DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-09-2022 08:19

Mussolini hayranı Giorgia Meloni İtalya’nın ilk kadın başbakanı oluyor...

Mussolini hayranı Giorgia Meloni İtalya’nın ilk kadın başbakanı oluyor...

Aşırı sağcı İtalya‘nın Kardeşleri Partisi (FdI) lideri Giorgia Meloni, genel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre başbakan olması bekleniyor.

İtalya’daki genel seçimlerden resmi olmayan sonuçlara göre birinci parti çıkan aşırı sağcı İtalya‘nın Kardeşleri Partisi (FdI) lideri Giorgia Meloni, seçim sonuçlarının İtalyanların, FdI tarafından yönetilen merkez sağ hükümet istediğini belirtti.

İtalya'da yapılan seçimlerden, resmi olmayan sonuçlara göre, hem parti olarak hem de sağ ittifak halinde birinci çıkan FdI’nin lideri Meloni, partisinin seçim merkezini kurduğu Roma’daki Parco dei Principi Oteli’nde basın toplantısı düzenledi.

“İtalya sağ istiyor”

Meloni, sonuçlara ilişkin ilk değerlendirimelerinde “Seçim sonuçları, İtalyanların, İtalya’nın Kardeşleri’nin yönetiminde bir merkez sağ hükümet istediğine dair açık bir işaret verdi.” dedi.

İçinde bulundukları zamanın sorumluluk alma zamanı olduğunu dile getiren Meloni, “Tarihin bir parçası olmak istiyorsanız, on milyonlarca insana karşı ne tür bir sorumluluğumuz olduğunu anlamanız gereken bir zamandayız. Çünkü İtalya bizi seçti, biz de ona asla ihanet etmeyeceğiz” diye konuştu.

Meloni, “FdI’nin seçimlerden birinci parti çıkması, bizim için pek çok anlam ifade ediyor. Bu kesinlikle birçoğumuz için gurur, gözyaşı, kucaklaşma ve hayaller gecesi” ifadesini kullandı. Giorgia Meloni, sonucun kendileri için bir varış noktası olmadığını, aksine hareket etme anında olduklarını ve yarından itibaren kendi değerlerini göstermeleri gerekeceğini kaydetti.

Seçimlere katılım oranının düşük olmasından duyduğu üzüntüyü belirten Meloni, devletle vatandaş arasındaki ilişkiyi yeniden inşa etmeleri gerektiğini söyledi.

7Sabah

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com