ANALİZ
Giriş Tarihi : 08-06-2022 20:00

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nun taziye yayınladığı Yazar ve şair Mevlana İdris Zengin kimdir?

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nun taziye yayınladığı Yazar ve şair Mevlana İdris Zengin kimdir?

Yazar ve şair Mevlana İdris Zengin Kahramanmaraş'ta vefat etti. Mevlana İdris Zengin’in ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere çok sayıda isim taziye mesajı yayınladı. Peki, kim bu Mevlana İdris Zengin?

Yazar ve şair Mevlana İdris Zengin 56 yaşında Kahramanmaraş'ta vefat etti. Hayal Dükkanı, Çınçınlı Masal Sokağı, Sufi ile Pufi, Vay Canına gibi çocuk kitaplarıyla tanınan, birçok dergi ve gazetede şiir, hikaye ve deneme kaleme alan Mevlana İdris Zengin, bir süre önce geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı. 

Yaşadığı kalp rahatsızlığının ardından ameliyat geçiren ve ardından bir süredir yoğun bakımda tedavi altında olan Zengin'in vefatını kardeşi yazar Salih Zengin, sosyal medya hesabından duyurdu.

Salih Zengin mesajında şu ifadeleri kullandı: 

"Müslüman, insan, şair, yazar ve çocukların dostu, sevgili abim Mevlana İdris bu gece Kahramanmaraş'ta tedavi gördüğü hastanede Rabbine kavuştu. Allah'ım onu meleklerle karşılayıp cennet bahçelerinde ağırlasın. Acımız tarifsiz. Hepimizin başı sağ olsun.

Ah, yazmak ne zormuş! Müslüman, insan, şair, yazar ve çocukların dostu, sevgili abim Mevlâna İdris bu gece K.Maraş'ta tedavi gördüğü hastanede Rabbine kavuştu.Allah'ım onu meleklerle karşılayıp cennet bahçelerinde ağırlasın. Acımız tarifsiz.. Hepimizin başı sağolsun. Dua, dua, dua!”

Hayal Dükkanı, Çınçınlı Masal Sokağı, Sufi ile Pufi, Vay Canına gibi çocuk kitaplarıyla tanınan, birçok dergi ve gazetede şiir, hikaye ve deneme kaleme alan Mevlana İdris Zengin, bir süre önce geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı. Kalp ameliyatı geçiren Zengin'in yoğun bakımda tedavisi devam ediyordu.

  MEVLANA İDRİS ZENGİN KİMDİR

Kahramanmaraşlı olan Mevlana İdris Zengin, 1989’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

İkindi Yazıları, Diriliş, Dergah, Albatros, Geniş Zamanlar ve Gerçek Hayat gibi birçok dergi ve gazetede, şiir, hikaye ve denemeleri yayımlanan Zengin, çocuk edebiyatı alanında da çok sayıda kitap kaleme aldı.

Çocuk Yayınları Danışma ve Yayın Kurulu üyeliği de yapan yazar, yazdığı çocuk kitaplarıyla 1987'de Gökyüzü Yayınları Çocuk Edebiyatı Ödülü, 1998'de Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Ödülü aldı. "Tuhaf Adamlar" serisindeki kitapları Almanya'daki bir yayınevi tarafından 9 dünya diline çevrilerek yayına hazırlandı.

NURİ PAKDİL BELGESELİ

Mevlana İdris Zengin, ayrıca "Asla ve Daima Nuri Pakdil" isimli bir belgeselin metnini yazdı ve konsept danışmanlığını yaptı. Belgesel TRT'de 2010'da yayınlandı.

Sezai Karakoç'un şiirlerinden yola çıkarak yaptığı "Gül Sesleri" isimli şiir belgeseli de 2012'de Diyarbakır'da yapılan "Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu"nda gösterilen Zengin'in, şimdiye kadar Farsça, Almanca, Arapça, Urduca, Macarca dillerine bazı kitapları çevrildi.

“ÖĞRETMEN ÖKÜZ” VE “ÖĞRENCİ EŞEK” KİTAPLARI TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilkokul öğrencilerine dağıtılan ve meslek dallarına hakaret içerdiği iddia edilen ‘Öğretmen Öküz, Öğrenci Eşek, Doktor Tilki, Trafik Polisi Kurbağa’ adlı resimli hikaye kitapları hakkında inceleme başlatılmıştı.
Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Yazarlar Keşan’da öğrencilerle buluşuyor’ projesi kapsamında ilkokul öğrencilerine dağıtılan ‘Öğretmen Öküz, Öğrenci Eşek, Doktor Tilki, Trafik Polisi Kurbağa’ adlı resimli hikaye kitaplarıyla ilgili Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından inceleme başlatılmıştı.

Özellikle eğitimciler, ‘Öğretmen Öküz’ adlı kitaptaki hikayede “Bir varmış, bir yokmuş. Sürekli saman yiyen bir öküz varmış. Su içer, saman yer, başka da bir şey yapmazmış. Ama bir gün bu öküz durup dururken öğretmen olmaya karar vermiş” metninin öğretmenlik mesleğini küçük düşürdüğünü iddia ederek, tepki gösterdi. Soruşturma ve kitapların toplatılmasıyla ilgili kararın, inceleme sonrası verileceği bildirildi.

Kitabın yazarı Mevlana İdris ise hakaret amacının olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Kitabımdaki öküzün öğretmen olma hayali, sadece öküzü ilgilendiren, onun öküzlük evreninde gerçekleşen bir olay. Ben bir öküzün hayal kurmasının hayvan haklarının kapsamında olduğunu düşünüyorum. Hakaret içerdiğini iddia etmek için özel eğitim almak gerekir. Bu iddia zihinsel sefaletin tescili. Bir çağdaş fabl eserini hakaretle yaftalayan zihinsel sefalet, filozof Beydabâ’dan, Ezop’tan, Mevlâna’dan, La Fontaine’den hatta Walt Disney’den bîhaber bir cehalet düzlemidir. Hayâl celladıdır, düşünce kasabıdır. Kitabın ilk ismi ‘Öküz Öğretmen’ ‘Eşek Öğrenci’ idi. Kelimelerin yerini değiştirdim. Yani mesleğe sıfat olarak hayvanlığı değil, hayvana sıfat olarak mesleği ekledim. Bunları savunma için yaptığımı düşünmeyin. Bu hakaret iddiasının kendisi bu ülkedeki akıl sahiplerine, edebiyat tutkunlarına açık bir hakaret.”

"DÜN SÜBHANEKE BUGÜN HOLDİNG"

Karar Gazetesi yazarı Mevlana İdris, 9 Eylül 2017'de ticarete bulaşan İslamcı görünümlü figürlerden rahatsız olduğunu yazmıştı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na yakın gazetedeki yazısında İdris, “Artık yetmez mi? Din sosuna bandırılmış söylemler, yahut kendisi din sosuna batırılmış figürlerle nereye kadar? Amacı kişisel veya grupsal dünyevî kazanç, lâkin söylemi din-iman lafazanlıklarla nereye kadar?” diye sordu.

Mevlana İdris yazısının devamında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kimse kimseye demiyor yahut diyemez ki ‘ticaret yapma!, bürokraside yer alma!’

Ticaretini de yap, bürokraside yerini de al kardeşim, doya doya al. Ama bunu tertemiz bir inanç alanı olan din sosuna bulamadan yap. Dini, emellerin için bir basamak yapmadan yap. Yani dini istismar etmeden.

Herkes o tertemiz ‘müslümanlığı’ arıyor.

Bir gösteriş aracı hâline gelmeyen, kimi kapıları açmak için maymuncuk gibi kullanılması düşünülmeyen o pâk alanı.

Gözleri fıldır fıldır ikbal ve para tarayan tiplerin sabah-akşam “din alıp satması” kusura bakmayın artık kabak tadı verdi. Müslümana müslüman propagandası yapılmasa iyi olur artık. Tekfirlerinizi de, ‘yanmayan’ kefenlerinizi de çantanıza koyup susun artık.

Ümmetin hâli ortada.

Kan, gözyaşı, sefalet, didişme, batıya haraç üstüne haraç.

Şimdi bütün bunların üstüne din soslu iktidar yahut parsa kapma itiş kakışlarınızı kaldıramıyoruz.

Gerçek yoksul yine yoksul, gerçek düzenbaz yine düzenbaz.

Bu din, yalnızca tesbihat, zühd, yahut keşişlik dini değil. Elbette bu dünyada yaşayan bizler için, hayatımız için, hayatın içinde bir din.

Lâkin onu kendi küçük niyetlerimizin kalkanı veya kılıfı yapmaya kimin ne hakkı var?

Bazan Diyojen gibi diyeceği geliyor insanın; gölge etme başka ihsan istemem.

Dün sübhaneke bugün holding.

Dün Yâ Sîn bugün kartel.

Yapmayın, etmeyin.

‘Fe eyne tezhebûn?’ Ve ‘ve eyne’l mefer?’”

TAZİYE MESAJLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve AKP kurucularından ve Yeni Şafak yazarı Ayşe Böhürler hayatını kaybeden Zengin için taziye mesajı paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

"Bugün vefat haberini teessürle öğrendiğim mesai arkadaşım, değerli yazar ve şair Mevlana İdris Zengin kardeşimize Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Rabbim taksiratını hasenata tebdil eylesin, ailesinin ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun, mekânı cennet olsun…" 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: 

"Bir kum tanesiyim ama çölün derdini taşıyorum' diyen, değerli yazar ve şair Mevlana İdris Zengin’in vefatını üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum."

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun:

“Ol dedin olduk senden Gel dedin geldik sana Başımız yerde…” Ahir zaman dervişi, kıymetli şair ve yazar Mevlana İdris’in vefatını üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet; kederli ailesine, yakınlarına ve edebiyat camiamıza başsağlığı diliyorum”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop

"Edebiyatımızın nahif şairi, şiir ve masallarıyla çocuklarımızı kanatlandıran yakın dostum, çalışma arkadaşım Mevlana İdris Zengin'in vefatını büyük üzüntüyle haber aldım. Allah'tan gani rahmet, ailesine, edebiyat camiasına ve bütün milletimize başsağlığı diliyorum." 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu:

"Yazar, şair, çocuk edebiyatının değerli ismi, Karar gazetesi yazarı Mevlana İdris'in vefatını büyük üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine sabır ve başsağlığı dilerim. Ruhu şad, mekânı cennet olsun."

Hürsedahaber

Zehra

AdminAdmin