ANALİZ
Giriş Tarihi : 17-10-2022 20:08   Güncelleme : 17-10-2022 20:13

Etyen Mahçupyan: Ya Kılıçdaroğlu aday olacak ya da masa dağılacak..

Etyen Mahçupyan: Ya Kılıçdaroğlu aday olacak ya da masa dağılacak..

KARAR TV'nin konuğu olan Etyen Mahçupyan altılı masanın cumhurbaşkanı adayına ilişkin açıklamalarda bulundu. Mahçupyan, "Ya Kılıçdaroğlu aday olacak ya da altılı masa dağılacak" dedi.

Gazeteci yazar Etyen Mahçupyan, Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un sunduğu Bi' Karar Ver'de gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Altılı masanın cumhurbaşkanı adayına ilişkin açıklamalarda bulunan Mahçupyan, "Altılı masayı bir arada tutan Kemal Kılıçdaroğu'dur. Herkes biliyor ki altılı masadan eninde sonunda çıkacak aday Kemal Kılıçdaroğlu'dur, ya da altılı masa kalmayacaktır. Başka türlü olma ihtimali yok. Hiçbir adaya o altı kişi 'evet' diyemez. Ya Kılıçdaroğlu aday olacak ya da altılı masa dağılacak


Mahçupyan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

"ALEVİLERE YÖNELİK 'OLUMLAMA' MESAJI GELDİ"
Etyen Mahçupyan, Alevi açılımıyla ilgili hükümetin attığı adıma değinerek, "Seçime doğru beklenen bir şeydi. Bu açılımları değerlendirdiğimiz zaman 'Türkiye'nin Dünya'ya pazarlayacağı ne özelliği var?' dediğim zaman jeopolitik konumu var. Bu durumda istikrar gerekiyor. Siyasi ve ekonomik istikrar yok. Hükümet devamlı oy kaybediyor. Acaba 'bir toplumsal istikrar anlamlı olabilir mi?' mesajı bir olumluluktur. Hükümet bu yönde bir adım atmak istiyor. Dolayısıyla alevilerin problemlerini çözmek üzere bir el uzatırken aynı zamanda Aleviliği kontrol altına almak istiyor. Bakanlığa bağlamak istedikleri hikaye bundan ibaret." şeklinde konuştu.


"DEVLET BAHÇELİ PROMPTER OLMADAN KONUŞAMADI"
Gazeteci Etyen Mahçupyan MHP'nin Genel Başkanı'nın yapamadığı konuşması hakkında, "Son bir yılın en önemli olaylarından bir tanesi de Devlet Bahçeli'nin prompter olmadan konuşamaması. Bahçeli konuşmasını yapamadı. Önüne metin gelmez ise konuşmuyor. Bu 'Alevi açılımı metni önüne nasıl geldi?' 'MHP'nin danışmanları arasında tartışıldı mı?' hiç duymadık. Daha önce destek vermemişti bu açılıma. Şu andaki iktidar devlet kanadı ile AK Parti arasında koalisyonsa, kürt meselesi konusunda açılım yapma ihtimali daha çok. Çünkü sünni. Önümüzdeki süreçte devlet kanadı yani Bahçeli'nin arka planı, Tayyip Erdoğan üzerinde daha az dindar ve biraz daha laik bir çizgiye doğru bir toplumsal konsensüs arayışına doğru zorlamak isteyebilir mi? Seçim kazanılamasa bile muhalefete daha yakın bir devlet olacaktır. Bu da ayrıca bir avantajdır. Kılıçdaroğlu'nun kazanma ihtimali giderek artıyor. Bu açılımda onunla bağlantılı." ifadelerini kullandı.


"BAHÇELİ TERÖRÜ ÖNE ÇIKARARAK ÇOK SERT DEMEÇ VEREBİLİR"
Seçimin yaklaşmasıyla Türkiye'nin iç ve dış siyasetine değinen Etyen Mahçupyan, "Seçimlerin yaklaşmasıyla İktidar, PKK karşıtı söyleme doğru gidecek. Bu söyleminde seçimlerde işlerine yarayacaklarını düşünüyorum hatta bunun Suriye'de yansıması olacağını düşünüyorum. Şu anda oradaki gruplar arasında kaynama var. Türkiye'nin orada etkili olması gerekebilir. Devlet Bahçeli'nin terörü öne çıkarak çok sert demeç ve demeçler vermesini bekliyorum. PKK'nın gündemde olması iktidarın yararına." ifadelerine yer verdi.


"TÜRKİYE'DE SOLCULUK DENİLEN ŞEY ESAS OLARAK LAİKLİKTİR"
Etyen Mahçupyan başörtüsü üzerinden laik kesimin Kılıçdaroğlu'na yaptığı eleştirilere, "Muhafazakarlar laik kesimin homojen olmadığını gördüler. Kılıçdaroğlu başörtüsü açılımıyla laik kesimi normalleştirmeye çalışıyor. Türkiye'de solculuk denilen şey esas olarak laikliktir. Bütün solcu fikirler, bakışlar sonunda yüzeysel bir takım kabuktan ibarettir. O kabuğu sıyırdığınız zaman geriye kemalist laiklik kalır." diyerek cevap verdi.

"SEÇİLECEK CUMHURBAŞKANI TÜRKİYE'Yİ VE ALTILI MASAYI YÖNETECEK"
Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda konuşan Mahçupyan, "Muhafazakarların CHP alerjisi çok anlayışla karşılanacak halde. Partinin tabularını aşan bir tavır sergiliyor Kemal Kılıçaroğlu. Şu anda Kılıçdaroğlu'nun kazanma ihtimali var. Siyasi bir gelecek için yapmıyor bunları, kazanırsa birkaç sene içerisinde kalacak ve gidecek. Kaybederse zaten gidecek. Gerçekten hakiki siyaseti hiç yapamamış, şimdi yapmak istiyor. Eğer ikinci tura Kılıçdaroğlu kalmazsa, Tayyip Erdoğan ve Mansur Yavaş arasında olursa acaba 'aynı sistemle devam etme ihtimali daha fazla mı, değil mi?' En ideal durum Erdoğan ve Mansur Yavaş'ın olduğu seçimdir. Seçilecek Cumhurbaşkanı Türkiye'yi ve altılı masayı yönetecek." ifadelerini kullandı.

"YENİDEN TAYYİP ERDOĞAN'A OY VEREBİLİRİM"
Etyen Mahçupyan, devlet ve siyaset ilişkisi hakkında güveneceği adaylar için, "Eğer son perde açıldığında, Tayyip Erdoğan ve Mansur Yavaş karşılıklı olarak kalırsa kime oy vereceğimi ben şu anda bilmiyorum. Yeniden Tayyip Erdoğan'a oy verebilirim. Çünkü bu noktada ana mesele değişmeyecekse, devlet siyaset ilişkisi değişmeyecekse, Putin ile teke tek oturduğunda 'Mansur Yavaş'a mı güvenirim, Erdoğan'a mı?' Çok açık ki Erdoğan'a güvenirim. Ancak Kılıçdaroğlu olsaydı ona güvenirdim." ifadelerine yer verdi.

Karar

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com