DÜNYA
Giriş Tarihi : 06-09-2023 16:22

Erbain'de Ümmet yürüyüşü!..

Erbain'de Ümmet yürüyüşü!..

İmam Hüseyin’in şehadetini anmak için her yıl Necef’ten Kerbela’ya yürüyen Ehli Beyt aşıkları, bu yıl da aşırı sıcak havalara rağmen Kerbela’ya akın etmeye devam ediyor.

43 dereceyi bulan hava sıcaklıklarına rağmen, Irak içinden ve dışından milyonlarca ziyaretçi şehadet,in 18. Gününde Kerbela’ya yürümeye devam ediyor.

Milyonlarca Iraklının yanı sıra 3 milyon İranlı sınır kapılarından Irak’a girerek Kerbela’ya doğru yürürken, Körfez ülkelerinden gelen binlerce Erbain ziyaretçisi de Irak-Suudi Arabistan sınırındaki Ar Ar sınır kapısında Irak’a girdi.

Bunun yanı sıra Necef Uluslararası Havalimanı’na İran başta olmak üzere çok sayıda ülkeden uçak seferleri düzenleniyor.

Necef ile Kerbela arasındaki yolda kurulan Hüseyin alayları, yürüyüşe katılan ziyaretçilere hizmet etmek için birbirleriyle yarışırken, yürüyüşte Filistin’in yanı sıra direniş hareketleri ve İslam ülkelerinin bayrakları taşınıyor.

Dünyadaki en büyük yürüyüş ve toplantı olarak bilinen Erbain yürüyüşünde, 815. Sütun ile 833. Sütun arasından vahdet bayrakları yürüyüşü yapıldı.

Söz konusu yürüyüşün Filistin halkının mücadelesinin onuruna ve halklar arasındaki ortak hedefin Kudüs’ü kurtarmak olduğunun teyit edilmesi için yapıldığı belirtildi.

Direniş marşlarının çalındığı yürüyüşte, Aksa’nın Çağrısı Alayı’na varılmasının ardından Kudüs’e ve Filistin direnişine ilişkin konuşmalar yapıldı.

Uluslararası Filistin'e Dönüş Kampanyası Genel Koordinatörü Şeyh Yusuf Abbas yaptığı konuşmada,  "Vahdet bayraklarıyla yürüyüş etkinliğine katılmak, Filistin davasına inanan gençlerin bu davayı savunma coşkusunu yayar. Bu dava felaket ve gerileme döneminden zaferler dönemine taşınmıştır” dedi.

İşgal altındaki Filistin topraklarının son santiminin kurtarılmasına kadar Filistin davası etrafında toplanmaya vurgu yapılan konuşmaların ardından, Sünni ve Şii Müslüman alimlerin katılımıyla birlik duası yapıldı. 

KHA

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com