GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-06-2022 08:59

Erdoğan'dan Kılıçtaroğluna 10 soru, Yunanistan'a rest: Artık yola gelmeyen bu ülke ile ikili görüşme yapmayacağız

Erdoğan'dan Kılıçtaroğluna 10 soru, Yunanistan'a  rest: Artık yola gelmeyen bu ülke ile ikili görüşme yapmayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'la ikili görüşmelerin yapılmayacağını belirterek, "'Yunanistan yola gelmeyecek. Yunanistan'la Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Anlaşmamızı bozduk. Tarihten hiç ders almıyor musun? Türkiye ile dans etmeye kalkma yorulur, yolda kalırsın'' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Van ziyaretindeki açıklamalarına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Van'da terör örgütünün ağzıyla konuşarak aklınca Kandil'e selam çakıyor'' ifadesini kullandı. Erdoğan,
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na şu 10 soruyu da yöneltti.
"Bu zatın her ağzını açtığında hakkını savunduğu biri cezaevinden tüm taraflarına 'Utanmıyor musunuz?' diye ayar verdi ama süt dökmüş kedi misali hiç birini sesi öçıkmadı. Herhalde soluk borularını tutan el ses çıkarmalarına izin vermedi.

Kılıçdaroğlu'na birkaç soru sormak istiyorum. Şayet bu delikanlılığı yaparsa kendisini siyaseten ve tıbben mazur görmekten vazgeçip muhattap alacağız. Bu soruları yanıtları açık bir şekilde verirse kendisi ile ilgili tutumumuzu gözden geçireceğiz.
1-PKK'dan YPG'ye bölücü terör örgütünün bütün unsurlarını siyasi uzantıları ile birlikte en şiddetli şekilde lanetliyor mu lanetlemiyor mu?

2- Türkiye'nin PKK ve YPG'ye karşı yürüttüğü sınır ötesi harekatılarını destekliyor mu?
3-NATO üyesi tartışmalarında kendi devletinin izlediği politikaların yanında mı?
4-Türkiye'nin Akdeniz ve Ege'de verdiği milli mücadelede ülkesinin safında mı?
5-Dünyanın yaşadığı krizin ekonomik boyutunun ülkemize etkilerine karşı sürdürdüğümüz mücadeleye ilkesel düzeyde destek veriyor mu?
6-Mahkeme kararlarıyla yalan olduğu tescillenmiş iddiaları kenara bırakıp siyaseti ülkenin ali çıkarları üzerinden yürütmeye var mı?

7-Siyasi stratejilerini kendi partisinin mensuplarıyla belirlemeye yönelecek mi yönelmeyecek mi?

8-Bu toprakların tüm değerleri sembolleri ile asil bir devletin evladı gibi hareket etmeyi kabul ediyor mu?

9-Partisi içindeki her türlü terör örgütü destekçisi tecavüzcüyü tasfiye etmeyi düşünüyor mu?
10-Yüreği yetip 2023'te cumhurbaşkanı adayı olacak mı olmayacak mı?"

'Yunanistan yola gelmeyecek'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan ile ikili görüşmelerin yapılmayacağını belirterek, "Yunanistan ile Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey anlaşmamızı bozduk. Tarihten hiç ders almıyor musun? Türkiye ile dans etmeye kalkma yorulur, yolda kalırsın. Bunlarla artık ikili görüşmeleri yapmıyoruz. Bu Yunanistan maalesef yola gelmeyecek. Ne zamanki yanlış yaptık der. Amerika'da Rum lobisi oraya gidecek orada konuşma aleyhimizde sözler sarf edecek. Biz bunlardan bıktık. Dürüst olacaksan karşımızda koltuğun hazır" değerlendirmesinde bulundu.

'Atatürk Havalimanı kısmen vasfını sürdürecek'
Atatürk Havalimanı tartışmalarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Atatürk Havalimanı kısmen vasfını sürdürecek. Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi şehrin bir nefes borusu, bir vahası olarak insanımıza hizmet verecektir. Yurt içi yurt dışı seyahatlerimizde Atatürk Havalimanımızı kullanıyoruz. Biz Atatürk Havalimanı'na 3 ayda 1006 odalı şehir hastanesi yaptık." ifadelerini kullandı.
Erdoğan, "Yalan ve iftirayla millet bahçesi üzerinden bize saldıranlara en güzel cevabı pazar günü verdik. 560 bin kişinin katılımıyla program gerçekleştirdik. Bay Kemal dikkat et 'Zulüm 1453'te başladı' dediniz. İstanbulumuzun başta Kadıköy olmak üzere duvarlara bunları yazdınız. Bu ülkede bizden daha samimi gayretli çevreci yoktur." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na yönelik sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kılıçdaroğlu Van'da aklınca Kandil'e selam çakıyor. Terör örgütünün ağzıyla konuşuyor. Van'ı depremden sonra yeniden inşa ettiğimizden haberi yok. Sen oraya kaç kere gittin? Bugüne kadar biz Van'a takribi olarak en az 35 milyar harcama yaptık. Kağıthane'ye Kağıttepe dediği gibi buraya da başka bir şey söyler. Haritadaki yerini bile gösteremez. Bay Kemal siyaset fukarası. Anlamaz bu işlerden."
'Yurtdışında ölüme terkedilen vatandaşlarımızı ambulans uçakla aldık, getirdik'

Erdoğan, Atatürk Havalimanı'na yapılan pandemi hastanesiyle ilgili de şunları söyledi:
Yurtdışında ölüme terkedilen vatandaşlarımız vardı ya ambulans uçakla aldık, getirdik, tedavileri devam ediyor. Almanya'da yaşlı ama bunun için ölüm baki dedikleri bir hastamız var, Bakanımız takip ediyordur, televizyonda gördüm, duydum. Biz elimizden geleni yapacağız. Biz Batılı'nın yaptığı gibi ölümü gözleyenlerden değiliz. Kalkıp bir hasta için entübedir, her an gidebilir diye ağıtlar yakmayız."

TİP milletvekillerine tepki
TİP milletvekillerinin 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki eylemine de tepki gösteren Cumhurbaşkanı, ''Devletin polisine rağmen pankart asmak istediler, hesabını hukuk önünde verecekler'' dedi.

Suriye'ye yönelik olası harekât
Suriye'ye yeni harekat mesajı da veren Erdoğan, yeni bir safhaya geçildiğini belirterek, ''Tel Rıfat ve Münbiç'i teröristlerden temizliyoruz. Ardından aşama aşama diğer bölgelerde aynısını yapacağız'' şeklinde konuştu.

Sputnik
 

Zehra

AdminAdmin