DÜNYA
Giriş Tarihi : 06-06-2022 08:23

Hizbullah’tan İsrail’e uyarı: Akdeniz’deki tartışmalı ‘Kariş’ gaz sahasında sondaj yapmanıza izin vermeyiz..

Hizbullah, ırkçı İsrail rejiminin sondaj çalışması yapmak üzere Akdeniz’deki tartışmalı ‘Kariş’ gaz sahasına gemi göndermesine tepki gösterdi.

Hizbullah’tan İsrail’e uyarı:  Akdeniz’deki tartışmalı ‘Kariş’ gaz sahasında sondaj yapmanıza izin vermeyiz..

Rusya’nın Arapça yayın kuruluşu Rusya el-Youm’un haberine göre Hizbullah Siyasi Konseyi Üyesi Muhammed Kamati, Lübnan’da yayımlanan en-Nehar gazetesine verdiği demecinde ırkçı İsrail rejiminin tartışmalı olan bu bölgede gaz aramasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Hizbullah’ın Lübnan Parlamentosundaki grup başkanı Muhammed Raad ise Lübnanlı yetkililere seslenerek “Gelin belirli bir şirket seçip anlaşalım, bu şirket bizim belirleyeceğimiz yer ve zamanda bizim kara sularımızda doğal gaz çıkarsın” dedi.

Hizbullah milletvekili Muhammed Raad, ırkçı İsrail rejiminin Lübnan’ın gaz arama çalışmalarına engel olmasından çekinenlere de seslendi ve “Düşmanın bu şirkete yaklaşmasından endişe edenler de şunu bilsin ki onlara verilecek cevapla biz ilgileniriz. Ülkemizi bazı mevkileri işgal edenlerin partisel çıkarlarına, heveslerine, küçük korkularına ve emellerine rehin bırakmak doğru değil” dedi.

En Nehar gazetesi, ırkçı İsrail rejimine ait bir geminin doğalgaz çıkarmak için tartışmalı Kariş sahasın geldiğini ve 29. Hattı geçtiğini bildirdi.

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, gelişmeyle ilgili yaptığı açıklamada ırkçı İsrail rejiminin Lübnan’ın deniz kaynaklarına yönelik ihlalinin tehlikeli sonuçlar doğuracağını belirtti ve “İsrail’in bu son hareketleri, sonucu belirsiz gerginlikler yaratabilir” dedi.

YDH

 

Zehra

AdminAdmin