ANALİZ
Giriş Tarihi : 04-07-2022 07:46

Mossad’ın Lübnan’daki casusluk tezgahı...

Irkçı İsrail rejimi, bölge ülkelerinde resmi istihbarat örgütünün yanı sıra çeşitli sosyal medya ağlarını da casusluk faaliyetleri için kullanıyor.

Mossad’ın Lübnan’daki casusluk tezgahı...

 İran’ın Tasnim haber ajansı, ırkçı İsrail rejiminin Lübnan’da casus devşirmek için kullandığı yöntemlere dair bir haber yayımladı. Haberde şu ayrıntılara yer veriliyor.

Siyonist rejimin tüm dünyada çeşitli araçlarla casusluk faaliyetlerinde bulunduğu son derece açık ve bu konuda bir tartışma yok. İsrail’in en bilinen casusluk örgütü Mossad olmakla birlikte rejimin askeri ve güvenlik kurumlarına bağlı AMAN ve Şabak gibi başka istihbarat servisleri de bulunuyor.

Bunlardan başka Siyonist rejimin işgal altındaki toprakların içinde ve çeşitli ülkelerde araştırma kuruluşları bulunuyor ve eğitim yahut toplumsal araştırmalar gibi çeşitli adlar altında faaliyet gösteren bu kuruluşlar bulundukları ülkelerle ilgili olarak İsrail istihbarat servislerine bilgi aktarıyor.

İsrail’in Lübnan’da casusluk için sosyal medyada kurduğu hakimiyet

Siyonist rejimin istihbarat servisleri, özellikle de Arap ülkelerinde bu tür açık ve resmi kuruluşların yanı sıra başka yöntemlerden de istifade ediyor. Son on yılda tüm dünyada özellikle de gençler arasında sosyal medya büyük bir yaygınlık kazandı. Bu çerçevede de sosyal medya ağları Siyonist rejim istihbarat servisleri için gençlerin avlanması ve casusluk faaliyetlerinde kullanılması konusunda uygun bir zemine dönüştü.   

Siyonist rejimin bu faaliyetleri, özellikle de ekonomik sorunlar yaşayan Arap ülkelerinde ciddi şekilde artış gösterdi; bu ülkelerden biri de Lübnan oldu.

Haftalardır neredeyse her gün Lübnan ordusu ve iç güvenlik servisinin Siyonist rejim hesabına casusluk yapan bir şebekeyi çökerttiğine ve şebeke üyelerini ele geçirildiğine dair haberler yayımlanıyor.

Siyonist rejim son dönemde Lübnan’daki ekonomik ve siyasi krizden yararlanarak sivil toplum örgütlerini kullanarak Lübnan toplumunun içine nüfuz ediyor ve bazı Lübnanlı gençleri casus olarak kullanıyor.

İşin ilginç tarafı, Siyonist rejimin casusluk tuzağına düşen bu kişilerin büyük çoğunluğu, yaptıkları için mahiyetini de İsrail rejimi için çalışmakta olduklarını da bilmiyor.

Eldeki bilgiler gösteriyor ki Siyonist rejim Lübnan içerisinde ya da Suriye ve Irak gibi ülkelerde güvenliği ilgilendiren eylemler yapmak için seçkin birlikler kullanıyor. Bunlar, ciddi bir eğitimden geçmiş ve Arap ülkelerinde iş yapmayı bilen gizli ekiplerdir.

İsrail, Lübnan’da kullanabileceği adam devşirmek için sosyal medyayı kullanıyor ve Lübnanlı sosyal medya kullanıcılarının kişisel ilgilerini ve eğilimlerini göz önünde bulundurarak onları kullanabileceği hale getiriyor.  

Tabi Mossad ajanları önce doğrudan harekete geçmiyor. Afrika, Latin Amerika ve Doğu Asya ülkelerinden aracılara sahipler. Fakat çoğunlukla ergenlerden veya gençlerden oluşan Lübnanlı casuslar işe yarayacaklarını Siyonistlere ispat ettiğinde ise aralarında görüntülü konuşmalar bile oluyor.

İşgalcilerin Lübnanlı gençlere yönelik çalışma yöntemleri

Mossad ajanları, Lübnan’da casus devşirmek için sosyal medya aracılığıyla isim, aile durumu, kişisel ilgileri vb. gibi basit sorular soruyor. Sonra seçenekleri arasında yer alan kişilerden çeşitli adreslere paket götürmelerini veya belirli yerlerin fotoğraflarını çekmelerini istiyorlar.

Bunun ardından Siyonist rejim hesabına casusluğa seçilmenin asıl aşaması başlıyor ve Lübnan güvenlik güçleri tarafından yakalanıncaya kadar da bu işbirliği devam ediyor.

Şunu belirtmek gerekiyor ki Siyonist rejim, Lübnan’daki alt düzey casusları için öyle büyük paralar ödemiyor. Onlar için belirlenen ücret 100 ila 200 dolar civarında oluyor ve bu paralar Afrika veya Doğu Asya ülkelerindeki aracı şirketler vasıtasıyla onların hesaplarına yatırılıyor.

Lübnan’daki vahim ekonomik şartlardan dolayı bazı Lübnanlı gençler, bu kadarcık bir para için bile düşmanla işbirliği yapmaya razı oluyor. Öte yandan İsrail rejiminin casusluk tuzağına düşen Lübnanlı gençlerin büyük bir çoğunluğu ise İsrail için çalıştıklarını bilmiyor ve yaptıkları işin mahiyetinden habersiz bir şekilde yoksul ülkeleri destekleyen uluslararası kurumlar veya sivil toplum kuruluşları için çalıştıklarını sanıyor.

Tabi casusluk faaliyetlerinde Hizbullah’ın faaliyetlerine katılanlara 700 ila 1500 dolar ödeniyor. Bu paralar, Lübnanlı gurbetçilerin ailelerine gönderdikleri paralarmış gibi gösterilerek onlara ulaştırılıyor. Mossad ajanları, çoğunlukla bu kişilere Avrupa ülkelerinde oturma izni alma ve aylık para ödeme vaatlerinde bulunuyorlar.

Lübnan’da İsrail casusluk şebekelerinin çökertilmesinin geçmişi

Geçtiğimiz yılın sonlarında Lübnan güvenlik kaynakları İsrail rejiminin hesabına casusluk yapmakta olan 15’ten fazla şebekenin tespit edilip çökertildiğini açıkladı. Bu şebekeler aracılığıyla düşmanla işbirliği yapan sanıkların büyük çoğunluğunu genç kesim oluşturuyordu. Onların bir kısmı, ekonomik şartlarının kötülüğünden ve geçinememelerinden dolayı bu işi yaptıklarını itiraf etti. Onların büyük çoğunluğu ise Siyonist rejime değil, uluslararası kurumlara veya sivil toplum kuruluşlarına çalıştıklarını sandıklarını söyledi.   

Lübnan iç güvenlik servisi istihbarat şubesi, Siyonist düşmanla işbirliği yaptıkları suçlamasıyla tutuklanan bu şahıslarla ilgili çalışmaları sonrasında bazı sonuçlar çıkardı. Lübnan güvenlik güçlerinin çıkardığı bu sonuçlar, Siyonist rejimin Arap ülkelerinde özellikle de direniş örgütlerine yönelik casusluk faaliyetlerinde kullandığı yeni yöntemler konusunda aydınlatıcı olabilir.

Lübnan iç güvenlik servisi istihbarat şubesi, yaptığı araştırmalar sonucu, düşmanın şubenin içine kadar sızdığını ve komutanlığa yakın mevkilere kadar nüfuz ettiğini fark etti. Elde edilen istihbarata göre siyonist rejimle işbirliği yapan şahıs, Lübnan iç güvenlik servisi istihbarat şubesine karşı casusluk yapma görevi almıştı. Bu çerçevede şubedeki görevlilerin kimlikleri ve oynadıkları roller hakkında bilgi topluyordu.

Ayrıca soruşturmalar sonucunda siyonist rejimin Lübnan’daki sivil toplum örgütlerinde çalışan çok sayıda kişiye nüfuz ettiği ve onlardan özellikle Güney Lübnan’daki toplumsal ve siyasi durumla ve vatandaşların evleriyle ilgili bilgi aldığı ortaya çıktı.

Bu kişiler, Hizbullah’ın ve Lübnan ordusunun mevzileri, Hizbullah güçleri ve Hizbullah yetkilileriyle ilişkisi olan kişiler hakkında bilgi toplamakla görevlendirilmişti.

Siyonist rejimin Lübnan’daki casusluk yöntemleri ortaya çıkarılmış olsa da Lübnan iç güvenlik servisi istihbarat şubesi, düşmanın casusluk örgütüyle işbirliği yaptıklarından şüphelenilen kişileri takip etmeyi sürdürüyor.

Yapılan araştırmalarda İsrail rejiminin casusluk için kullanacakları devşirmek için uzun bir süre önce başlattıkları bir yöntemi kullandığı görüldü. İrtibat siteleri aracılığıyla ilişki kurulan kişilerden önce mantıksız ve önemsiz gözüken şeyleri yapması isteniyor; sonra da İsraillilerin memnuniyetini kazananlar bir sonraki aşamada casusluk faaliyetleriyle veya daha tehlikeli görevlerle görevlendiriliyor.

Siyonist rejim istihbarat servisleri bu çerçevede Lübnan’daki işsiz insanlar için onlarca iş bulma sitesi ve platformu kurdu.          

Son iki haftada Lübnan iç güvenlik servisi, Hasbiya bölgesindeki el-Arkub köyünde yaşayan 4 kişiyi siyonist rejimle işbirliği yapmak suçlamasıyla gözaltına aldı. Ayrıca 30 yaşında bir kadın da İsrail için casusluk yapmak suçlamasıyla Beyrut’ta yakalandı.

Soruşturma sonucu kadının fotoğrafçılık uzmanı olduğu 2018 seçimleri sırasında düzenlenen seçim kampanyalarında şöhret kazandığı ve defalarca Dubai’ye gittiği tespit edildi.

Gözaltına alınan bir diğer kişi şarkıcılık yapıyordu bir süre sonra ekonomik durumunda olağanüstü bir değişim görüldü ve defalarca yurt dışına çıktı. Ayrıca siyonist rejimle işbirliği yapmakla suçlanan üç kişi de yurt dışına kaçtı.

Geçtiğimiz Cuma günü de Beka bölgesindeki Bednayil kentinde siyonist rejimle işbirliği yapmakla suçlanan bir kişi gözaltına alındı.

Bu şahsın İsrail rejimiyle ilişkisi üç yıldır devam ediyordu. O, Afrikalı bir kız aracılığıyla siyonist rejimin istihbarat servisiyle ilişki kurmuştu. İsrail rejimine verdiği bilgilerden dolayı 300 ila 700 dolar, kimi zaman da 1500 dolar ücret almıştı.

Bu şahsa verilen paralar, Afrikalı şirketler ve veya Kıbrıs’taki şirketler aracılığıyla onun banka hesabına yatırılıyordu. Lübnan iç güvenlik servisinin verilerine göre bu şahıs Beka bölgesindeki ana karayolunda bir yere sahipti ve İsrail rejimine Lübnan ordusunun ve Hizbullah’ın araçlarının hareketlerine ilişkin istihbarat sağlıyordu.

Lübnan iç güvenlik servisinin yanı sıra Hizbullah’ın da İsrail casusluk şebekelerinin ortaya çıkarılıp imha edilmesinde çok önemli bir rolü oldu. Hizbullah, bu konuda Lübnan güvenlik güçleriyle tam bir işbirliği içinde hareket etti.

Hizbullah’tan konuyla ilgili bir yetkili, siyonist rejimle işbirliği yapan hiçbir şahıs veya şirkete göz yumulmaması gerektiğini söylerken önümüzdeki günlerde çok sayıda yeni casusluk şebekesinin ortaya çıkarıldığına dair haberlerin yayımlanması bekleniyor.

Çeviri: YDH   

Zehra

AdminAdmin