DÜNYA
Giriş Tarihi : 15-06-2022 15:18

İşgalci İsrail'den İran'a karşı koalisyon çağrısı: Türkiye de yer alacak mı?

Siyonist İsrail'in Savunma Bakanı Benny Gantz, ABD öncülüğünde İran'a karşı "bölgesel bir koalisyon kurulması” çağrısını yineledi.

İşgalci İsrail'den İran'a karşı koalisyon çağrısı: Türkiye de yer alacak mı?

Filistinlilere cehennem yaşatan işgalci İsrail'in üstesinden İran geliyor.

İran'ın kendisine saldıracağından korkan işgal rejimi, ABD'den bölgede Tahran'a karşı harekete geçmesini istedi.

İşgal ordusnun töreninde konuşan İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, ABD öncülüğünde İran'a karşı "bölgesel bir koalisyon kurulması” çağrısını yineledi.

Bu koalisyon çağrısına, son zamanda İsrail ile ilişkilerde normalleşen Türkiye de yer alacak mı sorularının sorulmasına neden oldu.

Basına çıkan haberlere, İsrail istihbaratı Mossad ile MİT'in ortak operasyon yürütüğü yansımıştı.

Bakan Gantz, konuşmasında, “İran'ın nükleer tesislerin kameralarını kapattığını, bölgedeki saldırgan operasyonlarını genişlettiğini, nükleer anlaşmaya varma girişimlerini reddeden ve buna meydan okuyan eylemlerine devam ettiğini” ileri sürdü.

"İran'a karşı ABD liderliğinde ortak bir bölgesel güç inşa etmeye ihtiyaç var" diyen Gantz, "Amerikalı ortaklarımız ve müttefiklerimizle olan ortaklık ve derin ilişkilerin yanı sıra son yıllarda bölge ülkeleriyle kurduğumuz ve geliştirdiğimiz ilişkiler, İsrail'in bölgedeki başarısının önemli bir unsurudur" değerlendirmesinde bulundu.

Savunma Bakanı Gantz, mayıs ayında ABD’ye düzenlediği ziyareti sırasında da benzer bir çağrıda bulunmuştu.

Önceki gün de İsrail Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarından İran'ın saldırabileceği tehlikesi nedeniyle İstanbul'u terk etmelerini istemişti.

Geçtiğimiz hafta da, İsrail Başbakanı Naftali Benett'in BAE'ye gizlice gittiği ve İran'a karşı radar yerleştirmek için izin aldığı açıklanmıştı.

Milli Gazete

Zehra

AdminAdmin