FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 08-10-2023 20:08   Güncelleme : 10-10-2023 11:55

Herkes saffını belirliyor…Hamas’a destek çığ gibi; Direniş kazanacak..

Herkes saffını belirliyor…Hamas’a destek çığ gibi; Direniş kazanacak..

Hamas’ın askeri kanadı İzzettin el Kassam dün işgal rejime yönelik başlattığı “Aksa Tufanı Operasyonu” tüm dünya gündemine oturdu. İsrail’in büyük bir darbe aldığı bu operasyonda dost ve düşman da saffını belirledi.

Filistin’in işgal edildiği günden bu yana ismi zulüm ile anılan Siyonist rejim İsrail için cehennemin kapıları açıldı.

Hamas’ın askeri kanadı İzzettin el Kassam dün işgal rejime yönelik başlattığı “Aksa Tufanı Operasyonu” tüm dünya gündeminde ilk sıralarına yerleşti.

İsrail’in büyük bir darbe aldığı bu operasyonda dost ve düşman da saffını belirledi. İsrail’e destek veren ülkeler açık renk verirken, bazı ülke ve yapılar daHamas’a desteğini ilan ettiler.

Hizbullah da Siyonist İsrail'e karşı harekete geçti

Ordudan yapılan yazılı açıklamada, Lübnan tarafından İsrail'e silahlarla ateş açıldığı belirtildi.

Açıklamada, bu olaydan bir kaç dakika sonra ise yine Lübnan topraklarından İsrail'e doğru roketlerle saldırı gerçekleştirildiği kaydedildi.

İsrail ordusunun her türlü senaryoya hazır olduğu belirtilen açıklamada, saldırıda can ya da mal kaybı yaşanıp yaşanmadığına dair bilgi paylaşılmadı.

Öte yandan İsrail basınında yer alan haberlerde ordunun, Lübnan sınırına yakın bölgelerdeki İsraillilere kapalı alanlardan çıkmama talimatı verdiği bilgisi yer aldı.

Hizbullah saldırıyı üstlendi

Lübnan'daki Hizbullah Hareketi, İsrail sınırındaki askeri noktalara yapılan saldırıyı üstlendiklerini duyurdu.

Hizbullah tarafından yapılan yazılı açıklama, örgüte yakınlığıyla bilinen Mayaden TV'nin internet sitesi tarafından paylaşıldı.

Açıklamada, Hizbullah'ın, Lübnan'a ait ancak İsrail işgali altında olan Kefr Şuba'daki 3 askeri noktaya yönelik saldırıyı üstlendiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca saldırının çok sayıda topçu atışı ve roketle gerçekleştirildiği kaydedildi.

Hadi el Amiri ve Haşdi Şabi'den “Aksa Tufanı” operasyonuna destek

Irak Bedir Teşkilatı Başkanı Hadi el-Amiri, İslam ve Arap uluslarından, Filistin ulusunu tam olarak desteklemelerini ve onları her alanda destekleme konusunda şer-i ve ahlaki sorumluluklarını yerine getirmelerini istedi.

Hadi el-Amiri şu ifadelerde bulundu: ‘Aksa Fırtınası Operasyonu haberlerini büyük bir gururla takip ediyor, tam dayanışmamızı ifade ediyoruz.

Filistin halkının haklarını savunmaya tam olarak hazır olduğunu vurguluyoruz. Arap ve İslam milletlerinden, Filistin milletine tam destek verme konusundaki sorumluluklarını yerine getirmelerini ve onların cihadın tamamlanması ve toprakların yeniden kazanılması ve kutsal mekânların özgürleştirilmesi hedeflerini gerçekleştirmesi için her türlü desteği sağlamalarını istiyoruz.’

Öte yandan Irak Haşdi Şabi Teşkilatı da yayınladığı bildiride şu açıklamalarda bulundu: ‘Aksa Fırtınası Operasyonu, Siyonist işgalcilerin Mescid-i Aksa'ya ve Kudüs sakinlerine yönelik tüm saldırılarına karşı ezici bir tepki ve karşı çıkma çağrısıdır.’

Haşdi Şabi açıklamasında Filistinli savaşçılara tam destek verdiğini vurguladı ve dünya uluslarından ve dünyanın özgür halklarından, Filistinlilerin haklı davalarına ve topraklarını ve kutsal alanlarını savunmalarına yardım etmelerini istedi.

Haşdi Şabi’nin bildirisinde şu ifadeler yer aldı: ‘Bugün gelinen nokta özellikle zafer şehitleri General Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis ve diğer şehitler olmak üzere şehitlerin pak kanı sayesinde tüm sahalarda gerçekleşen uzun bir çalışmanın ve çıktığımız kutlu yolun sonucudur.

Şeyh Naim Kasım: İsrail yok olmanın eşiğindedir

Hizbullah Genel Sekreteri Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, Filistin direnişinin dün sabah başlattığı "El Aksa Tufanı" operasyonuyla ilgili olarak Twitter mesajında şunları yazdı:

“Allah'ın selamı Filistinli savaşçılara, özellikle de Kassam Tugaylarına olsun. Kudüs'e destek veren Filistin milletine selam olsun. Sizler, kendi izzet ve onurunuzu ve işgalci Siyonistlerin de zilletini kanıtladınız, örümcek ağının zayıf iplerini yırtıp özgürlük ve zaferin adımlarını attınız.

Siyonist düşmanın devam eden saldırı ve işgali cevapsız kalmayacaktır. Kudüs'ün destekçileri ve erleri vardır. Allah da onların destekçisi ve yardımcısıdır. Direnişin iradesi, müstekbirlerin işgalci rejime olan desteğinden daha güçlüdür ve Siyonistlerin küstahlığı onları adım adım yok olmaya sürüklemektedir.

Hakkın ve toprağın gerçek sahipleri kazanacaktır. “Allah’a yardım ederseniz O da size yardım eder ve ayaklarınızı sağlam bastırır” (Muhammed/7)’

Lübnan Hizbullah Hareketi dün bir bildiri yayınlayarak, Filistinlilerin gerçekleştirdiği bu muzaffer operasyonu, işgalcilerin sürekli işlediği suçlara ve Filistinlilerin kutsal mekânlarına, onur ve haysiyetine yönelik artan saldırganlığa kesin bir yanıt olarak nitelendirdi ve bu kapsamlı operasyonun, Filistin halkının iradesinin ve direniş güçlerinin silahlarının saldırganlıkla mücadelede tek yararlı seçenek olduğunu bir kez daha vurguladığını belirtti.

Hizbullah şu ifadelerde bulundu: ‘Söz konusu operasyon, Arap ve İslam dünyasına ve başta Siyonist rejimle normalleşme arayışında olanlar olmak üzere tüm uluslararası topluma bir mesaj vermiştir. Lübnan Direniş Komutanlığı, içerideki ve dışarıdaki Filistinli direniş liderleriyle doğrudan temas halindedir ve onlarla sürekli değerlendirmelerde bulunmaktadır.’

Hizbullah ayrıca, Siyonist rejim kabinesini, Filistin direnişinin sahada gerçekleştirdiği operasyondan önemli dersler alması konusunda uyardı.

Tunus: Dünya, İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği yüzlerce katliamı hatırlasın

Tunus Cumhurbaşkanlığının sosyal medya hesabında, Hamas’ın Siyonist Rejime yönelik saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yayımlandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: ‘Tunus, işgal altındaki Filistin halkıyla tam ve koşulsuz dayanışma içerisinde olmaya devam edecek. Filistin halkı, işgal altındaki topraklarını tekrar alma hakkına sahiptir.

Tunus, dünyadaki tüm vicdanlı insanların, Siyonist düşmanın Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği yüzlerce katliamı hatırlamalarını ve Filistin halkının yanında yer almalarını temenni ediyor.

Uluslararası toplumu, İsrail’in Filistinlilere yönelik vahşi saldırısını durdurması için sorumluluk almaya çağırıyoruz.

Velayati: Filistinlilerin başarılı operasyonu Siyonist rejimin yıkılışını vaat ediyor

Dünya İslami Uyanış Forumu Genel Sekreteri Ali Ekber Velayeti şunları söyledi: ‘Bugün işgal altındaki bölgelerde yaşananlar, İslami Direniş Cephesi'nin Filistin'deki birikmiş gücünün küçük bir tezahürüdür.

Siyonist rejimin çöküşünü kesinlikle kolaylaştıracak ve hızlandıracak olan bu muzaffer operasyon, Siyonist rejimin yakın zamanda yıkılacağını vaat ediyor.

Ali Ekber Velayeti’nin mesajının tam metni şöyle:

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

“Sana apaçık bir fetih ihsan ettik.”

Saygıdeğer mücahid kardeşim, Hamas’ın siyasi büro başkanı Sayın İsmail Haniye ve İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Sayın Sayın Ziyad Nahle,

Allah'ın salât ve selâmı, bugün geçmişte olduğundan daha büyük bir gururla savaşmaya, fedakârlık yapmaya ve güçlerini göstermeye devam eden mazlum ve güçlü Filistin'in ve hak yolundaki mücahitlerin üzerine olsun.

Katil Siyonist rejime karşı Filistin İslami direnişinin, bu rejimin tahkimatlarını ve hegemonyasını yok eden bugünkü operasyonlarının yayınlanmış görüntüleri, büyük bir zaferdir ve düşmanları şaşkına çevirmiş ve başta Batı Asya olmak üzere dünyanın her yerinde Müslümanları sevince boğmuştur.

Terörist Siyonist rejimin tahakküm ve zulüm dönemi sona ermiştir ve bugün işgal altındaki topraklarda yaşananlar, İslami Direniş Cephesi'nin Filistin'deki birikmiş güç ve otoritesinin küçük bir tezahürüdür.

Siyonist rejimin işgal altındaki topraklarda devam eden suçlarına yanıt niteliğindeki Aksa Tufanı operasyonu, işgal altındaki Filistin'deki güç dengesini kesinlikle temelden değiştirecek ve Siyonist rejimi daha zayıf ve savunmasız bir duruma sokacaktır.

Siyonist rejimin çöküşünü kesinlikle kolaylaştıracak ve hızlandıracak olan bu muzaffer operasyon, Siyonist rejimin yakın zamanda yıkılacağını vaat ediyor.

Bölgedeki tüm uzlaşmacılara ciddi bir uyarı niteliği taşıyan bu büyük ve stratejik zaferi, İmam Zaman’a (a.f) ve tüm İslam ümmetine ve aynı zamanda gayretli Filistin halkına, komutanlarına ve savaşçılarına, direniş cephesine ve şehit ve yaralı ailelerine tebrik ediyor, her geçen gün artan bu zaferlerin bu suç ve cinayet rejimi yıkılana kadar devam edeceğine inanıyoruz.

Pedro'dan Filistin halkına destek paylaşımı

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail saldırıları sonucu hayatını kaybeden Filistinli çocukların fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaştı.

Cumhurbaşkanı Petro, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İsrail saldırılarında yaşamını yitiren çocukların fotoğraflarına yer vererek, şu ifadeleri kullandı:

"Filistinli çocukların huzur içinde uyumasının tek yolu İsrailli çocukların huzur içinde uyumasıdır. İsrailli çocukların huzur içinde uyumasının tek yolu Filistinli çocukların huzur içinde uyumasıdır. Savaş bunu asla başaramayacak, bu ancak uluslararası hukuka ve iki halkın özgür yaşama hakkına saygı duyan bir barış anlaşmasıyla başarılabilir. Bu fotoğraflar, toprakları yasa dışı işgal sonucu katledilen Filistinlilere aittir."

Petro, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın abluka altındaki Gazze Şeridi'nden İsrail'e başlattığı saldırılardan bu yana yaptığı paylaşımlarla Filistin'in maruz kaldığı haksızlıklara dikkati çekiyor.

Büyük felaket Nakba'nın arşiv fotoğrafı ile Filistin topraklarının yıllar içerisinde nasıl işgal edildiğini gösteren haritaya da yer veren Petro, İsrail destekli hesapların hakaretlerine rağmen paylaşımlarına devam ediyor.

Gustavo Petro, sosyal medya hesabından gün içindeki paylaşımında da İsrail'in Filistin'e yönelik işgalinin son bulmasını istemişti.

Petro, "Birleşmiş Milletler (BM), dünya milletlerinin ezici çoğunluğunun oylarıyla İsrail'in Filistin'deki işgalinin sona ermesini ve bugün bilinmeyen barış anlaşmalarının yürürlükte kalmasını talep eden kararlar almıştır. Kolombiya hükümeti olarak bizim tutumumuz da bu yöndedir." demişti.

Petro, 19 Eylül'de BM Vesayet Konseyi'ndeki konuşmasında da Ukrayna ve Filistin'de devam eden sorunların çözümü için dünyaya iki barış zirvesi yapılması önerisinde bulunmuştu.

Güney Amerikalı liderlerden Filistin’e destek

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, X sosyal medya hesabındaki paylaşımında İsrailli sivillere yapılan saldırılar karşısında "şok" olduğunu bildirdi.

Terörün her türlüsünü reddettiklerinin altını bir kez daha çizmek istediklerini belirten Lula da Silva, taraflar arasındaki çatışmanın daha da tırmanmasının önlenmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine çağrıda bulundu.

Brezilya lideri, "Uluslararası camiaya, ekonomik olarak varlık gösterebilen ve kendi güvenli sınırları içinde İsrail ile huzur içinde birlikte yaşayan Filistin devletinin varlığını garanti edecek şekilde çatışmaları sonlandırmak için müzakereleri sürdürme çağrısı yapıyorum." dedi.

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, X sosyal medya hesabında, "İsrail Devleti'ne karşı işlenen vahşi terör saldırısını güçlü şekilde kınadığımı ifade etmek istiyorum. Bu zor zamanda İsrail'e insani yardıma hazırız." ifadelerinin yer aldığı paylaşım yaptı.

Şili Dışişleri Bakanı Alverto Van Klaveren de X sosyal medya hesabında, İsrail'e yönelik "terör" saldırılarını büyük endişeyle takip ettiklerini belirtti.

“Çatışmalarda sivillere karşı güç kullanılması ve meşru müdafaa dahi olsa asla kabul edilemez.” diyen Van Klaveren, şiddetin durdurulmasını istedi. 


Meksika Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise Hamas'ın saldırısı kınanarak İsrail halkına ve ailelere taziye dilekleri paylaşıldı.

Açıklamada, sivil halkın daha fazla acı çekmemesi için şiddettin durdurulması gerektiği ifade edilerek, "Taraflar arasında adil ve kesin barış anlaşmasına varacak bir sürecin yürütülmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz.” denildi.

Uruguay, Paraguay, Ekvador ve Peru’dan yapılan açıklamalarda da İsrail’e destek verilerek Hamas’ın eylemleri kınandı.

Bolivya Dışişleri Bakanlığının açıklamasında ise acilen barışa dönülmesinin önemine işaret edilerek, insan haklarının korunması çağrısında bulunuldu.

BM Güvenlik Konseyinin yaşanılan çatışmalar karşısında sessiz kalmasının üzüntüyle takip edildiği kaydedilen açıklamada, “BM ve uluslararası toplum, köklü çözümler bularak tarih bir sorumluluk üstlenmelidir." ifadesine yer verildi.

Hürseda Haber

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com