GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-09-2023 21:29   Güncelleme : 10-10-2023 11:58

Mossad ajanı itirafçı oldu! Bülbül gibi öttü..

Mossad ajanı itirafçı oldu! Bülbül gibi öttü..

MİT operasyonuyla yakalanan özel dedektif Selçuk Küçükkaya, terörist İsrail'in ulusal istihbarat teşkilatı MOSSAD için çalıştığını itiraf etti. 11 kez MOSSAD yöneticileriyle yüz yüze görüştüğünü söyleyen Küçükkaya, yaptığı işleri tek tek anlattı.

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) geçen mayısta İstanbul'da düzenlediği operasyonda İsrail gizli servisi Mossad'a çalıştığı gerekçesiyle yakaladığı özel dedektif Selçuk Küçükkaya ve şebekesine ilişkin görülecek davada yeni bir gelişme yaşandı. 6'sı tutuklu 17 şüpheli hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca "siyasal ve askeri casusluk" suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak olan şüphelilerden Selçuk Küçükkaya itirafçı oldu. FETÖ firarisi eski TSK personeli Serkan Özdemirci aracılığıyla Mossad'la temas kurduğunu aktaran Küçükkaya çalışma yöntemlerini, tuttuğu arşivi ve Mossad radarında olan isimleri tek tek anlattı. 

Sabah'ın haberine göre, işte itirafları:

İlk temas SKYPE'la
Ağustos 2018'de Serkan olarak tanıtan şahıs benimle form üzerinden iletişime geçti. Kendisi yurt dışında sigorta üzerine çalışan bir şirketin özel dedektif aradığını söyledi. 5-6 kez telefonla görüştüm. Bu şahsın yönlendirmesiyle Skype'tan kendisini Jorge olarak tanıtan şahısla görüşme gerçekleştirdim. Çalışabileceğimizi söyledim. İlk başta bana deneme işi vereceğini söyledi. Bana, Protonmail mail hesabı açtığını söyledi. Turkey77 isimli mail üzerinden şifreyi değiştirerek iletişim kurmaya başladık. 3 restoran ismi gönderdi. Bunlardan birini seçip ticari faaliyetlerini araştırmamı, iç-dış mekan resimlerini yapmamı, ellerindeki bilgilerle bendeki bilgileri karşılaştıracağını söyledi. Maille raporumu Jorge'a ilettim. 1000 euro istedim. Raporu beğendiğini ve yüz yüze görüşmek istediğini belirtti.

Takip ekibi kurdu
Avrupa'da buluşmaya başladım. Jorge beni, Alfonso isimli müdürüyle tanıştırdı. İkinci işin talimatını verdiler. Kendime takip ekibi kurdum. İran, Lübnan ve Arap uyruklulardan temin ettiğim bilgileri raporluyordum.

13 Kasım 2018'de Roma'da Jorge'la buluştum. Önceki ödemeleri elden yaptılar. Daha sonra bir elektrik şirketiyle ilgili bilgi toplamamı istediler. Yaptığım tüm çalışmalarda yabancı şirketlerin ve kişilerin araştırılması isteniyordu. Türk şirketi olduğunda ise yurt dışı bağlantısının ne olduğunun araştırılması isteniyordu. Kimlerle ticaret yapılıp, sahiplerinin kim olduğu araştırılması istenirdi.

Parayı elden aldı
Kopenhag'da 18 Aralık 2018'de buluştuk. İş karşılığı masraflar dahil 4 bin euro elden teslim aldım. Bana bir kafede laptop benzeri bir cihaz getirdiler. Bu cihazın kablolarını göğsüme, parmak uçlarıma ve baldırıma bağlayıp, ismimi, mesleğimi, devletle çalışıp çalışmadığımı sordular. Herhangi bir yorum yapmadan görüşmeye devam ettik.

Belçika'da 6 Ocak 2019'da Alfonso ile görüştüm. Bilgisayarıma kurdukları programla bana şifreli şekilde gönderilen mailin çözümü gerçekleşmekteydi. Yeni iş olarak Laleli'de R.. isimli döviz şirketinin çalışılması istendi. Bilgileri gönderdim. Daha sonra ise Türkiye'deki bir şirketin pazarlama müdürü olan şahsın takibinin ve temas edeceği kişileri tespit etmem istendi. Rapor karşılığında 6-7 bin euro aldım. 2018-2022 yılları arasında Avrupa'nın Kopenhag, Zürih, Paris, Roma gibi 10 farklı şehrinde 11 kez Mossad yöneticileriyle yüz yüze görüştüm.

Mossad'dan talimat: Saldırı planı için zayıf noktalarını belirle
Küçükkaya, Mossad yöneticileriyle yaptığı yazışmaları da savcılıkla paylaştı. İşte 20-22 Temmuz 2020 tarihinde Filistin kökenli M. Almahmoud'u takip etmesi için Küçükkaya'ya gönderilen talimat:

Aşağıda hedefimizin detayları var. Bahsettiğim gibi, 23 Temmuz'da Beyrut'tan saat 08.50'deki uçuşla İstanbul'a varması planlanıyor. Lütfen ekibinin onu havaalanından almaya hazırla. Eylemimiz planlamak için bu gözetimden yararlanmak istediğimizden Türkiye'ye bir sonraki gelişinde lütfen aşağıdakilere dikkat et.
Bavulunu nasıl taşıyor? Kaç tane çantası vardı? Yanında güvenlik görevlisi var mı? Eğer öyleyse, kaç tane? Silahlı olup olmadıklarını tespit edebilir misin? Taksiye mi biniyor yoksa bir araba onu almaya mı geliyor? Hangi yoldan gitti?
Gözetlemeyi bitirdikten sonra, onu havaalanında gördüğüm andan son varış noktasına kadar olan anı içeren fotoğraflarını içeren raporunu lütfen bana gönder. Onu kaybetme şansını azaltmak için bu görev için en az 3 araba ve bir motosiklet kullanmanı öneririm. Sana yazdığım gibi hedef şahsa saldırıyı planlamak için rotalarındaki zayıf noktalar hakkında bilgi toplamak için bu gözetlemeyi kullanacağız.
SELÇUK KÜÇÜKKAYA NASIL YAKALANMIŞTI?
Selçuk Küçükkaya'nın liderliğini yaptığı casusluk şebekesinin deşifre olmasını sağlayan, bir kargo paketinin içindeki 2 adet beyaz gül ve 1 adet kurşundu.

İsrail'in hedefinde olan İran'la ticari ilişkilere sahip 1 şirket ve 23 isim içerisinde yer alan kişiye gönderilen tehdit içerikli paket 31 Aralık 2021 tarihinde, hedef şahsın İstanbul Fatih'teki iş yerine gönderildi. İşyerindeki çalışanlara, paketin evine gönderilmesini söylemesi üzerine paket eve gönderildi.

Bilgisayar ortamında hazırlanmış tehdit içerikli notla birlikte gönderilen not sonrası, hedef şahıs soluğu savcılıkta aldı ve kendisine bu notu gönderenlerden şikayetçi oldu.

İLK TEHDİT SUÇUNDAN TUTUKLANDI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında paketi gönderen kişinin özel dedektif Selçuk Küçükkaya olduğu saptandı. Gözaltına alınan Selçuk Küçükkaya ilk etapta 'tehdit' suçundan tutuklandı. Kısa bir süre sonra ise serbest bırakıldı.

CEP TELEFONUNDAN EKİBİNE ULAŞILDI
Soruşturma derinleştirildi. Cep telefonu, banka kayıtları ve yurt dışı giriş çıkış kayıtları incelenen Küçükkaya'nın, Mossad yöneticileriyle Viyana, Roma, Prag, Amsterdam gibi şehirlerde görüşerek yüz yüze talimatlandırıldığı belirlendi.

Küçükkaya'nın, tehdit paketi gönderdiği isim gibi çok sayıda hedef şahsı takip ettirmek üzere 15 kişilik bir ekip oluşturduğu saptandı.

1.5 yıl boyunca MİT'in teknik ve fiziki takibinde olan Küçükkaya, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü casusluk soruşturması kapsamında nisan ayında yardımcısı Musa Kuş'la birlikte gözaltına alınarak tutuklandı.

İslamiAnaliz

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com