GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-12-2022 11:06   Güncelleme : 26-12-2022 22:55

Dilkkat: Hastaneden randevu alıp gitmeyenlere yaptırım geldi!

Dilkkat: Hastaneden randevu alıp gitmeyenlere yaptırım geldi!

Sağlık Bakanlığı MHRS randevularında yaşanan yoğunluğun önüne geçmek için hastane randevularına gitmeyenlere iptal etmedikleri takdirde yaptırım uygulayacağını açıkladı. Randevusunu iptal etmeyen kişiler 15 gün boyunca aynı bölümden randevu alamayacaklar.

Sorumsuzluğun önüne geçilecek!

kralbet

Türkiye Gazetesinin haberine göre  Sağlık Bakanlığı devlet hastanelerinde yaşanan yoğunluğun önüne geçmek için harekete geçti.

Sağlık Bakanlığı randevusunu iptal etmeyenler için yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Aldığı randevuya gitmeyen hastalar, 15 gün boyunca aynı branştan randevu oluşturamayacaklar.


Bakan koca duyurdu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, MHRS randevularına ilişkin açıklamalarda bulunarak MHRS üzerinden randevu alıp da hastanelere gitmeyenlere yönelik uyarılarda bulunmuştu.

Ekim ayında tam 2 milyon 866 bin 7 kişinin MHRS üzerinden randevu aldığı halde muayene olmaya gitmediğini dile getiren Bakan Koca Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“Geçtiğimiz ay tam 2 milyon 866 bin 7 kişi, MHRS üzerinden randevu aldığı halde muayene olmaya gelmedi. Randevusuna gelmeyenlerin, randevu almak isteyip de beklemek zorunda kalanlara bir açıklaması olabilir mi? Gelinmeyecek randevular iptal edilmelidir. MHRS üzerinden randevu alıp gelmeyenlerin oranı önceki aylarda %30 iken, bu oran Ekim ayında %25’e indi. Randevu almak isteyip de beklemek zorunda kalanlara imkan sağlandı. Randevularda ciddi olmalıyız. Gelmeyeceği randevuyu iptal edenlere teşekkür ediyorum.”

Randevu alanın 47te 1'i  muayeneye gitmedi!

Sağlık Bakanlığı'ndan elde edilen verilerine göre;

2022 Ekim ayında 17 milyon 99 bin 328 randevu gerçekleşti.

Bu ayda toplam 13 milyon 623 bin 42 randevu alındı, bunların 10 milyon 757 bin 35'si muayene oldu.

Ancak toplamda 2 milyon 866 bin 7 kişi hastaneye gitmediği öğrenildi.

Bu dönemde randevuya gitmeme oranı yüzde 21 olarak belirlendi.

Sağlık Bakanlığı MHRS’de geçtiğimiz  yıl 330 milyondan fazla, bu yılın 10 ayında ise yaklaşık 200 milyon randevu gerçekleştiğine vurgu yaptı. 

Pandemi öncesi dönemde günlük 672 bin olan randevu yüzde 40 artışla 945 bine ulaştığını dile getiren Sağlık Bakanlığı,

Yıllık olarak bakıldığında, randevu alanların 4’te 1’inin hastaneye gitmediğini açıkladı. 

SEAH'ta da oluyor

Sağlık Bakanı  Koca'nın açıklamasında olduğu gibi Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de randevu alarak randevusuna gelmeyen, randevusunu iptal etmeyen hastaların azımsanmayacak kadar fazla olduğu dile getirildi. 

Bu nedenle SEAH'ta günlük acil ve poliklinikte  ciddi sorunlar meydana geldiğini ifade eden yetkililer. Randevu alanların gelmeyeceklerse mutlaka iptal etmeleri ricasında bulundlar. 

NetGaste

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com