GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-01-2023 10:46   Güncelleme : 23-01-2023 06:06

Kadına şiddetin 50 yıllık panoraması..

Kadına şiddetin 50 yıllık panoraması..

Kadına şiddete karşı bugüne kadarki en büyük prodüksiyon olan ‘Serçenin Gözyaşı’ filmi, 8 Mart Kadınlar Günü’nden iki gün sonra vizyona girecek. Yönetmenliğini Aysun Akyüz Mehdiabbas’ın yaptığı filmin hikâyesini, gazeteci Ali Eyüboğlu kaleme aldı. Müziklerini Mazlum Çimen’in yaptığı yapım Türkiye’de 70 yıllardan başlayarak kadın mücadelesinin ve öldürülen kadınlara saygı duruşunda bulunan bir panorama niteliğinde.

Ezilen, şiddete, tacize maruz kalan, öldürülen, önyargılar nedeniyle toplum bedava bonus veren bahis siteleri dışına itilen kadınların yaşamlarına mercek tutan, fırsat verildiğinde şiddeti önleyecek projeleri beyazperdeye yansıtan ‘Serçenin Gözyaşı’ filminin çekimleri sona erdi. Dramatik hikâyesi olan ve usta oyuncuların kadrosunda yer aldığı film, 10 Mart’ta vizyona girecek.

Yapımcılığını Reborn TV/ Çağla Başak Çobanoğlu, yönetmenliğini Aysun Akyüz Mehdiabbas’ın üstlendiği filmin hikâyesini ise gazeteci Ali Eyüboğlu kaleme aldı. Serçenin Gözyaşı’nın gerçek yaşam öyküsünden uyarlanan senaryosunu da ‘Altın Kalem’ ödüllü yazar Şengül Boybaş yazdı.


USTA OYUNCULAR SETTE
Sanat dünyasının usta isimleriyle genç isimlerin buluştuğu filmin çekimleri, Çanakkale’de ve İstanbul’da gerçekleştirildi. Uğur Güneş’in ‘Gazi’ karakteriyle performans sergilediği filmde Ezgi Şenler, Yeşim Salkım, Soydan Soybaş, Arzu Cabar, Evren Erler, Kubilay Penbeklioğlu, Bilge Şen, Yağızkan Dikmen, Ahmet Sarsılmaz, Özgür Çağlayan İncesu rol aldı.

MÜZİKLER MAZLUM ÇİMEN’DEN
Gerçek yaşam öyküsünden uyarlanan çarpıcı senaryosu ve usta oyuncu kadrosuyla dikkat çekecek, kadına şiddeti ele alan bugüne kadar çekilen en büyük prodüksiyon olan Serçenin Gözyaşı’nda oyuncu Yeşim Salkım, avukat rolünü canlandırıyor. Filmde Tamer Karadağlı hâkim rolüyle, gazeteci Özlem Gürses de sunucu olarak konuk oluyor. Filmin müziklerini de Mazlum Çimen yaptı.

VİZYON TARİHİ ÖZELLİKLE SEÇİLDİ
Filmin vizyon tarihi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nden iki gün sonra 10 Mart olarak belirlendi. Film ile kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Filmin hikâyesi 70’li yıllarda başlıyor ve

TRAJEDİDEN DOĞAN MÜCADELE
Kadına şiddete karşı çekilen filmin konusu ise şöyle: “Emine, kocası Mesut tarafından dövülen, istismar edilen bir kadındır. Yine şiddete uğradığı bir gün kocasından kaçarken yakalanır ve mücadele sırasında kocasının silahı ateşlenir. Mesut, ölmez ama durumu kritiktir. Çoğunlukla mağdur kadınların davalarıyla ilgilenen ünlü avukat Ayten Çetiner, Emine’nin davasını alır. Ayten, annesi Nilüfer tarafından kurulan Ses Sizsiniz Derneği’ni uluslararası platforma taşımış, büyük başarılara imza atmıştır. Annesini kanser nedeniyle kaybetmiştir. Büyük bir tesadüf eseri Emine, Ayten’in annesi ile aynı köydendir. Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen bu köyde yaşananlar, “geçmişin geleceğin aynası” olduğu tezini güçlendirmektedir.”

Karar

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com