GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-07-2022 15:54

Forbes 2022 listesini açıkladı: İşte dünyanın en zengin Türkleri

Forbes 2022 listesini açıkladı: İşte dünyanın en zengin Türkleri

Dünya çapında büyük bir prestije sahip ABD merkezli Forbes Ekonomi Dergisi, 2022 yılında dünyanın en zengin iş insanlarının listesini açıkladı. Dünyanın en zenginleri listesine 236 yeni milyarder girerken, 329 milyarder de liste dışı kaldı. Peki dünyanın en zenginleri listesine Türkiye’den hangi isimler girdi? İşte içlerinde Mustafa Rahmi Koç, Aydın Doğan ve Faruk Eczacıbaşı gibi isimlerin de yer aldığı Forbes 2022’den Türkiye’nin en zengin 24 ismi…

1. MURAT ÜLKER.
 21 Mart 1959'da İstanbul'da dünyaya gelen Murat Ülker, aslen Kırım Aluşta asılldır. Üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nde tamamlayan Ülker, 1982 yılında iş hayatına başlamıştır. Yurt dışında American Institute of Baking (AIB) ve Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft (ZDS) gibi okullarda, bulunduğu sektöre dair eğitim çalışmalarına katılmıştır. ABD’de Continental Baking şirketinde staj yapmıştır ve burada çikolata, bisküvi ve gıda sektörüyle ilgili Amerika ve Avrupa’da yaklaşık 60 fabrika ve tesis üzerinde incelemelerde bulunmuştur. 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başladığı görev, ilerleyen yıllarda Genel Müdürlüğe kadar ilerlemiştir. Murat Ülker, 2000 yılında da Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiş ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevlerini sürdürmeye devam etmiştir.

Murat Ülker’in serveti 4.7 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 601. sıradan giren Ülker, Türkiye’nin en zengin iş insanıdır.

2. FERİT ŞAHENK
18 Mart 1964 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Ferit Şahenk, aslen Niğdelidir. 1987 yılında Boston Koleji’nden Pazarlama ve İnsan Kaynakları bölümünden mezun olduktan sonra 1991 yılında Garanti Menkul Kıymetler Şirketi’ni kurmuştur. Yükseköğrenim sonrasında eğitimine Harvar University’nin Owner/President yönetici programıyla devam eden Şahenk, 1988 yılında Manufacturers Hannover’da bankacılık stajı yapmıştır. 1990-1997 yılları arasında Doğuş Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış ve 2001 yılında babası Ayhan Şahenk’in vefat etmesiyle birlikte Doğuş Holding’in başına geçmiştir.

Ferit Şahnek’in serveti 2.4 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 1292. sıradan giren Şahenk, Türkiye’nin en zengin ikinci iş insanıdır.

...
3. HAMDİ ULUKAYA
1972 yılında Erzincan’da dünyaya gelen Hamdi Ulukaya, aslen Erzincanlıdır. Kürt asıllı Türk girişimci ve iş insanı olan Ulukaya, Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezundur. 1994 yılında İngilizce Öğrenmek amacıyla gitmiş olduğu ABD’de University of Albany’de eğitim almıştır. 2002 yılında babasının tavsiyesiyle küçük bir beyaz peynir fabrikası kurmuştur. 2005 yılında New York’ta kapatılmış olan bit yoğurt fabrikasını satın almış ve hiç bilmediği bir alanda kendini ilerleterek, burayı bir imparatorluk haline getirmiştir. Chobani markasını 5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde Amerika’nın lider yoğurt markalarından biri yapmıştır.

Hamdi Ulukaya’nın serveti 2.4 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 1292. sıradan giren Ulukaya, Türkiye’nin en zengin üçüncü iş insanıdır.

4 ERMAN ILICAK
3 Ekim 1967 tarihinde Malatya’da dünyaya gelen Erman Ilıcak, aslen Malatyalıdır. 1985 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun olmuş, 1990 yılında ise ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirmiştir. Viyana Ekonomi Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu MBA programından 2002 yılında diploma alan Ilıcak, Paris’te bulunan International School of Management’in düzenlediği işletme doktorası programından da 2011 yılında mezun olmuştur. 1993 yılında Saint Petersburg’da Rönesans Holding’i kuran Erman Ilıcak, Türkiye, Rusya ve Hollanda başta olmak üzere, Orta Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın da yer aldığı geniş bir coğrafyada, toplamda 28 ülkede 75 bini aşkın çalışanıyla birlikte inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji ve petrokimya alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet göstermektedir.

Erman Ilıcak’ın serveti 2.3 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 1341. sıradan giren Ilıcak, Türkiye’nin en zengin dördüncü iş insanıdır.

5. FİLİZ ŞAHENK
1967 yılında Ankara’da dünyaya gelen Filiz Şahenk, aslen Niğdelidir. Doğuş Holding’in kurucusu Ayhan Şahenk’in kızı olan Filiz Şahenk, Ferit Şahenk’in de kardeşidir. Holding’in 1974 yılında Bolu’da kurulan kuruluşlarından biri olan Filiz Makarna’ya adını veren Şahenk, 1992 yılında kurulmuş olan Ayhan Şahenk Vakfı’nda başkan vekilliği yapmaktadır.

Filiz Şahenk’in serveti 2.2 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 1397. sıradan giren Şahenk, Türkiye’nin en zengin beşinci iş insanıdır.

6. SEZAİ BACAKSIZ
1 Ocak 1950 tarihinde dünyaya gelen Sezai Bacaksız, 1967 yılında Ankara’ya gelmiş ve Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Akademisi’nden makine yüksek mühendisi olarak mezun olmuştur. Okul arkadaşı Nihat Özdemir ile birlikte asistan olarak aynı okulda çalışmaya başlayan Bacaksız, 1973-1975 yıllarında Limak Holding’in temelini kurmuştur. 1976 yılında LİMAK İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.yi kuran Bacaksız, Türkiye’nin önde gelen resmi ve özel kuruluşlarının Baraj, Sulama Tesisleri, Boru Hatları, Arıtma Tesisleri, Yollar ve Anahtar Teslimi Fabrika işlerini üstün kalite ile tamamlamıştır.

Sezai Bacaksız’ın serveti 1.9 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 1579. sıradan giren Bacaksız, Türkiye’nin en zengin altıncı iş insanıdır.

7 NİHAT ÖZDEMİR
5 Nisan 1950 tarihinde Diyarbakır’da dünyaya gelen Nihat Özdemir, aslen Diyarbakırlıdır. Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Akademisi’nden makine yüksek mühendisi olarak mezun olan Özdemir, okul arkadaşı Sezai Bacaksız ile birlikte 1976 yılında Limak Holding’i kurmuştur. Üniversite yıllarında Necmettin Erbakan’ın asistanlığını yapan Özdemir, İngilizce bilmektedir. Sanayi, turizm ve inşaat alanlarında yatırımları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanıdır.

Nihat Özdemir’in serveti 1.9 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 1579. sıradan giren Özdemir, Türkiye’nin en zengin yedinci iş insanıdır.

8. İBRAHİMERDEMOĞLU
1962 yılında Adıyaman Besni’de dünyaya gelen İbrahim Erdemoğlu, aslen Adıyamanlıdır. İlkokul, ortaokul ve liseyi Gaziantep’te bitiren Erdemoğlu, 1983 yılında aktif iş hayatına başlamıştır.1998 yılında parçalı halı sektöründe faaliyet gösteren Merinos Halı’yı kurmuştur. 2005 yılında ise duvardan duvara halı markası olan Dinarsu’yu Akkök’ten devralmıştır. 2015 yılında polyester elyaf, filament, polyester bazlı polimerler alanında dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer alan Sasa Polyester A.Ş. şirket hisselerinin %51’ini Sabancı Holding’den satın almıştır. İbrahim Erdemoğlu, Mehmet Erdemoğlu Mühendislik ve Mimarlık Fakültesini hayata geçirmiştir.

İbrahim Erdemoğlu’nun serveti 1.8 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 1645. sıradan giren Erdemoğlu, Türkiye’nin en zengin sekizinci iş insanıdır.

9. SEMAHAT SEVİM ARSEL
8 Eylül 1928 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Semahat Sevim Arsel, Amerikan Kız Koleji mezunudur. Vehbi Koç’un kızı olan Arsel, Koç Holding yönetim kurulu üyesi ve Vehbi Koç Vakfı yönetim kurulu üyesi olarak çalışmıştır. Daha sonra TURYAT ve SANERC başkanlığı görevi üstlenen Arsel, 2012 yılında vergi rokertmeni olmuştur. Türkiye’nin en zengin kadınları arasında yer alan Semahat Asevim Arsel, Florance Nightingale Vakfı ikinci başkanı ve Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu kurucusudur.

Semahat Sevim Arsel’in serveti 1.6 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 1818. sıradan giren Arsel, Türkiye’nin en zengin dokuzuncu iş insanıdır.

10. HAMDİ AKIN
17 Ağustos 1957 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Hamdi Akın, liseyi bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Henüz üçüncü sınıftayken bir barakada, su, yakıt deposu ve kalorifer kazanı üreterek iş hayatına atılan Akın’ın ilk işi Ankara Emek Camii’nin kalorifer kazanı imalatı olmuştur. Ardından Ankara Rüzgarlı Sokak’ta inşaat malzemeleri ticareti üzerine bir mağaza açmış ve 1976 yılında da müteahhitliğe adım atmıştır. Bu süreçten sonra kendi şirketi Akfen’i kuran Hamdi Akın, hastane ve okul işleri yaptı. Zamanla ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle çok sayıda havalimanının, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve Bursa Doğalgaz’ın müteahhitliğini üstlenmiştir. 1997 senesinde Tepe Grubu ile birlikte TAV’ı kurarak ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle yapılan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın ihalesini almıştır.

Hamdi Akın’ın serveti 1.5 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 1929. sıradan giren Akın, Türkiye’nin en zengin onuncu iş insanıdır.

11. AHMET ÇALIK
1 Mart 1958 tarihinde Malatya’da dünyaya gelen Ahmet Çalık, aslen Malatyalıdır. 1981 yılında Ortadoğu Tekstil’i kurarak ticari yaşamına başlamıştır. Malatya’da GAP Güneydoğu Tekstil’i kurarak Doğu Anadolu’daki ilk yatırımını gerçekleştiren Çalık, enerji, inşaat, tekstil, madencilik, telekomünikasyon, finans ve dijital alanda faaliyet göstermiştir. Ahmet Çalık, 1997 yılında Çalık Holding’i kurarak, tüm grup şirketlerini tek çatı altında toplamıştır.

Ahmet Çalık’ın serveti 1.5 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 1929. sıradan giren Çalık, Türkiye’nin en zengin on birinci iş insanıdır.

12. BÜLENT ECZACIBAŞI
1949 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Bülent Eczacıbaşı, İstanbul Alman Lisesi’ni 1968 yılında bitirmişt ve Imperial College London Kimya bölümünde lisans eğitimini almıştır. Massachusetts Institute of Technology Kimya Mühendisliği Bölümü’nden yüksek lisans derecesini almıştır. Çalışma hayatına 1974 yılında başlayan Bülent Eczacıbaşı, 1991-1993 yılları arasında Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. 1997-2001 yılları arasında TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı ve 1993-1997 yıllarında da Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESE) Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. Eczacıbaşı Topluluğu şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini hala sürdürmektedir.

Bülent Eczacıbaşı’nın serveti 1.5 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 1929. sıradan giren Eczacıbaşı, Türkiye’nin en zengin on ikinci iş insanıdır.

13. FARUK ECZACIBAŞI
1954 yılında dünyaya gelen Faruk Eczacıbaşı, Alman Lisesi’ni bitirdikten sonra Technical University of Berlin’de İşletme dalında lisans ve yüksek lisans eğitimi almıştır. 1980 yılında üniversiteden yüksek lisans eğitimini tamamlayıp Türkiye’ye dönen Faruk Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Holding’de Planlama Bölümü’nde çalışmaya başlamıştır. 1984 yılında Padeko İlaç ve Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.’d Genel Müdür, Eczacıbaşı İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Plan ve Projeler Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir. Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Faruk Eczacıbaşı, aynı zamanda Eczacıbaşı SK’nın da başkanıdır.

Faruk Eczacıbaşı’nın serveti 1.5 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 1929. sıradan giren Eczacıbaşı, Türkiye’nin en zengin on üçüncü iş insanıdır.

14. ALİ ERDEMOĞLU
Adıyaman Besni’de dünyaya gelen Ali Erdemoğlu, aslen Adıyamanlıdır. İbrahim Erdemoğlu’nun kardeşidir ve Merinos Halı Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Ali Erdemoğlu’nun serveti 1.5 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 1929. sıradan giren Erdemoğlu, Türkiye’nin en zengin on dördüncü iş insanıdır.

15. MUSTAFA RAHMİ KOÇ
9 Ekim 1930 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Mustafa Rahmi Koç, İstanbul Robert Kolej’den mezun olduktan sonra ABD’de John Hopkins Üniversitesi’nde Endüstriyel Sevk ve İdare Bölümü’nü bitirmiştir. Harp Akademileri’nde yedek subaylık hizmetini tamamlayan Koç, 1958 yılında Otokoç şirketinde görev almış ve Koç Topluluğu’nda çalışmaya başlamıştır. 1960 yılında Koç Topluluğu’nun Ankara’daki temsilci şirketi Koç Ticaret’e geçiş yapmıştır. 1964 yılında bir yıl önce kuurlan Koç Holding’in Ankara’dan İstanbul’a taşınmasıyla birlikte Genel Koordinatör sıfatıyla holdingin başına geçmiştir.

Mustafa Rahmi Koç’un serveti 1.5 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 1929. sıradan giren Koç, Türkiye’nin en zengin on beşinci iş insanıdır.

16. MUSTAFA KÜÇÜK
1963 yılında Malatya’da fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mustafa Küçük, yaşadığı bölgede üniversiteye giden iki kişiden biri oldu. 1987 yılında bir apartmanın bodrum katında kendi tekstil şirketini kuran Küçük, işlerini büyüterek nakış, baskı ve boyamaya doğru genişlemiştir. 1997 yılında moda markası LC Waikiki’nin en büyük hissedarı olan Mustafa Küçük, 2000 yılında Tema Grubu’nun CEO’su olmuştur. 2009 yılında uluslararası pazarlara açılmıştır. İlk olarak Romanya’da mağaza açan Küçük, zamanla işlerini genişleterek 33 ülkede faaliyet göstermeye başlamıştır. 2016 yılında LC Waikiki, LCW Home adı altında tekstil ürünlerinde genişlemeye gitmiştir.

Mustafa Küçük’ün serveti 1.4 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 2076. sıradan giren Küçük, Türkiye’nin en zengin on altıncı iş insanıdır.

17. MEHMET ALİ AYDINLAR
24 Temmuz 1956 tarihinde Malatya’da dünyaya gelen Mehmet Ali Aydınlar, 1981 yılında mali müşavir olarak iş hayatına başlamıştır. 1993 yılında Acıbadem Hastanesi’ni kurmuştur. Bugün çok sayıda spor kulübünün sağlık sponsoru olmuştur. Acıbadem Üniversitesi Metevelli Heyeti Başkanı olan Mehmet Ali Aydınlar, dünyaca ünlü sporcuları Türkiye’ye getirmiştir. 2008 yılında TFF yönetim kuruluna seçilmiştir. 2011 yılında TFF Başkanı olarak görev yapmıştır. 1992 yılı Kasım ayında ara yerel seçimlerinde Anavatan Partisi'nden İstanbul, Bahçelievler Belediye Başkanlığı'na aday olmuş fakat kazanamamıştır.

Mehmet Ali Aydınlar’ın serveti 1.3 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 2190. sıradan giren Aydınlar, Türkiye’nin en zengin on yedinci iş insanıdır.

18. DENİZ ŞAHENK
1946 yılında Ankara’da dünyaya gelen Deniz Şahenk, finans, medya, turizm ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren Doğuş Grubu şirketlerinde aktif görevler almıştır. Deniz Şahenk, 2010 yılında ‘Ana Mühendislik, Müşavirlik ve İnşaat Hizmetleri’ isimli şirketi kurmuştur.

Deniz Şahenk’in serveti 1.3 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 2190. sıradan giren Şahenk, Türkiye’nin en zengin on sekizinci iş insanıdır.

19. İPEK KIRAÇ
29 Kasım 1984 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen İpek Kıraç, küçük yaşlarda İnan ve Suna Kıraç tarafından evlat edinilmiştir. Koç Okulu Yönetim Kurulu Başkanı iken aynı zamanda Koç Holding, Vehbi Koç Vakfı ve Suna ve İnan Kıraç Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği yapmaktadır. Babası İnan Kıraç ve Claude Nahum tarafından 1998 yılında kurulmuş olan Kıraça Holding’in bünyesinde yat üretimi yapmakta olan Sirena Marine Denizcilik ve Ticaret AŞ’de Yönetim Kurulu üyesi olarak yer almaktadır. 2021 yılına kadar burada CEO olarak görevi yapmıştır. Suna Kıraç ile İnan Kıraç’ın kızıdır ve aynı zamanda Vehbi Koç'un ailesinin de torunudur.

İpek Kıraç’ın serveti 1.2 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 2324. sıradan giren Kıraç, Türkiye’nin en zengin on dokuzuncu iş insanıdır.

20. TURGAY CİNER
1956 yılında Hopa’da dünyaya gelen Turgay Ciner, lise öğrenciliği yıllarında çay ocaklarında çıraklık yapmıştır. Ticari yaşam üniversite yıllarında atılan Ciner’in ilk işi oto yedek parçacılığıdır. 28 yaşında İstanbul Talimhane’de bulunan dükkanında kardeşi Tuncer Ciner ile birlikte Almanya’dan Mercedes otomobil ithal etmeye başlamıştır. İlk önemli ticari girişimi bu olan Ciner, 1988 yılında Anadolu Endüstri Holding’in ortaklarından Osman Yazıcı ile iş yapmaya başlamıştır. 1995 yılında özelleştirilen Havaş’ın yüzde 60’ını, 1998 yılında ise tamamını satın almıştır. 1998 yılında Sabah Grubu’na ortak olan Turgay Ciner, Kanal 1 ve Habertürk kanallarını satın almıştır. Habertürk TV'den sonra Habertürk Gazetesi ve Habertürk Radyo'yu kuran Ciner Grup, TMSF'den Show TV'yi satın alarak Türkiye'nin en önemli medya patronlarından biri olmuştur.

Turgay Ciner’in serveti 1.1 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 2448. sıradan giren Ciner, Türkiye’nin en zengin yirminci iş insanıdır.

21. AYDIN DOĞAN
15 Nisan 1936 tarihinde Gümüşhane’de dünyaya gelen Aydın Doğan, aslen Gümüşhanelidir. Marmara Üniversitesi İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde üniversite eğimini tamamlamıştır. 1958 yılında kendi şirketini kuran Doğan, ilk yıllarında lastik, bisiklet, radyo, ticari araç, iş ve inşaat makineleri tüccarlığı, nakliyecilik ve müteahhitlik işleriyle ilgilenmiştir. 1970 yılına kadar zahirecilik ve ecza depoculuğu ile uğraşan Doğan, 1974'ten sonra da İstanbul Ticaret Odası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeliği'nden sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği'nde bulunmuştur. 1977 yılından bu yana İstanbul Ticaret Odası vergi rekortmenleri arasında olan Aydın Doğan, 1979 yılında Milliyet Gazetesi’ni satın alarak medya sektörüne girmiştir. Kurduğu Doğan Medya Grubu ile, Meydan, Gözcü, Son Çağrı, Posta, Hürriyet, Radikal, Fanatik, Referans ve Hürriyet Daily News gazetelerini ve Kanal D, CNN Türk'ün de içinde bulunduğu 21 televizyon kanalını bünyesine katmıştır.

Aydın Doğan’ın serveti 1.1 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 2448. sıradan giren Doğan, Türkiye’nin en zengin yirmi birinci iş insanıdır.

22. MEHMET SİNAN TARA
1958 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Mehmet Sinan Tara, Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra ETH Zurich’te İnşaat Mühendisliği okumuştur. Daha sonra Standford University’de işletme dalında yüksek lisans eğitimini tamamlayan Tara, 1980 yılında katılmış olduğu ENKA’da saha mühendisi, genel müdür, yönetim kurulu üyesi gibi görevleri üstlenmiştir. 1994 yılında babası Şarık Tara’nın görevini devretmesiyle birlikte yönetim kurulu başkanı olmuştur. Bunun yanı sıra TÜSİAD ve Türkiye Müteahhitler Birliği üyesidir.

Mehmet Sinan Tara’nın serveti 1.1 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 2448. sıradan giren Tara, Türkiye’nin en zengin yirmi ikinci iş insanıdır.

23. MURAT VARGI
1947 yılında dünyaya gelen Murat Vargı, Ankara TED Koleji’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Ekonomi ve Dış Ticaret Alanı’nı bitirmiştir. Daha sonra Helsinki School of Economics’de almış olduğu burs ile birlikte ticaret geliştirme lisans programını ve ardından Hindistan’da bulunan Indian Institute of Foreign Trade’de dış ticaret programını tamamlamıştır. 1972 yılında Koç Holding'de ihracat temsilcisi olarak işe başlamıştır. 1976 yılında, Muzaffer Akpınar ve Tevfik Yazıcıoğlu ile birlikte Penta Dış Ticaret şirketini kurmuştur. MV Holding’in kurucusu ve başkanı, Turkcell ve KVK'nın kurucu ortağıdır.

Murat Vargı’nın serveti 1.1 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 2448. sıradan giren Vargı, Türkiye’nin en zengin yirmi üçüncü iş insanıdır.

24. ŞEFİK YILMAZ DİZDAR
1938 yılında dünyaya gelen Şefik Yılmaz Dizdar, 34 ülkede 700 mağazaya sahip, yıllık 2 milyar doların üzerinde satışı olan bir Türk giyim, ev eşyası üreticisi ve perakendecisi olan LC Waikiki’nin sahipleri arasında yer almaktadır. Vahap Küçük’ün kardeşidir.

Şefik Yılmaz Dizdar’ın serveti 1 milyar dolar değerindedir. Forbes 2022 dünyanın en zenginleri listesine 2578. sıradan giren Dizdar, Türkiye’nin en zengin yirmi dördüncü iş insanıdır.

tgrthaber

Zehra

AdminAdmin