DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-09-2022 17:18   Güncelleme : 29-09-2022 11:32

İran Cumhurbaşkanı Reisi'den gazeteci Amanpour'a 'başörtüsü' resti: Başını ört yoksa röportaj yok..

İran Cumhurbaşkanı Reisi'den gazeteci Amanpour'a 'başörtüsü' resti: Başını ört yoksa röportaj yok..

İran asıllı İngiliz gazeteci Christiane Amanpour, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile ABD'de yapacağı röportaj öncesi "başörtü takması, aksi halde röportajın gerçekleşmeyeceği" talebi ile karşılaştı.

Amanpour, daha önce röportaj yaptığı hiçbir İran cumhurbaşkanının böyle bir şey talep etmediğini ve ABD'de olduklarını söyleyerek bu talebi reddetti.  Bu red üzerine Reisi röportajı iptal etti.

İran'da Mahsa Amini adındaki 22 yaşındaki kadının geçen hafta ahlak polisi tarafından tutuklanıp ardından ölmesi üzerine  başlayan protestolar gittikçe yayılıyor.

Kadınların sokağa dökülüp başörtülerini yakarak tepkilerini gösterdiği ülkede tansiyon yükselmeye devam ederken, dünyaca ünlü İran asıllı İngiliz gazeteci Christiane Amanpour, mevcut durumu sormak üzere İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile röportaj yapmak üzere anlaştı.

Ancak röportaj günü Reisi, bir yardımcısını görüşme yerine göndererek Amanpour'dan başörtü takmasını istedi, aksi halde röportajın gerçekleşmeyeceğini iletti. Amanpour da, daha önce röportaj yaptığı hiçbir İran cumhurbaşkanının böyle bir şey talep etmediğini söyleyerek bu talebi kabul etmedi.

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com