GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-09-2022 14:08

Erdoğan'dan iki kritik ziyaret: Önce Şanghay sonra New York..

Erdoğan'dan iki kritik ziyaret: Önce Şanghay sonra New York..

Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Eylül'e kadar sürmesi beklenen iki önemli diplomatik ziyareti başlıyor. Erdoğan, Şanghay İşbirliği Teşkilatı 22'nci Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere, bugün Özbekistan'a gidecek. 15-16 Eylül'de Semerkant'ı ziyaret edecek. Erdoğan, ardından New York’ta BM Genel Kurulu’na katılacak. Erdoğan'ın New York'ta pek çok hükümet ve devlet adamıyla görüşmesi bekleniyor. ABD Başkanı Biden ile görüşüp görüşmeyeceğine dair henüz bir bilgi paylaşılmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Teşkilatı 22'nci Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere, bugün Özbekistan'a gidecek. Erdoğan, ardından New York’ta BM Genel Kurulu’na katılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in davetine icabetle Şanghay İşbirliği Teşkilatı 22'nci Devlet Başkanları Zirvesi'ne Özel Konuk olarak katılmak üzere, 15-16 Eylül'de Semerkant'ı ziyaret edecek.

Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Teşkilatı nezdinde 'Diyalog Ortağı' statüsünü elde ettiği 2012'den bu yana Türkiye'den Zirve toplantılarına 'Cumhurbaşkanı' düzeyinde ilk kez katılım olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 16 Eylül'de düzenlenecek Zirve Oturumu'na hitap etmesi ve bu vesileye ikili görüşmeler yapması da öngörülüyor.

20 EYLÜL'DE BM GENEL KURULU'NDA KONUŞACAK
Erdoğan, Şanghay İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'ni takiben ABD'nin New York kentinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) 77'nci Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere ABD'ye hareket edecek. Erdoğan'ın 'İç İçe Geçmiş Sınamalara Dönüştürücü Çözümler İçin Dönüm Noktası' temasıyla gerçekleştirilecek 77'nci Genel Kurulun ilk günü olan 20 Eylül'de katılımcılara hitap etmesi planlanıyor.

ABD'DE HÜKÜMET VE DEVLET BAŞKANLARIYLA GÖRÜŞECEK
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesi beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çok sayıda devlet ve hükümet başkanıyla da ikili temaslarda bulunması öngörülüyor. Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden ile görüşüp görüşmeyeceğine dair ise henüz bir bilgi paylaşılmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 17-22 Eylül'de gerçekleştireceği ziyaret vesilesiyle ABD'de yerleşik Türk sivil toplum kuruluş temsilcileri ile Musevi kuruluş temsilcilerini kabul etmesi ve Türk-Amerikan İş Konseyi tarafından ABD iş dünyasının temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek etkinliğe katılması da bekleniyor.

Karar

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com