FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 02-06-2022 09:36

Filistin topraklarında direnişte işgalde devam ediyor.. Hamarişe'nin evini yıkmak isteyen işgalciler 1 kişiyi şehit etti 6 kişiyi yaraladı.

Filistin topraklarında direnişte işgalde devam ediyor.. Hamarişe'nin evini yıkmak isteyen işgalciler 1 kişiyi şehit etti 6 kişiyi yaraladı.

Dün (1 Haziran Çarşamba) akşam saatlerinde Cenin'in güneybatısındaki Ya'bed kasabasına baskın düzenleyen işgal güçlerinin saldırılarında 1 Filistinli genç şehit edilirken, 6 kişi de yaralandı. Akşam saldırılarında şehit edilen bu gençle birlikte dün şehit olan Filistinli sayısı da üçe çıktı. 

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın verdiği bilgilere göre işgal güçlerinin saldırılarında göğsünden ve baldırından gerçek mermilerle vurulan 24 yaşındaki Bilal Ivad Tevfik Kebha ağır yaralı olarak Cenin Hükümet Hastanesi'ne kaldırıldı ve kısa süre içinde hayatını kaybetti. 

İşgal güçleri, 29 Mart 2022 tarihinde Tel Aviv civarındaki Beni Berrak bölgesinde feda eylemi gerçekleştiren Ziya Hamarişe'nin ailesinin Ya'bed kasabasında bulunan üç kattan ibaret evinin, ikinci ve üçüncü katlarının yıkılmasına dair kararı icra etmek amacıyla dün akşam saatlerinde kalabalık bir askeri birlikle ve 30 adet askeri buldozerle Ya'bed kasabasına baskın düzenleyerek yıkılması amaçlanan evi kuşatmaya aldı. Bu arada çevredeki binaların çatılarına da keskin nişancılarını yerleştirdiler. 

İşgalcilerin evi yıkmaya başlamasıyla birlikte ahalinin tepki göstermesi üzerine işgal güçleri gerçek mermilerle saldırdı. 

Sağlık Bakanlığı'nın verdiği bilgilerde işgal güçlerinin saldırılarında 6 kişinin de yaralandığı ve bunlardan ikisinin, boyun ve karın bölgelerinden isabet aldığı dolayısıyla durumlarının ağır olduğu belirtildi.

Filistinlilerden herhangi bir kişinin eylem gerçekleştirmesi durumunda işgal rejimi onun bütün ailesini sorumlu kabul ediyor ve toplu cezalandırma uygulamasına başvuruyor. Eylemcinin ailesinin evini yıktığı gibi aile efradına da sürekli eziyet ediyor.  

Filistin'de dün şehit olan kişi sayısı ise üç oldu. İşgal güçleri sabah saatlerinde Gufran Harun Verasine isimli 30 yaşındaki bir genç bayan gazeteciyi El-Halil'in kuzeyindeki El-Arub mülteci kampının girişinde, eylem teşebbüsünde bulunduğu iddiasıyla şehit etmişlerdi. Akşam saatlerinde de, geçen yıl Kudüs Kılıcı Savaşı'nda yaralanan, İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı durumundaki Kudüs Tugayları'nın komutanlarından 41 yaşındaki Yasin Atiyye El-Mısri tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

 Filistin Enformasyon Merkezi

Zehra

AdminAdmin