FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 29-06-2022 14:02

Hamas, Suriye ile ilişkileri yeniden başlatma kararı aldı..

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı, Hamas'ın Suriye ile ilişkiler konusunda kesin bir karar aldığını ve Şam ile ilişkileri yeniden başlatmayı planladığını vurguladı.

Hamas, Suriye ile ilişkileri yeniden başlatma kararı aldı..

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Halil el-Hayye, el-Ahbar Gazetesine verdiği röportajda, çeşitli yerel, bölgesel ve uluslararası konular hakkında konuştu.

Halil el-Hayye, Suriye ile ilişkiler hakkında şunları söyledi: ‘Hamas, çeşitli aşamalarda bu konuyu değerlendirdi ve Suriye ile ilişkileri yeniden başlatmak için nihai kararını verdi.’

El-Hayye, röportajının başka bir bölümünde İran İslam Cumhuriyeti'ni direniş ekseninin merkezi olarak nitelendirdi ve İran'ın Filistin'e verdiği desteği takdir etti.

Hamas’ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı, Filistin direnişinin özellikle Seyf’ül Kudüs Operasyonu (Kudüs'ün Kılıcı) sonrasındaki son başarılarına değinerek şu ifadelerde bulundu: ‘Filistin direnişi mevcut durumda Siyonist rejime karşı caydırıcı bir denklem oluşturmuştur ve bu denkleme dayanarak, düşmanla ne zaman karşı karşıya geleceğine ya da ne zaman çatışmadan kaçınacağına kendisi karar vermektedir.

Hamas hareketinin temel amacı ve ideali Filistin'in kurtuluşudur. Direnişimiz savunmaya değil, işgal altındaki tüm bölgeleri kurtarmayı amaçlayan saldırı direnişine dayanmaktadır.’

Halil el-Hayye aynı zamanda, Filistin direnişinin Seyfül Kudüs 2 Operasyonunu (Kudüs’ün Kılıcı) gerçekleştirmeye hazır olduğunu açıkladı ve şunları söyledi: ‘Bu operasyonun seviyesi Seyf’ül Kudüs Operasyonundan çok daha geniş olacaktır. Öyle ki düşman her şekilde şoka uğrayacak ve şaşıracaktır.’

Hamas hareketinin bu yetkilisi, bazı Arap ülkeleri ve Siyonist rejimin katılımıyla bölgede yeni koalisyonların kurulmasına değinerek şu ifadelerde bulundu: ‘Bu koalisyonların kurulmasındaki temel amaç, direniş ekseni ve İran ile mücadeledir.’

El-Hayye, İran İslam Cumhuriyeti'ni Filistin'in ana destekçisi ve direniş ekseninin başı olarak nitelendirerek şunları söyledi: ‘Bu yüzden Siyonist rejim İran'ı kendisi için bir tehlike olarak görüyor.

İran her gün yeni bir güç kazanıyor. Sonuç olarak Siyonist rejim nükleer konuda bahaneler üreterek İran'a sorun yaratmaya çalışıyor. Siyonist rejimin bu tür eylemlerdeki temel amacı direniş çemberlerini kesmektir.

Düşmanın sözde “Ortadoğu NATO’su” oluşturmadaki hedefi sadece İran, Hizbullah ve Hamas değildir. Bu koalisyon, onu Arap ülkelerinin ve İslam dünyasının değerlerine ve çıkarlarına karşı bir tehdit olarak gören herkesi kapsamaktadır.

Hürsedahaber

Zehra

AdminAdmin