FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 20-08-2023 21:40   Güncelleme : 29-08-2023 12:07

İsrail Mutlak Kötülüktür. Filistinli Gencin Yüzüne Davud Yıldızı Kazıdılar..

İsrail Mutlak Kötülüktür. Filistinli Gencin Yüzüne Davud Yıldızı Kazıdılar..

Son dönemde Filistinlilere yönelik şiddetini artıran İsrail güçleri, işgal altındaki Doğu Kudüs’te gözaltına aldığı bir gencin yüzünü ‘Davud Yıldızı’yla kazıdı. Polisin iddialara karşı mahkemeye “sağlam bir açıklama getiremediği” aktarıldı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu liderliğindeki aşırı sağcı kabine, işgal altındaki Filistinlilere yönelik şiddette vites artırırken, Yediot Aharonot gazetesi, ülke polisinin uyuşturucu madde kaçakçılığı suçlamasıyla Doğu Kudüs'teki Şuafat Mülteci Kampı’nda gözaltına aldığı 22 yaşındaki Filistinli Arva Şeyh Ali'nin duruşması Batı Kudüs Bölge Mahkemesi’nde görüldü.

Filistinli genç, İsrail polisleri tarafından uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla gözaltına alındığı sırasında yüzüne bir Davut Yıldızı simgesinin damgalandığını söyledi. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda, Filistinli gencin yüzünde, Yahudiliğin sembolü olarak bilinen altı köşeli Davut Yıldızı sembolünün izleri açık şekilde görülüyor.

SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLMEDİ
Gazete, haberinde, polisin iddialara karşı mahkemeye “sağlam bir açıklama getiremediğini” aktardı. Duruşma öncesinde, zanlının avukatı Ekrem Ebu-Libde, polislerin, hukuken zorunlu olduğu halde zanlıyı sağlık kontrolünden geçirmeden nezarethanede tuttuğunu belirtti.

Batı Kudüs Bölge Mahkemesi, Filistinli gencin gözaltındayken İsrail polisi tarafından ciddi şekilde fiziksel şiddete maruz kaldığı iddiası üzerine, polisin görevi kötüye kullanmasına ilişkin Adalet Bakanlığı'ndan soruşturma istedi. Batı Kudüs Bölge Mahkemesi, Şuafat Mülteci Kampı sakini Arva Şeyh Ali'yi ev hapsinde kalmak üzere serbest bıraktı.

Mahkeme, serbest bırakma kararına gerekçe olarak, zanlının dört gün gözaltında tutulduğu koşullara ve polisin görevini kötüye kullanmasına işaret etti. Zanlıya, gözaltında ciddi şiddet uygulandığının açık olduğunu” bildiren mahkeme, zanlının sağlık kontrolünden de geçirilmediğini doğruladı.

ADLİ TIP POLİSİN BAHANESİNİ YALANLADI
Öte yandan İsrail polisi, tutuklunun iddialarına karşılık, şüphelinin tutuklanmaya direndiğini ve yüzündeki Davut Yıldızı yarasının büyük olasılıkla memurlardan birinin giydiği bir "giysiden", özellikle de ayakkabısının bağcık bölümünden kaynaklandığını ileri sürdü.

Ancak Adli Tıp Kurumu, iddia edilen ayakkabı ve bağcıklar ile zanlının yüzündeki iz arasında hiçbir eşleşme bulunmadığını bildirdi. Adli Tıp Kurumu Başkanı Dr. Avner Rosengarten, bu işaretin, esnek ve yumuşak olduğu için ayakkabı ile baskı yaparak oluşturulamayacağını, “metalik bir araç veya alet tarafından oluşturulduğunun anlaşıldığını” vurguladı.

Rosengarten, “Polisin iddialara çok hızlı yanıt verdiğini ve aceleci davranarak verdiği ifadenin yanlış olduğunu” belirtti.

Karar

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com