GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-06-2022 15:11

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TÜSİAD'a sert tepki: Haddini bil iktidarın kapısından giremezsin..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TÜSİAD'a sert tepki: Haddini bil iktidarın kapısından giremezsin..

TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan'ın "Enflasyonla mücadelede tüm dünya faiz artırırken, biz tersi bir politika izliyoruz. Geleneksel politikalara dönmeliyiz" açıklamalarına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ey TÜSİAD'ın başına gelen bey efendi. Dış politikada sen bize ders veremezsin, sen daha çıraksın. Önce haddini bil. TÜSİAD böyle giderse bu iktidarın kapısını hiç çalmasın" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi Toplantısında, "Ekonomiyi istikrarlı ve sürdürülebilir bir raya oturtabilmek için uzmanların, teknisyenlerin ve akademisyenlerin de görüşlerine kulak vermek gerek. Enflasyonla mücadelede tüm dünya faiz artırırken, biz tersi bir politika izliyoruz. Geleneksel politikalara dönmeliyiz. İzlenen ekonomi politikalarıyla gelirlerimiz eriyor" açıklamasında bulunan TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan'a tepki gösterdi.


TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan'a seslenen Erdoğan, "Ey TÜSİAD'ın başına gelen bey efendi. Dış politikada sen bize ders veremezsin, sen daha çıraksın. Önce haddini bil. TÜSİAD böyle giderse bu iktidarın kapısını hiç çalmasın" diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Eski CHP değiliz artık aynı değerleri savunuyoruz" açıklamalarına da tepki gösteren Erdoğan "Millet bunların eskiden ne hayır gördü ki yenisinden fayda beklesin" dedi.

"ÖĞRENCİ AFFI TEKLİFİNİ MECLİSE SUNACAĞIZ"


Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Konuşmamın hemen başında tüm gençlerimize bir müjde vermek istiyorum. Bir süredir üzerinde çalıştığımız ve kamuoyunda öğrenci affı diye bilinen teklifi önümüzdeki günlerde Meclisimizin takdirine sunuyoruz. Teklif, yüksek lisans, lisans, doktora seviyesinde ve okulu bırakmak zorunda kalan öğrencilere belirli şartlarda okullara dönüş yolunu açıyor.

YUNANİSTAN FİGÜRAN ROLÜNE DÜŞER
Yunanistan üzerinden ülkemize oynanmak istenen oyunun farkındayız. Film çekimlerinde en çok hırpalanan figüranlardır. Ama sahnede onların ismi ve cismi gözükmez. Yunanistan'ın başına geçmişte gelen budur, şayet yanlışta ısrar ederse bundan sonra gelecek olan da budur.


CHP ESKİDEN NEYDİ Kİ YENİSİNDEN HAYIR GELSİN
Savunma sanayimizi dışa bağımlı hale getiren, 2. Dünya Savaşı sonrası kurulan küresel yönetim sisteminde ülkemizin hak ettiği konumda yer almasını sağlayamayan bu parti bize ders veremez. Kılıçdaroğlu, 'CHP eski CHP değil' diyor. Millet bunların eskiden ne hayır gördü ki yenisinden fayda beklesin. Onlar kendi içlerindeki Rum, Yunan, Avrupa, Amerika, PKK, FETÖ sevdalısı 5. kol elemanlarını temizlesinler. Ülkenin diğer tüm meselelerini biz hal yoluna koyarız.


NATO meselesinde de İsveç ve Finlandiya terörle mücadelede net, somut adımlar atana kadar duruşumuzu değiştirmeyiz.

İKTİDARIN KAPISINDAN GİREMEZSİN
Biz dış politikada İsveç ve Finlandiya'ya karşı niye tavır alıyoruz? Sokaklarında terör örgütleri cirit atarken biz onlara kapılarımızı mı açacağız? Ey TÜSİAD'ın başına gelen bey efendi. Dış politikada sen bize ders veremezsin, sen daha çıraksın. Önce haddini bil. İsveç ve Finlandiya terörle mücadelede net adımlar atana kadar kararımızı değiştirmeyiz. Ey TÜSİAD siz onların yanında yer alabilirsiniz biz şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacağız. TÜSİAD böyle giderse bu iktidarın kapısını hiç çalmasın.

Almanya'da caddelerde Alman polisinin nezaretinde terör örgütleri yürüyüşler yapıyorlar, Fransa'da İngiltere'de yürüyüşler yapıyorlar... Avrupa'nın bütün ülkelerinde aynı durum... Bunlara karşı sizin menfaatlerinizi korumak için sesimizi çıkarmayacak mıyız? Kusura bakmayın, sizden önce gelen ağa babalarınız da aynı kafadalardı, siz de aynı kafadasınız. TÜSİAD bu gidişiyle devam ederse, bu iktidarın kapısını hiç çalmasın. Görüyorum ki sizler, aynı merkezden idare ediliyorsunuz. Aynı merkez belli, CHP... Oradan size neyi sufle diyorlarsa o ağızla konuşuyorsunuz. Öyleyse bu kapı, yerli milli duruş sergileyene açıktır, sergilemeyene kapalıdır.

TÜRK HAVA YOLLARI İSMİYLE UÇACAĞIZ
Ülkemizin adını Turkey'den Türkiye'ye dönüştürme kararımızı hayata geçirirken, diğer alanlarda da aynı yöntemi takip edeceğiz. Artık milli hava yolumuz da uluslararası uçuşlarını Turkish Airlines değil, Tür Hava Yolları ismiyle yapacaktır. Bu kadarı öküz altında buzağı arayanlara herhalde yeter.

Geçen hafta Van'daydık. Vatandaşlarımızla hasret giderdik. Terör gölgesinden kurtulan, depremin ardından yeniden inşa ettiğimiz altyapısıyla yüzünü geleceğe dönen Van gördük. Van denizinde gençlerle bir araya geldik. Bilerek deniz diyorum, bu CHP şimdi coşar. Göl neresi deniz neresi iyi biliriz.

Her alanda kabına sığmayan büyüme ve gelişme için sabırsızlanan bir Van gördük. Sadece bölgesinin değil, ülkemizin en önemli lokomotiflerinden olmaya hazırlanıyor. Hala devam eden çalışmalarla Van'ın yanında olmayı sürdüreceğiz. Van depreminden sonra şehre vardığımda gördüğüm manzarayla şimdiki arasında asırlık fark var. Bu güzel şehrin insanlarına umut aşılama şerefine biz nail oldu. O zaman terör örgütünün belediye başkanı oraya su dahi getiremedi. Büyükşehirlerde su getirme görevi belediyenindir. Onlar getiremedi, biz DSİ kanalıyla problemi çözdük.

Terör örgütünün pençesinden kurtardığımız, her altyapısını inşa ettiğimiz bölgedeki tüm şehirlerde kıpırdanma görüyoruz, ciddi manada gelişmeler var. Bu dip dalganın altında terör örgütü artığı siyasetçilerle yurt dışında ülkemizi karıştırmak için fitne ateşi yakanlar da başta olmak üzere kimse duramayacaktır.

SEL FELAKETİNDE İZMİR'İN, İSTANBUL'UN, ANKARA'NIN HALİNİ GÖRDÜK
Sel felaketinde İzmir'in, İstanbul'un, Ankara'nın halini gördük. Hiçbir altyapı çalışması var mı? Biri Bodrum'da, biri Eskişehir'de seyahatte. Diğerinin nerede olduğu belli değil. Böyle garip bir yapı var. Bir masa kurmuşlar ama buradan çıkan hiçbir siyaset, karar, irade mevcut değil.

SEÇİM 2023'TE YAPILACAK
Milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleri önümüzdeki yılın aşağı yukarı bugünlerinde yapılacak. 2023 seçimleri için geri sayımın başladığını söyleyebiliriz. Muhalefet hala erken seçim lafları etse de seçim takvimi zaten kendi mecrasında ilerliyor. Muhalefetin erken seçim istediği yok, hatta bizim ülkemizde muhalefet mümkünse hiç seçim olsun istemez. Bunlar herhangi bir sorumluluk üstlenmeden, sadece konforunu yaşayarak siyaset yapmaya alışmışlar. Her gün seçim lafı ettiği halde daha adayının ismini zikredemeyenlerin derdinin ülkeye hizmet olmadığını anlamak için derin analizlere ihtiyaç yok. Bir masa kurmuşlar, avara kasnak misali buradan çıkan hiçbir karar, irade mevcut değil.

Nasrettin Hoca, komşularından birinden borç almak zorunda kalmış. Vadesi gelmeden adam hocanın kapısını aşındırmaya başlamış. Adam borcunu istediğinde hoca, 'şu an yok, yakında ödeyeceğim' demiş. Adam hocanın yakasını bırakmamış, kimden bulup vereceksin' diye üstelemiş. Hoca, 'kapının önüne çalı ektim, koyun sürüsü geçerken yünleri çalıya takılacak, bizim hatun bu yünleri toplayacak, yıkayacak, tarayacak, ben de götürüm satacağım, senin paranı da o zaman ödeyeceğim' demiş. Adam katılarak gülünce hoca, 'halden bilmez, gördün peşin parayı böyle gevrek gevrek gülersin değil mi' demiş...

Altılı masanın cumhurbaşkanı adayını belirleme meselesi de hocanın borcunu ödeme fıkrası gibi ilerliyor. Güya seçim tarihi belli olsa adayları hazır, ama tarihi zaten belli olan seçimler için ortada aday yok. Kendilerine adayınızı nasıl belirleyeceksiniz diye sorunca, Nasrettin Hoca'dan daha muğlak cevap veriyorlar... İlkeleri, prensipleri belirleyeceğiz diyorlar, uzun bir aday listesi çıkaracak, her adayın artı eksilerini tespit edeceğiz diyorlar. Masanın etrafındakilerden biri arıza çıkarmazlarsa listeyi kısaltacağız diyorlar. Kısa listedeki adayları herkes irtibat halinde olduğu yabancı büyükelçilere sunacak, onların kararını bekleyeceğiz diyorlar. Bunları atlattıktan sonra adayları yeniden masaya yatıracağız diyorlar. Bu süreçte seçimi kaçırmaz, sandığa gitmeyi unutmazsak milletimizin huzuruna bir aday ile çıkacağız diyorlar.

HDP'Lİ VEKİLİN DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILMALI
Milletimiz onlar hakkında nihai hükmünü Haziran 2023'te verecek. HDP'nin terör örgütü elebaşlarının eliyle geçtiğimiz günlerde yol açtığı rezalet görüntülerini de unutmadık. İstanbul Kadıköy'de işlenen rezaletin başrolünde yer alan sözde milletvekili, onun arkasında, yanında yer alan milletvekillerini, geçmişte hangi karanlık niyetlere alet olduğunu gayet iyi biliyoruz. Bu kadının dosyası çok kabarık. 60 küsür dosyada suç rayihası var. Kendisinden bu ihanetinin bedelinin hukuk önünde sorulmasının sonuna kadar takipçisi olacağız. Süratle dokunulmazlığının kaldırılıp, bu türlerinin bu kutlu çatı altında yer almalarının mümkün olmadığını AK Parti olarak bizler ortaya koyuyoruz. Meclis'in de üstüne düşeni yapacağına inanıyoruz.

YA ADAYINI YA DA ADAYLIĞINI AÇIKLA
Şayet adaylarını bugünden ilan ederlerse, bir sene içinde yıpranabilirmiş. Bu nasıl aday ki, millet tanıdıkça teveccüh etmek yerine ondan soğuyor. Bu nasıl aday ki, zaman geçtikçe itibar kaybediyor. Bunun adı strateji değil siyasi hokkabazlıktır. El çabukluğu ve şark kurnazlığı ile milletimizin tamamını hafife alıyorlar. Sandıkta seçmeni aldatmaya çalışanlar kendi çapsızlıklarını ortaya koyduklarının farkında değiller. Henüz 6'lı masanın adayı belli değilken tuttular bir meşrep fitnesi ortaya attılar. Nereden çıktı bu? Tehlikeli tartışmada duruşumuz nettir. Eski Türkiye'ye ait önyargıların artık Türk siyasetinde yeri yoktur. Kılıçdaroğlu'nun sesi kısıldı. Bay Kemal biz senin meşrebinle ilgilenmiyoruz merak etme. Çık ortaya mert ol, adaylığını veya adayını açıkla. İktidarda olduğumuz müddetçe hiç kimse bu ülkenin vatandaşlarını ötekileştiremez.

HANGİ AKADEMİSYENLERLE ÇALIŞACAĞIMIZI SANA SORARIZ
TÜSİAD'ın şu anda başındaki 'Büyüme her şey değildir' diyor. İhracat olmazsa, büyüme olmazsa sen ayakta duramazsın. Bütün bunlar CHP ağzı. Sadece ithalat öyle mi? İthalat seni batırır. İhracatı bir kenara koyacak olursa bu ülke zaten yürümez. Be zavallı, bizim yanımızda akademisyenlerin olmadığını sana kim söylüyor. Çalışanlarımız içinde de vekillerimiz arasında da akademisyenlerimiz var. Bundan sonra hangi akademisyenlerle çalışacağımızı sana sorarız, senin vereceğin isimlerle çalışırız. Bunlar ne zavallı ya.

ŞUBAT MART AYINDA ENFLASYON GERİLEYECEK
Cari dengede yılın ilk dört ayında 37 milyar doların üzerinde fazladayız. Türkiye Ekonomi Programı'nın en başına istihdamı yerleştirmek öyle rastgele bir tercih değildir. İstihdamda bu çatıyı daha da yükseltmek ve hedefi yakalamak için yatırımı, üretimi, ihracatı teşvik ediyoruz. Son yayınlanan verilere göre sanayi üretimi yüzde 10.8 oranında arttırarak beklentiyi aştı. Dar gelirlilerin, ücretlilerin hayat pahalılığı sebebiyle refah kayıplarını telafi etmek için sürekli yeni programlar devreye alıyoruz. İnşallah Şubat, Mart'ta enflasyon önemli ölçüde gerileyeceği için attığımız adımları daha iyi görebileceğiz. Hiçbir insanımızın yokluğa mahkum olmaması için her türlü çabayı sergiliyoruz. Ülkemizdeki sorun işsizlik değil, mevcut gelirle daha az satın alma gücüne sahip olunmasıdır. Biz de buna odaklanıyoruz. Önümüzdeki Şubat- Mart ayından itibaren enflasyon gerileyecek."

Karar

Zehra

AdminAdmin