GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-10-2022 10:38

Mahfi Eğilmez'den iktidara 330 milyar liralık soru: Faizi indirdiysek faiz giderleri niye böyle devasa arttı?

Mahfi Eğilmez'den iktidara 330 milyar liralık soru: Faizi indirdiysek faiz giderleri niye böyle devasa arttı?

Türkiye'nin en iyi ekonomistleri arasından gösterilen ekonomist Mahfi Eğilmez, sosyal medya hesabı üzerinden Merkez Bankası'nın dünkü faiz indirimi kararını yorumladı. Eğilmez,"Faizi indirdiysek faiz giderleri niye böyle devasa şekilde arttı? " diye sordu.

Merkez Bankası'nın aldığı faiz indirim kararına siyasi partilerden ve uzmanlardan tepkiler geldi. Merkez Bankası, politika faizini 150 baz puan indirimle yüzde 12'den yüzde 10,5 seviyesine çekti. Birçok ekonomist kararı eleştirdi. Bu tepkilerden en çarpıcı olanlardan biri de ekonomist Mahfi Eğilmez'den geldi. Eğilmez, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile Merkez Bankası (MB) tarafından politika faizinin 150 baz puan indirerek, yüzde 12'den yüzde 10,5'e düşürmesini yorumladı. Eğilmez, faiz giderlerinin devasa bir şekilde arttığını söyleyerek" 2021 yılı bütçesinde faiz giderleri 181 milyar TL oldu. 2022 yılı bütçesine 240 milyar TL faiz ödeneği konuldu. Bunun yetmeyeceği anlaşıldı 330 milyar TL'ye yükseltildi. Buna KKM fark ödemeleri de dahil değil. Faizi indirdiysek faiz giderleri niye böyle devasa şekilde arttı?" paylaşımı yaptı.


'ENFLASYON REKOR KIRARKEN, FAİZİ İNDİRMEK RİSKİ ARTIRIR'
Konuya ilişkin takiplerinden gelen soruları da cevaplayan Eğilmez, bir takipçisi tarafından, 'Neden arttı hocam?' sorması üzerine Eğilmez," Çünkü enflasyon rekor kırarken faizi indirmek riski artırır, risk artına kur, kur artınca enflasyon, enflasyon artınca bütçe açığı, bütçe açığı artınca da borçlanma ihtiyacı artar. Faiz ödeneği yetmez olur." cevabını verdi.

'FAZİLER YÜZDE 25 OLSAYDI, KUR BU SEVİYEDE OLMAZDI'
Başka bir takipçisi ise Eğilmez'i eleştirerek," Faizler yüzde 25 olsaydı bütçedeki faiz yükü ne olacaktı ? Bunu çok iyi bildiğiniz halde bu twitti atmanız garip ötesi bir durum." şeklindeki yorumuna Eğilmez," Faizler % 25 olsaydı kur da enflasyon da burada olmayacaktı, bütçe bu kadar açık vermeyecekti, borçlanma bu kadar artmayacaktı ve başlangıçtaki faiz ödeneği yeterli olacaktı." şeklinde cevap verdi.


Karar

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com