DÜNYA
Giriş Tarihi : 29-04-2022 08:01

Hizbullah’ın hava gücü, İsrail’de kaygı yaratıyor...

Irkçı İsrail rejimine ait ulusal güvenlik merkezi, Hizbullah’ın sahip olduğu insansız hava araçlarını İsrail için en ciddi stratejik tehdit olarak niteledi.

Hizbullah’ın hava gücü, İsrail’de kaygı yaratıyor...

Londra’dan yayın yapan Rey el-Youm’un haberine göre Tel Aviv Üniversitesine bağlı İsrail Ulusal Güvenlik Araştırma Merkezi, yaptığı araştırmasında Hizbullah’ın sahip olduğu insansız hava araçlarının yarattığı tehlikenin göz ardı edilemeyecek düzeyde olduğunu ifade etti.

Irkçı İsrail rejimine yönelik tehdit analizleri yapan araştırma merkezinin hazırladığı raporda Hizbullah’ın basit ve küçük uçaklara değil, taarruz uçaklarına sahip olduğu belirtildi bunun büyük bir tehlike yarattığı vurgulandı.

Hizbullah’ın 20 yıldır ırkçı İsrail rejiminin işgali altında topraklara insanız hava araçları göndermeye çalıştığına dikkat çekilen raporda son dönemlerde bu eylemlerin arttığı vurgulandı.

Raporda Hizbullah’ın kısa bir süre önce ırkçı İsrail rejiminin işgali altındaki topraklara gönderdiği ve 2 saatlik istihbarat görevini tamamlayarak güvenli bir şekilde üssüne geri dönen Hassan adlı insansız uçağa da değinildi. Bu uçakların alçaktan uçtukları için tespit edilebilmelerinin çok zor olduğu ifade edildi.

Raporu hazırlayan Yoram Schweizer ve Orna Mirzahi adlı İsrailli araştırmacıların naklettiğine göre ırkçı İsrail rejimi ordu sözcüsü, Hizbullah’ın gönderdiği Hassan adlı insansız hava aracının tespit edildiğini; ancak hava kuvvetlerinin onu düşürmeyi başaramadığını söyledi.

Raporda, Hizbullah’ın insansız hava araçlarının hasar verme kabiliyetinin çok sınırlı olduğu ve Hizbullah’ın bu uçakları güç gösterisi yapmak ve istihbarat toplamak için kullandığı belirtildi.

Ancak Ulusal Güvenlik Araştırma merkezi, ırkçı İsrail rejimi ordusunu bir sonraki tehlikeli aşama konusunda uyardı ve Hizbullah’ın insansız saldırı uçakları ile Sanaa hükümetine bağlı yemen ordusunun Suudi Arabistan’ın ARAMCO petrol tesislerine ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ekonomik tesislerine saldırıda kullandığı uçakların aynı olduğuna dikkat çekti.

Hizbullah’ın Hassan adlı insansız uçağının istihbarat görevini başarıyla yerine getirip güvenli bir şekilde üssüne geri dönmesinin ardından İbranice yayın Yapan Kanal-13 televizyonunun “Bu insansız hava aracı kuzeydeki Demir Kubbe sisteminin başarısızlığını ortaya koydu” şeklindeki yorumuna dikkat çekilen haberde İran’ın Hamas’a da bu uçaklardan verdiği öne sürüldü.

Raporu hazırlayan İsrailli araştırmacılar, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ın ırkçı İsrail rejiminin İran’ın Suriye üzerinden gönderdiği nitelikli silahların Lübnan’a intikalini engellemede başarısız olduğunu belirten konuşmasına dikkat çekti.

Nasrullah’ın Hizbullah’ın İran’ın teknik desteğiyle sahip olduğu füzeleri hassas isabete sahip olacak şekilde Lübnan’da geliştirmeye başladığına ilişkin açıklamasını hatırlatan İsrailli araştırmacılar, Hizbullah’ın kendi başına hassas füze üretme kabiliyetine sahip olması, ister doğru isterse yanlış olsun, İsrail’in Hizbullah’ın tacizlerine cevap veremediğini ve caydırıcılık üretemediğini ifade etti.

YDH

Zehra

AdminAdmin