ANALİZ
Giriş Tarihi : 20-10-2022 09:54

Financial Times'dan dikkat çeken analiz: Erdoğan seçim öncesi harcama çılgınlığına hazırlanıyor..

Financial Times'dan dikkat çeken analiz: Erdoğan seçim öncesi harcama çılgınlığına hazırlanıyor..

Financial Times gazetesinde yayımlanan “Erdoğan, Türkiye’de seçim öncesi harcama çılgınlığına hazırlanıyor” başlıklı haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘sosyal konut’ hamlesi başta olmak üzere pek çok alanda kamu harcamalarını yükseltmeye başladığına dikkat çekildi.

İngiltere merkezli Financial Times gazetesinde, Türkiye’de seçim öncesi yaşananlar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın attığı ve atacağı hamleler mercek altına alındı. Laura Pitel imzasıyla gazetede yayımlanan haberde, Erdoğan’ın konut hamlesi başta olmak üzere pek çok alanda kamu harcamalarını yükseltmeye başladığı kaydedildi.

Haberde, “Analistler ve muhalefet, düşük gelirli ailelerin konut edinmesine yardımcı olmayı amaçlayan 50 milyar dolarlık devlet destekli projeyi seçim öncesinde büyük bir harcama kampanyasının açılış hamlelerinden biri olarak görüyor. Bu seçimler, Erdoğan’ın yaklaşık 20 yıllık iktidarı boyunca karşılaştığı en zorlu yarışma olacak” ifadeleri kullanıldı.


"BÜYÜK BİR HARCAMA ÇILGINLIĞI"
Haberde ayrıca 2022’nin ilk dokuz ayında bütçe dengesinin korunmaya çalışıldığı belirtilirken, bu açığın son aylarda artmasının planlandığı aktarıldı.

İlk dokuz ayda merkezi bütçe 45 milyar TL açık verirken, haberde Eylül’de yayımlanan Orta Vadeli Program’da yıl sonu bütçe açığı hedefinin 460 milyar TL olduğu hatırlatıldı. Haberde konuyla ilgili, “Bu büyük bir harcama çılgınlığına işaret ediyor” değerlendirmesine yer verildi.

FT’ye değerlendirmelerde bulunan King’s College London’da finans profesörü olan Gülçin Özkan, “Geçmişte yaptıkları her şeyin de ötesinde ellerinden gelen her şeyi yapmalarını bekliyorum, çünkü bunlar son derece riskli seçimler. Mali paketin veya kredi garantilerinin boyutu açısından hiçbir şey beni şaşırtmaz” dedi.


BAKAN KURUM: SEÇİM PROPAGANDASI DEĞİL
Financial Times’a açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise konut projesinin seçim propagandası olduğu iddiasını reddetti.

Kurum, yaptığı açıklamada “Bu, yaklaşan seçimlerle ilgili endişeler nedeniyle yaptığımız bir proje değil. Aksine vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını her zaman dinledik” diye belirtti.

Konut inşaatlarının Hazine’ye ne kadar mal olacağı ile ilgili bilgi vermeyen Kurum ayrıca, konut projesinde maliyetlerin önemli bir kısmının TOKİ aracılığı ile karşılanacağını, bir kısmının Hazine’den ödeneceğini söyledi.

ASGARİ ÜCRETE ZAM DÜŞÜNCELERİ DEĞİŞTİRDİ
Haberde Türkiye’deki enflasyon ve artan yaşam maliyetleri hatırlatılırken, MetroPoll Araştırma Şirketi’nin anketlerinde ekonominin kötü yönetildiğini düşünenlerin oranının Temmuz’da yapılan asgari ücret zamlarından sonra gerilediği belirtildi.

Haberde, “Analistler önümüzdeki aylarda Erdoğan’ın asgari ücrette bir başka büyük artışın yanı sıra eski destekçilerinin desteğini geri kazanmak için memur maaşlarında, emeklilere verilen promosyonlarda artış ve ucuz krediler açıklamasını bekliyor” ifadeleri kullanıldı.

HARCAMA ÇILGINLIĞI GERİ TEPECEK
Haberde ekonomist Atilla Yeşilada’nın da görüşlerine yer verildi. Yeşilada, harcama çılgınlığının Erdoğan’ın popülaritesinde ‘geçici artış’ sağlasa bile, bunun enflasyonu ve ithalat talebini artırarak geri tepeceğini belirtti.

Yeşilada, “Erdoğan’ın bu kadar para harcamasıyla enflasyonun yükselmemesi ve dövizin sabit kalması mucize olur” dedi.

Karar

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com