GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-09-2022 09:30

Fİravuniçe, İngiltere Kraliçesi Elizabeth 96 yaşında öldü...

73 yaşındaki Prens Charles, otomatik olarak Birleşik Krallık'ın kralı ve Avustralya ve Kanada da dahil olmak üzere diğer 14 krallığın da devlet başkanı oldu.

Fİravuniçe, İngiltere Kraliçesi Elizabeth 96 yaşında öldü...

73 yaşındaki Prens Charles, otomatik olarak Birleşik Krallık'ın kralı ve Avustralya ve Kanada da dahil olmak üzere diğer 14 krallığın da devlet başkanı oldu.

Buckingham Sarayı Perşembe günü yaptığı açıklamada, İngiltere'nin en uzun süre hüküm süren hükümdarı ve yetmiş yıldır ulusun figürü olan Kraliçe Elizabeth’in  96 yaşında öldüğünü söyledi.

Siyonizmin destekçisi ve İslam ülkelerinin bölünüp parçalanmasında büyük pay sahibi olan İngiltere/Buckingham Sarayı yaptığı açıklamada, "Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral'da huzur içinde öldü" dedi.

73 yaşındaki en büyük oğlu Charles, otomatik olarak Birleşik Krallık kralı ve Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda da dahil olmak üzere diğer 14 krallığın devlet başkanı oldu.

İngiltere eski Başbakanı John Major, Kraliçe Elizabeth'i "özverili ve bilge, harika bir cömertlik ruhuyla" nitelendirdi ve hükümdarın öldüğü haberlerine tepki gösterdi.

Perşembe günü yaptığı açıklamada, "70 yıldır Majesteleri Kraliçe, hayatını ulusumuzun hizmetine ve refahına adadı" dedi.

"Kamusal görevlerinde özverili ve bilgeydi, harika bir cömertlik ruhuna sahipti. Bu şekilde yaşadı ve böyle yönetti."

"Milyonlarca insan için - İngiliz Milletler Topluluğu ve daha geniş dünya çapında - ulusumuzun kalbini ve ruhunu somutlaştırdı ve dünya çapında takdir edildi ve saygı gördü" diye ekledi.

ITV'nin haberine göre, Kraliçe Elizabeth'in kızı Prenses Anne ve en küçük oğlu Prens Edward da dahil olmak üzere dört çocuğunun tümü, İngiliz hükümdarıyla birlikte İskoçya'daki Balmoral Kalesi'ndeydi.

Prens Charles annesinin yasını tutuyor

"Sevgili Annemin, Majesteleri Kraliçe'nin ölümü, benim ve ailemin tüm üyeleri için en büyük üzüntü anıdır.”

"Değerli bir Hükümdarın ve çok sevilen bir Annenin vefatının yasını derinden tutuyoruz. Onun kaybının ülke çapında, Diyarlar ve Milletler Topluluğu'nda ve dünyanın dört bir yanındaki sayısız insan tarafından derinden hissedileceğini biliyorum.”

"Bu yas ve değişim döneminde, ailem ve ben, Kraliçe'nin bu kadar yaygın olarak tutulduğu saygı ve derin sevgi hakkındaki bilgimizle rahatlayacağız ve ayakta kalacağız."

Boris Johnson, Kraliçe'ye saygısını sundu

İngiltere eski Başbakanı Boris Johnson Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin Kraliçe Elizabeth'in vefatında derin ve kişisel bir kayıp duygusu hissettiğini ve hükümdara haraç ödediğini söyledi.

Johnson, "O kadar zamansız ve o kadar harika görünüyordu ki, korkarım ki çocuklar gibi, devam edip gideceğine inanmaya başlamıştık" dedi.

"Dalga dalga keder dalga dünya çapında, düşüncelerimizin tüm Kraliyet Ailesiyle birlikte olduğu Balmoral'dan ve bu ülkenin çok ötesine ve çok değer verdiği ve karşılığında onu el üstünde tutan o büyük Milletler Topluluğu boyunca yayılıyor."

İngiltere Başbakanı Liz Truss Kraliçe'ye övgüde bulundu

İngiltere Başbakanı Liz Truss, hükümdarın Perşembe günü 96 yaşında ölümünün ardından Kraliçe Elizabeth'e övgüde bulundu.

"Balmoral'dan yeni duyduğumuz haberler hepimizi mahvetti. Majesteleri Kraliçe'nin ölümü, ulus ve dünya için büyük bir şoktur. Kraliçe II. Elizabeth, modern Britanya'nın üzerine inşa edildiği kayaydı. Ülkemiz onun saltanatı altında büyüdü ve gelişti.”

"İngiltere, onun sayesinde bugün olduğu gibi büyük bir ülke. İkinci Dünya Savaşı'ndan hemen sonra tahta çıktı. Yedi ülkeden oluşan küçük bir gruptan dünyanın her kıtasını kapsayan 56 ülkeden oluşan bir aileye kadar Commonwealth'in gelişimini savundu. Artık modern, gelişen, dinamik bir milletiz.”

"Kraliçe II. Elizabeth, kalın ve ince sayesinde bize ihtiyacımız olan istikrarı ve gücü sağladı. O, Büyük Britanya'nın ruhunun ta kendisiydi ve bu ruh dayanacaktır. O, şimdiye kadarki en uzun süre hüküm süren hükümdarımız oldu.”

"Önümüzdeki zor günlerde, olağanüstü hizmet ömrünü kutlamak için Birleşik Krallık, İngiliz Milletler Topluluğu ve dünyadaki dostlarımızla bir araya geleceğiz.”

İngiltere eski Başbakanı David Cameron Perşembe günü Kraliçe Elizabeth'in ölümü üzerine başsağlığı dileklerini sundu.

Cameron, Twitter'da yayınlanan bir açıklamada, "Bu gün için ne kadar hazırlıklı olunursa olunsun, ulusumuzun hissedeceği kayıp duygusunu yeterince ifade edebilecek hiçbir kelime yok" dedi.

İsrailpost

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com