GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-07-2022 15:36

OPET'in kurucusu Fikret Öztürk: Avrupa'nın en ucuz benzini Türkiye'de..

Opet Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk, 15 yıl önce Avrupa'nın en pahalı benzinini sattıklarını söyledi. Öztürk, "Benzin ve motorin fiyatlarını düşürmek devletin ve yöneticilerin elinde değil" dedi.

OPET'in kurucusu Fikret Öztürk: Avrupa'nın en ucuz benzini Türkiye'de..

Geçtiğimiz hafta Çardak’ta OPET’in Çanakkale’deki 13’üncü şubesi açıldı. Açılış törenine katılan OPET Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Fikret Öztürk, önemli açıklamalarda bulundu. “Akaryakıt fiyatları ile ilgili size bilgi vermek istiyorum” diyen Öztürk, konuşmasını “Benzin ve motorin fiyatlarını düşürmek, bizim elimizde değil” diyerek sürdürdü.

OPET Truva Petrol, geçtiğimiz hafta, Çardak’ta açıldı. OPET’in Türkiye genelindeki 1.823’üncü, Çanakkale’deki ise 13’üncü şubesi hizmete girmiş oldu.

Açılış törenine ise OPET Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Fikret Öztürk de katıldı. Öztürk, açılış töreninde akaryakıt fiyatları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

OPET Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Fikret Öztürk, “Son dönemin akaryakıt fiyatlarıyla ilgili size bilgi vermek istiyorum. Ben petrol dağıtıcıları derneği başkanlığı da yaptım. Bundan 15 sene önce, biz Avrupa’nın en pahalı benzinini satıyorduk. Bugün ise Avrupa’nın en ucuz benzinini satıyoruz. Akaryakıt fiyatı 3 şeyden oluşur.

1.Uluslararası petrol fiyatı. 2.Doların fiyatı. 3.Vergi.

Neden o zaman Avrupa’nın en pahalı benzinini satıyorduk? O zaman yüzde 50 ile yüzde 70 arasında, özel tüketim vergisi dediğimiz ÖTV ödeniyordu. Bugün gelirken baktım, benzinde yüzde 10, motorinde yüzde 7.7 vergi ödeniyor. Benzin ve motorin fiyatlarını düşürmek, bizim elimizde değil. Devletin elinde değil. Yöneticilerin elinde değil. Biz hesaplarken uluslarası fiyatlara göre hesaplıyoruz. 15 sene önce de dolara göre bugünde dolara göre hesaplanıyor. O günde TL kazanıyorduk, bu günde TL kazanıyoruz. İnşallah ülkemiz güçlü olur. Güçlü oldukça vergileri düşürürüz. Şu anda bizden çok çok güçlü dediğimiz Almanya dahi vergileri bizden daha fazla alıyor” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal/Çanakkalegündem

Zehra

AdminAdmin