Giriş Tarihi : 28-03-2023 18:09

Siyonist Haaretz gazetesinin “İsrail'in sonu” analizine ve “İbrani Baharı” Hastagine öfkesi..

Siyonist Haaretz gazetesinin “İsrail'in sonu” analizine ve “İbrani Baharı” Hastagine öfkesi..

Siyonist rejim gazetelerinden "Haaretz”, Arap medyasını Tel Aviv'deki son gelişmeler için "İbrani Baharı" tabirini kullandıkları için eleştirerek, "İsrail'in sonu analizini kınıyoruz” açıklamasına bulundu.

Siyonist rejim gazetelerinden “Haaretz”, başta Mısır olmak üzere Arap medyasının işgal altındaki topraklarda devam eden gösterilere yaklaşımını eleştirerek, şu ifadelerde bulundu: ‘Siyonist rejimin mevcut krizine ilişkin haberlerde "İbrani Baharı" başlığının kullanılması bir nevi şoktur.

Mısır medyası işgal altındaki topraklarda yaşananları "olağanüstü hal" olarak nitelendiriyor.

WhatsApp gruplarındaki bir grup Mısırlı gazeteci, Tel Aviv'deki son gösterileri 2011'de Kahire'deki "Tahrir Meydanı" olaylarıyla karşılaştırdı.’

Dün Netanyahu kabinesine karşı Siyonist rejim içinde devam eden protestoların artmasının ardından Arap sosyal medya kullanıcıları "El-Rabi' el-İbri" / "İbrani Baharı" hashtag'ini gündemde tutarken, bu İbrani gazete bazı medya organlarının Tel Aviv'deki gelişmeleri "İsrail’in sonu" olarak nitelendirmesini kınadı.

Siyonist rejimin eski Başbakanı Naftali Benet, dün sesli bir mesaj yayınlayarak, Netanyahu’dan bu tartışmalı planın yasal onayını durdurmasını istedi ve “İsrail, 1973'te Mısır ile Ekim savaşından bu yana varlığının en tehlikeli noktasında" itirafında bulundu.

Siyonist rejimin başbakanı, dün gece, koalisyon liderleriyle yapılan yoğun ve kapsamlı istişarelerin ardından, bu rejimin yargı sistemi hakkındaki tartışmalı planının askıya alındığını açıkladı ve “Yargı sisteminde değişiklik teklifini durdurmaya ve diyalog için zaman tanımaya karar verdim” dedi.

Protestocular, yargı sistemindeki reform planına karşı üç aydan beri geniş çaplı gösteriler düzenliyorlar ve ülke çapındaki grevler, Pazartesi sabahından bu yana Siyonist rejimi felç etti. Pazartesi günü, 100 binden fazla kişi Knesset'in önünde toplandı ve yargı sisteminde önerilen değişikliklere karşı sloganlar attı. Ayrıca Netanyahu'nun yargı değişikliği planını protesto eden bazı kişiler, güvenlik güçlerinin konuşlandığı Knesset önündeki güvenlik bariyerlerini geçerek binaya girdi.

Siyonist rejiminin eski başbakanı Yair Lapid de Pazar gecesi Binyamin Netanyahu'nun kabinesinin İsrail'in güvenliği için bir tehlikeli olduğu konusunda uyardı. 

Rasthaber

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com