ANALİZ
Giriş Tarihi : 11-10-2023 22:36

Hasan İllaik: Savaş başladı, Hamas'tan yeni hamleler gelecek...

Hasan İllaik: Savaş başladı, Hamas'tan yeni hamleler gelecek...

Hamas'ın 7 Ekim sabahı gerçekleştirdiği "El-Aksa Tufanı Operasyonu" şimdiden yüzlerce İsrailli asker ve yerleşimcinin öldürülmesine, yaklaşık 200'ünün yakalanmasına ve İsrail'in övülen caydırıcılığının yok edilmesine yol açtı.

Savaşın birden fazla sınıra ve alana yayılıp sızmayacağı artık tamamen İsrail'in önümüzdeki günlerde ve haftalarda ne yapıp yapmayacağına bağlı. Tahmin edilebileceği gibi, ABD ve AB'nin sıkı bir şekilde arkasında durduğu Tel Aviv, Hamas ve Filistin İslami Cihad direniş hareketlerini ortadan kaldırmak için Gazze Şeridi'nde bir askeri operasyon başlatarak işe başladı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD Başkanı Joe Biden ve Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron'un başını çektiği bir dizi Batılı devlet başkanıyla gerçekleştirdiği istişarelerin ardından yaptığı açıklamada Batılı müttefiklerinin İsrail'e Gazze'deki Filistin Direnişi'ni ortadan kaldırması için tam özgürlük tanıdığını teyit etti.

Batılı başkentler, Instagram'a yakışır hilelerle, Paris'teki Eyfel Kulesi'ni İsrail bayrağının renkleriyle aydınlatmaktan Brüksel'deki Avrupa Komisyonu genel merkezine göndermeye kadar çoktan savaş davullarını çalmaya başladı.

Kamuoyunun duyarlılığını harekete geçirmeye yönelik bu harekete geçirici jestler, Mart 1996'da Batı ve müttefiklerinin görünüşte 'terörizmle mücadele' için Şarm El-Şeyh'te bir araya geldiği olayları anımsatıyor. Amaçları terörü durdurmak değil, Filistin ve Lübnan'daki direnişi yok etmekti. Bu konferans İsrail'in bir ay sonra Lübnan'a yönelik "Gazap Üzümleri Operasyonu"nu başlatmasına yeşil ışık oldu. Bu askeri fiyasko, Hizbullah'ın puan kazanmasıyla, iç rolünün artmasıyla ve direniş grubunun İsrail saldırılarına karşı Lübnan'ın koruyucusu olarak kurulmasıyla sona erdi.

Geçen hafta sonu İsrail bir kez daha Batı'nın tüm dikkatini üzerine çekti. Tel Aviv, Washington ve diğer Batılı başkentlerle birlikte, Mescid-i Aksa Tufanı'nın yok ettiği caydırıcılığı yeniden tesis etme konusunda kararlı.

'Mükemmele yakın' bir operasyon

Hamas askeri operasyonunu Direniş Ekseni müttefiklerinden hiçbiriyle koordine etmedi. Ayrıca kısa süre sonra ortaya çıkacak çarpıcı sonuçlara ulaşmayı da planlamıyordu. Kassam Tugayları'nın acil hedefi yalnızca Gazze Şeridi çevresindeki İsrail ordusunun mevzilerini yok etmek ve daha sonra İsrail hapishanelerindeki binlerce Filistinli esirle takas edebilecekleri mümkün olduğu kadar çok askeri ele geçirmekti.

Ancak Filistin direniş güçleri işgal ordusunun gevşekliği karşısında şaşkınlığa uğradı. Beklentilerin aksine, güvenlik boşlukları ve çok sayıda düşman askerinin ve subayının derin uykuda olduğu, zayıf korunan askeri alanlar ile karşılaştılar. Filistinli savaşçıları daha büyük kazanımlara ulaşmaya teşvik eden de bu beklenmedik fırsattı.

Hamas'ın askeri liderliği bu operasyonu tam bir gizlilik içinde gerçekleştirmeyi planladı. Sadece haftalar önce savaşçıları İsraillilerin de gözlemlediği askeri manevralar/tatbikatlar gerçekleştirmişti. Ancak Tel Aviv'in oldukça kendinden emin istihbarat değerlendirmesi şuydu: "Hamas yapmaya cesaret edemediği şey için eğitim alıyor." Kısacası İsrailliler, Hamas'ın Gazze'ye mali tavizler kazandırmak için sadece esnek davrandığını düşünüyordu. İsrail'in askeri üst düzey yöneticileri tarafından hiçbir zaman gerçek bir operasyon beklenmiyordu.

Operasyonun gizlilik perdesi saldırıyı gerçekleştiren Hamas savaşçılarına da uzandı. Hamas'a yakın kaynaklar, kadrolarının operasyon sabahına kadar gerçek bir toplantı için değil, bir eğitim tatbikatı için toplandıklarına inandıklarını söylüyor.

Kapsamlı saldırı planının ayrıntılarını çok az kişi biliyordu. Direniş Ekseni'ndeki iyi bilgilendirilmiş kaynaklara göre, Hamas'ın Lübnan ve İran'daki müttefikleri bile operasyondan bir dakika önce değil, saat sıfırda haberdar oldu.

Hamas'ın operasyonu bu eksen için bile tüm beklentilerin ötesine geçti. Hamas'ın uyguladığı taktiklerin çoğunun Filistin, Lübnan, İran ve Yemen'deki Mihver savaşçıları arasında paylaşıldığı doğru olsa da, El Aksa Tugayı operasyonundaki yenilik, El Kassam Tugayları'nın ve özellikle de onun parlak liderinin imzasıydı. Muhammed Deif.

Operasyon olağanüstü bir profesyonellikle koordine edildi: doğru ve ayrıntılı istihbarat toplandı, üst düzey eğitim tatbikatları düzenlendi, gizliliğe büyük önem verildi ve sayısız insansız hava aracı, paraşütçüler ve tünellerden ve yer üstünden işgal devletine geçen Hamas savaşçılarının büyük çoğunluğu arasında üstün bir koordinasyon sağlandı.

El Kassam ayrıca İsrail iletişim kulelerini ve Gazze'yi çevreleyen tüm askeri alanları hedef almayı planladı. Askeri açıdan bakıldığında bu, İsrail ordusunun "Gazze Tümeni "nin tüm tesislerinin imha edilmesine ve tüm İsrail tugaylarının yok edilmesine yol açan mükemmele yakın bir operasyondu. İsrail için bu, 1973'teki yıkıcı Arap-İsrail savaşında bile daha önce hiç yaşamadığı tam bir aşağılanmaydı.

Sıfır toplamlı bir oyun

İsrail şimdi kolektif Batı'nın desteğiyle caydırıcılığını yeniden tesis edecek bir plan hazırlıyor. Mescid-i Aksa Tufanı operasyonu sadece İsraillileri etkilemedi; aynı zamanda Batı Asya ve Arap dünyasında Batı'nın caydırıcılığını da tehlikeye attı. İsrail'in caydırıcılık kapasitesinin azalması, Batı hegemonyasının bölgedeki zayıflamasıyla doğrudan bağlantılıdır.

İsrail bir karşı saldırı için birliklerini ve ekipmanlarını harekete geçirmek için telaşla çabalarken, Amerikalılar Direniş Ekseni'ne, özellikle de İran ve Hizbullah'a, esasen şunu söyleyen mesajlar gönderdi: “Bunun tırmanmasını istemiyoruz. Lübnan'ın İsrail sınırında istikrar istiyoruz ve buna ihtiyacımız var. Sizleri bu savaşa müdahale etmemeye çağırıyoruz.”

Mesajlar, olaylar geliştikçe ve birden fazla araç aracılığıyla 7 Ekim'de gönderildi. Hizbullah'ın tepkisi hemen ertesi sabah İsrail ordusunun işgal altındaki Lübnan'daki Şeba Çiftlikleri'ndeki mevzilerini bombaladığında sahada görüldü. Bu bir uyarı mesajıydı ve Hizbullah Yürütme Konseyi Başkanı Haşim Safi El Din tarafından daha da açıklığa kavuşturuldu: "Bu savaşta tarafsız kalmayacağız."

İsrail'e hemen 8 milyar dolar yardım yapacağını açıklayan ve Doğu Akdeniz'e uçak gemisi gönderen Washington da bunu yapmayacak. ABD İsrail'in daha fazla kayıp almasını göze alamaz ama Tel Aviv'in düşmanlarını caydırmak için ne kadar ileri gidecekler?

İran'dan Gazze'ye uzanan direniş ekseninde, başlıca müttefiklerden herhangi birinin yenilgisini önlemeye yönelik tek tip bir karar vardır. Bu eksenin Suriye savaşı sırasında açıkça ortaya koyduğu gibi, birine yönelik büyük bir saldırı hepsine yönelik bir saldırı olarak görülecektir. Bugün kırmızı çizgileri Gazze'deki direnişin çökmesini engellemektir.

Ancak İsrail'in caydırıcılığını yeniden tesis etme ihtiyacı, Gazze'deki direniş gruplarını yok etmeden mümkün değil. Hem Netanyahu hem de İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, Tel Aviv'in Gazze saldırısına vereceği tepkinin "Orta Doğu'yu değiştireceği" yönünde kaygı verici bir uyarıda bulundu. Bunlar aslında kavgacı sözler: ABD, İsrail'in Temmuz 2006'da aylarca süren Lübnan bombardımanı sırasında “yeni bir Orta Doğu”nun doğuşu çağrısında bulunmuştu.

Tel Aviv ve Washington, Filistin direnişini çökertmek, aynı zamanda da dikkatleri bu misyondan uzaklaştıracak başka savaş cephelerinin alevlenmemesini sağlamak istiyor. Elbette Direniş Ekseni yöneticileri tam tersini yapmaya çalışacak, İsrail'i stratejik hedefinden uzaklaştırmak için ne gerekiyorsa yapacaklar. 

Durum çok karmaşık. İsrail, Filistin direnişini -daha önce başaramadığı- ortadan kaldırmayı başarırsa, tüm bölge sarsıcı değişimlere maruz kalacak ve Tel Aviv, işgal altındaki Filistin'e kendi iradesini dayatabilecektir.

İsrail böylesi kazanımlar elde ederse bu son derece acı verici olacaktır: Filistinlilerin savaşçı ruhunun felç edilmesi; Mescid-i Aksa'nın Yahudileştirilmesine hiç bir engel kalmaması; Batı Şeria'nın olası ilhakı; hukuk dışı yerleşimin artması; Filistinlilerin bir cezai müeyyide olmaksızın kitlesel olarak gözaltına alınması; geri kalan tüm Arap ve Müslüman ülkelerle normalleşme; ve Direniş Ekseni'nin Filistinli müttefikinin kaybı.

Bu değişkenler Batı Asya'daki güç dengesini temelden değiştirecektir. Direniş Ekseni boş boş durmayacak ve İsrail'in Gazze direnişine karşı kara operasyonuna izin vermeyecek; düşmanı şaşırtmak ve zayıflatmak için yeni değişkenler ortaya koyacak.

Eğer Tel Aviv -Batı'nın da desteğiyle- Filistin direnişiyle mücadeleyi, gecikmiş bir uzlaşmaya varmak ve işgali geri çekmek yerine duvara taşımaya karar verirse, İsrail askeri güçlerine karşı başka cepheler de açılacaktır. Bu yeni cephelerin yöntemi, biçimi ve konumuna gelince, resim netleştikçe gizli tutulacak sayısız olasılık var.

Hasan İllaik/The Cradl

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com