FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 07-10-2023 10:42

Gazze-İsrail savaşından son gelişmeler...

Gazze-İsrail savaşından son gelişmeler...

Hamas’ın işgal rejimine başlattığı “ Aksa Tufanı” operasyonunun ardından Siyonist rejim kabineyi toplama kararı aldı. Kabinenin saat 10’da toplanacağı ifade edildi.

İsrail acil yardım servisi, Gazze Şeridi'nden İsrail'e yönelik düzenlenen saldırılarda 15 kişinin yaralandığını açıkladı.

Acil yardım servisi, sosyal medya platformu X'ten yapılan açıklamada, yaralılardan ikisinin durumunun ağır, altısının durumunun orta, geri kalan yedisinin ise hafif yaralı olduğu belirtildi.

Saldırılarda şu ana kadar 5 siyonist yerleşimcinin öldüğü çok sayıda yaralanmanın olduğu açıklandı.

İsrail Savunma Bakanı Joav Gallant yedek birliklerin seferber edilmesini onayladı.

Gallant'ın ofisinden yapılan açıklamada, göreve çağrılacak yedek askerlerin sayısının ordunun ihtiyaçlarına bağlı olacağı belirtildi.

Gazze şeridinden haber yapan El Cezire'den Youmna ElSayed, sosyal medya platformlarının İsrail askerlerinin kaçırılıp Gazze'ye rehin alındığı videolarla dolup taştığını söylüyor.

"Sokaklarda Gazze'deki askeri araçların içinde Filistinli gençlerin de mutlu bir şekilde sokaklarda dolaştığını gördük" dedi.

“İsrail'in tüm bunlara tepkisi diğer zamanlardan farklı olacak çünkü daha önce Gazze'den çıkan hiçbir şey bu kadar güçlü olmamıştı. Bu, Gazze tarihinde bir ilk; askerlerin İsrail kasabalarına girmesi, silahlı çatışmalara girmesi" dedi.

Sosyal medyada dolaşan videolar, Filistinli savaşçıların İsrail ordusuna ait araçları Gazze'ye sürdüğünü gösteriyor.

El Cezire'den Ali Hashem, "Sosyal medyada, özellikle de Filistin Telegram kanallarında İsrail askerlerini Gazze'de esir olarak gösteren çok sayıda fotoğraf dolaşıyor" dedi.

Yedioth Ahronoth gazetesine göre İsrail'in orta ve güneyindeki yerel havaalanları ticari ve eğlence amaçlı kullanıma kapatıldı.

Bir raporda, Ben Gurion Havalimanı'nın çalışır durumda kalacağı ve güvenlik talimatlarına ve yönergelerine göre hareket edeceği belirtildi.

Salih Aruri: Silahlanın
İşgal altındaki Batı Şeria'daki Hamas'ın başkan yardımcısı Salih el Aruri, silaha çağrı yaptı.

Bir açıklamasında, "Hepimiz bu savaşta mücadele etmeliyiz, özellikle de Batı Şeria'daki direniş savaşçıları" dedi.

“Batı Şeria bu savaşta son sözdür ve Batı Şeria'daki tüm yerleşim birimleriyle çatışmaya yol açabilir. Halkımızı Mescid-i Aksa Tufanı'na katılmaya çağırıyoruz."

Filistin İslami Cihad grubu ise "bu savaşın bir parçası" olduğunu söyledi.

Bir sözcü, "Kadrolarımız zafere kadar Hamas'taki kardeşlerinin yanında omuz omuzadır" dedi.

Siyonist medya uzmanları, Hamas’ın saldırısının İsrail için büyük bir sürpriz olduğunu söyledi.

Kassam Tugayları Komutanı Muhammed Dayf'ın "Ey Lübnan, Irak, Suriye ve Yemen'deki İslami Direnişteki kardeşlerimiz! Bugün sizin direnişinizin Filistin'deki halkın direnişiyle birleştiği gündür" sözleri, işgal rejimine karşı bugüne kadar dile getirilen topyekün direniş denklemini hatırlattı. Siyonist rejimin saldırılarına bağlı olarak denklemin devreye girip girmeyeceği belli olacak.

İslamiAnaliz

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com